spot_imgspot_img

Zrównoważony rozwój w przemyśle opakowaniowym: szansa i konieczność

Globalizacja komplikuje zrównoważony rozwój | Dużym problemem w produkcji zrównoważonych opakowań jest globalizacja. Firmy działające na całym świecie powinny upewnić się, że produkują w sposób zrównoważony dla większości krajów, które zaopatrują, radzi Désilets. Ze względu na różne specyfikacje poszczególnych krajów, trudno jest stworzyć “jedno opakowanie nadające się do recyklingu”.

- Reklama -

Każdy system recyklingu działa inaczej. Na przykład opakowania, które w Niemczech w 90% nadają się do recyklingu, w innym kraju mogą być w 0%. Dlatego ważne jest, aby znaleźć najmniejszy wspólny mianownik recyklingu, a następnie sprawić, by opakowanie nadawało się do recyklingu na jak największy rynek. Tylko w ten sposób można być naprawdę zrównoważonym.

Zrównoważony rozwój pobudza ducha wynalazczości | W oparciu o rozporządzenie UE w sprawie możliwości ponownego użycia opakowań do żywności, pojawiły się obecnie pomysły oparte na systemach kaucyjnych. Można by to również wyobrazić jako rozwiązanie międzynarodowe.


PRZEJRZYJ WYDANIE 01/2023


Znamy już system kaucyjny na żywność i napoje od Recup, PET i innych marek. System ten można rozszerzyć na wszelkiego rodzaju firmy, aż do butelki szamponu. Wiele firm z branży farmaceutycznej i motoryzacyjnej korzysta już z systemu kaucyjnego do wysyłki opakowań. Na razie jednak tylko w kraju. Istnieją już projekty pilotażowe w ramach procesu międzynarodowego.

Różne fora i stowarzyszenia działające na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym chcą rozwijać temat opakowań wielokrotnego użytku poprzez cyfryzację. Cały temat recyklingu stał się teraz tematem opartym na danych. Jak opisano powyżej, dane, takie jak zawartość opakowania, są przekazywane za pomocą niewidocznych kodów. Dane dotyczące możliwości recyklingu produktu opakowaniowego są opracowywane na podstawie wielu kart katalogowych.

Czy cyfryzacja jest warunkiem wstępnym zrównoważonego przemysłu opakowaniowego?

Markus Hoffmann z firmy KURZ odpowiada na to pytanie “tak” i “nie”. Nie, ponieważ zrównoważony rozwój oznacza również stosowanie zrównoważonych materiałów. Oznacza to zmniejszenie ilości odpadów. Działa to również bez cyfryzacji. Ale także tak, ponieważ cyfryzacja pozwala przemysłowi produkować mniejsze ilości, a także pojedyncze ilości, które pozwalają uniknąć marnotrawstwa.

Podobnie jak inni eksperci, uważa, że zrównoważony rozwój niekoniecznie można osiągnąć tylko poprzez cyfryzację. Możesz zacząć bez cyfryzacji, ale równowaga ekologiczna poprawia się dzięki danym i ich właściwemu wykorzystaniu.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak

×