Pamiętajmy, że efektywnie zorganizowane firmy poligraficzne są bardziej skuteczne, elastyczne i lepiej wykorzystują swoje zasoby. Dzięki tym wskazówkom można zoptymalizować organizację drukarni. Określanie procesów Jeśli chcesz usprawnić procesy w drukarni, musisz najpierw zidentyfikować poszczególne procesy. Co dokładnie dzieje się po otrzymaniu zamówienia, od kalkulacji kosztów po wysyłkę i fakturowanie? Którzy pracownicy są zaangażowani na poszczególnych etapach?
Wizualizacja procesów | Schemat blokowy lub inny diagram, narysowany samodzielnie lub wyświetlony na komputerze, stanowi cenną pomoc w przedstawianiu procesów. Na pierwszy rzut oka widać, które procesy następują po sobie i które etapy produkcji są od siebie bezpośrednio zależne. W ten sposób można uwidocznić zbędne czynności, a potencjał usprawnienia procesów jest bezpośrednio dostrzegalny.
Kwestionowanie etapów produkcji | W drukarniach często słyszy się „Zawsze tak robiliśmy”, gdy coś się dzieje nie tak. Ale stare nie zawsze się sprawdza. Nowe oprogramowanie może sprawić, że niektóre etapy produkcji staną się zbędne, a dodatkowe maszyny mogą na nowo sterować całym procesem. Dlatego też należy regularnie analizować procesy zachodzące w poszczególnych działach.
Poznaj ŚWIAT POLIGRAFII PROFESSIONAL
Zaangażuj pracowników | Pracownicy drukarni to osoby, które najlepiej znają procesy. Drukarze wykonują operacje ręczne setki razy, graficy znają typowe problemy związane z danymi projektami, sprzedawcy wiedzą, na które produkty poligraficzne jest szczególnie duży popyt… więcej na łamach czasopisma Świat Poligrafii Professional.