spot_imgspot_img

8 powodów, dla których warto zintegrować sztuczną inteligencję z procesem drukowania

Rozwiązania drukowane i cyfrowe: Na pierwszy rzut oka brzmi to jak sprzeczność. Jednak branża poligraficzna od dawna wie, że może to iść tylko w parze. Każdy, kto przetwarza dane, potrzebuje infrastruktury cyfrowej, aby szybko i skutecznie oferować rozwiązania. Branża poligraficzna przeszła w ostatnich latach niezwykłą transformację. Sztuczna inteligencja wytwarza coraz więcej innowacji, a to ma wpływ na procesy zachodzące w tej branży.

W tym kontekście sztuczna inteligencja nie kończy się na projektowaniu graficznym, ale po procesach projektowych wpływa również przede wszystkim na procesy w produkcji i magazynowaniu. Sztuczna inteligencja poprawia wydajność, kreatywność i indywidualizację.

Zautomatyzowane projektowanie i układ | Narzędzia do projektowania oparte na sztucznej inteligencji sprawiają, że tworzenie oszałamiającej grafiki i układów jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Narzędzia te mogą analizować trendy projektowe, identyfikować preferencje użytkowników, a nawet sugerować elementy projektu. Ustandaryzowane zadania, takie jak skład tekstu i obrazów lub tworzenie szablonów materiałów drukowanych, są teraz obsługiwane przez sztuczną inteligencję. Uwalnia to ważne procesy twórcze dla projektanta.

Najczęściej używanymi narzędziami sztucznej inteligencji w tym kontekście są Midjourney i Dall E. Jednak nasze czasy wydobywają na światło dzienne coraz więcej sztucznej inteligencji w projektowaniu. Jeśli wpiszesz w Google “projektowanie AI”, szybko znajdziesz wybór 15, a nawet więcej narzędzi, które są ze sobą porównywane. Każda sztuczna inteligencja ma swoje mocne i słabe strony.  Każdy, kto teraz obawia się, że w rezultacie zawód grafika będzie powoli zanikał, jest w wielkim błędzie. Ponieważ obsługa sztucznej inteligencji również wymaga pewnej praktyki. Sztuczna inteligencja ułatwia nam pracę, a jednocześnie tworzy nowe procesy, których trzeba się nauczyć.


Nie przegap i wysłuchaj…

Personalizacja na dużą skalę | Przemyślana personalizacja zawsze była gwarancją udanych kampanii marketingowych w druku. Sztuczna inteligencja znacznie ułatwia nam realizację tych działań. Algorytmy sztucznej inteligencji mogą analizować ogromne ilości danych klientów, aby tworzyć wysoce spersonalizowane materiały drukowane, od korespondencji bezpośredniej po broszury, a nawet niestandardowe katalogi. Dostosowując treści i projekty do indywidualnych preferencji i zachowań, firmy zwiększają zaangażowanie i współczynniki konwersji.

Drukowanie zmiennych danych | Drukowanie zmiennych danych (VDP) jest dziś nieodzowne. Personalizacja nośników reklamowych nie jest tutaj największym biznesem. Wraz z biznesem online rośnie również zapotrzebowanie na tę metodę drukowania. Rynek druku etykiet, wariantów produktów, a także produktów spersonalizowanych jest obecnie ogromny. Bez sztucznej inteligencji proces ten jest trudny i długotrwały. Algorytmy sztucznej inteligencji umożliwiają bezproblemową integrację spersonalizowanych danych, takich jak nazwiska, adresy, obrazy i inne elementy graficzne w produktach drukowanych.


Dodatkowe wyjaśnienie…

Analityka zadań drukowania | Narzędzia analityczne oparte na sztucznej inteligencji pomagają drukarniom dokładniej planować żądania klientów. Analizując historyczne dane dotyczące sprzedaży, trendy rynkowe i inne istotne czynniki, narzędzia te zapewniają wgląd w to, na jakie rodzaje materiałów drukarskich prawdopodobnie będzie popyt w przyszłości. W ten sposób możliwa jest optymalizacja harmonogramów produkcji i zmniejszenie ilości odpadów. Rezultatem jest oszczędność czasu i kosztów. Najmilszy efekt uboczny: zmniejszamy nasz ślad węglowy.

Kontrola jakości i inspekcja | Kamery i czujniki oparte na sztucznej inteligencji już dziś przeprowadzają za nas kontrolę jakości i konserwację maszyn. Niedoskonałości, odchylenia kolorystyczne i błędy w druku są wykrywane i korygowane w czasie rzeczywistym. To nie tylko zmniejsza ilość odpadów, ale także zapewnia, że każdy drukowany produkt spełnia ustalone standardy jakości.

Integracja z rzeczywistością rozszerzoną (AR) | Bystrzy właściciele marek ożywiają swoje materiały drukowane dzięki rzeczywistości rozszerzonej. Korzystając z aplikacji AR, użytkownicy mogą skanować materiały drukowane, takie jak broszury lub opakowania produktów, aby uzyskać dostęp do interaktywnych treści, filmów lub modeli 3D. Sztuczna inteligencja odgrywa ważną rolę w poprawie doświadczenia użytkownika poprzez rozpoznawanie materiałów drukowanych i nakładanie treści cyfrowych.

Optymalizacja przepływu pracy | Narzędzia do zarządzania przepływem pracy oparte na sztucznej inteligencji upraszczają cały proces produkcji poligraficznej. Zintegrowane z oprogramowaniem sztuczne inteligencje towarzyszą całemu procesowi drukowania, od zapytania klienta do gotowego produktu. Na targach drupa 2024 ponownie zaprezentowane zostaną narzędzia programistyczne, które automatycznie sprawdzają i obliczają zapytania, monitorują proces drukowania, usprawniają zarządzanie zapasami i prowadzą do skrócenia czasu przestoju maszyny. Produkcja wspierana przez sztuczną inteligencję prowadzi do oszczędności kosztów i zwiększenia wydajności we wszystkich procesach.


Zawsze masz szansę…

Druk przyjazny dla środowiska | Sztuczna inteligencja pomaga również zmniejszyć własny wpływ na środowisko. Optymalizacja procesów drukowania często prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów, co nieuchronnie prowadzi do bardziej odpowiedzialnego zachowania w produkcji. Jest to zgodne z rosnącym zapotrzebowaniem na przyjazne środowisku rozwiązania w branży poligraficznej.

Podsumowanie…

Integracja sztucznej inteligencji w branży poligraficznej i projektowaniu otworzyła nowe możliwości kreatywności, personalizacji i wydajności. Wraz z rozwojem technologii sztucznej inteligencji możemy spodziewać się jeszcze bardziej innowacyjnych zastosowań, które jeszcze bardziej zmienią branżę poligraficzną. Firmy poligraficzne, które zintegrują sztuczną inteligencję ze swoimi procesami i jednostkami biznesowymi, pozostaną konkurencyjne w dłuższej perspektywie i zaoferują swoim klientom szybkie, wydajne rozwiązania, które podążają za trendem dostosowywania i zrównoważonego rozwoju.

Źródło: Drupa

Prenumeruj Świat Poligrafii Professional | 360 PLN/rok (brutto)
ulica, nr. posesji, nr. lokalu, kod pocztowy, miasto
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak