spot_imgspot_img

Zrównoważony rozwój w przemyśle opakowaniowym: szansa i konieczność

Jaki wpływ ma temat zrównoważonego rozwoju na procesy i modele biznesowe w przemyśle opakowaniowym? W wywiadzie na targach Interpack 2023 rozmawialiśmy z Adrianem Ritzhauptem z firmy Mosca. Temat zrównoważonego rozwoju od dawna ma wpływ na modele biznesowe i procesy biznesowe przemysłu opakowaniowego. Już 10 lat temu Mosca zaczęła wykorzystywać w swoich produktach opakowaniowych materiały w 100% pochodzące z recyklingu.

- Reklama -

W ostatnich latach coraz częściej w centrum uwagi znajduje się zrównoważony rozwój.

Nie tylko ze względu na ograniczenia prawne, takie jak rozporządzenie UE 2022/1616 w sprawie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu żywności. Opakowania do żywności stanowią duży udział w rynku branży. Politycy coraz intensywniej pracują nad ochroną naszego środowiska i konsumentów poprzez regulacje. Na naszą branżę wpływa również unijny plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym. Koncentruje się on na opakowaniach i określa już cyfrowy paszport produktu. Od kwietnia obowiązuje ustawa, która ma zakazać wypowiedzi o neutralności klimatycznej bez dowodu.

W wywiadzie na temat “Zrównoważonych opakowań” w podcaście 20bluehours, ekspert dr Kerstin Hermuth-Kleinschmidt (NIUB) i ekspert Peter Désilets (pacoon sustainability concepts GmbH) rozmawiają o zrównoważonym rozwoju w przemyśle opakowaniowym i przedstawiają właściwy sposób radzenia sobie z tym tematem, a także przewodnik po zrównoważonym podejściu.

Właściciele marek i projektanci: Zrównoważone projektowanie zaczyna się już na etapie koncepcji | Jeśli chodzi o opakowania, należy wziąć pod uwagę nie tylko poszczególne użyte materiały. W stacjach recyklingu opakowania, które nie są materialnie czyste lub mają różne kody maszyny sortującej, są sortowane i trafiają do odpadów resztkowych. Innymi słowy, nie wracają do cyklu. Już dziś nowa technologia może przenosić informacje w sposób niewidoczny. W niewidocznym dla nas kodzie zapisany jest procentowy skład opakowania, a nie tylko sam surowiec. Mieszanka materiałów w procentach musi być brana pod uwagę, aby zdecydować, czy produkt nadaje się do recyklingu, czy nie.

Stacje recyklingu odczytują te kody i zwracają opakowanie do obiegu. Peter Désilets uważa zatem, że jest to już zadanie projektowania i koncepcji. Dla niego zrównoważony rozwój zaczyna się od rozwoju opakowań.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak

×