spot_imgspot_img

I edycja konkursu „Master of Vectors” za nami

Co zrobił? Zaczął się uczyć. Inżynier Bezier wstąpił na Uniwersytet w Poitiers, aby uczyć się matematyki. W 1969 r. obronił tam doktorat. Był człowiekiem niezwykle innowacyjnym i twórczym. Poprzez odwrócenie procesu digitalizacji obliczeń wprowadza system generowania krzywej z postaci rysunku za pomocą uchwytu sterującego własnego pomysłu. To prowadzi już w prostej drodze do stworzenia w 1966 roku jednego z pierwszych systemów CAD/CAM o nazwie UNISURF. I choć konkurencja z Citroena deptała mu po piętach – nie pozwolił wydrzeć sobie prymatu.

- Reklama -

Pier Bezier naukowiec spotkał się po latach ze swoimi kolegami z konkurencyjnych firm oraz innych placówek badawczych – m. in. ze słynnego Massachusetts Institute of Technology. Badał problem sterowania cyfrowego, jednakże nie mógł rozwinąć ani opublikować swoich badań ze względu na brak zezwolenia Renaulta na ich publikację.

I choć mogłoby się wydawać, że sprawa przycichła, oto odświeża ją John Warnock z powstałego w roku 1970 ośrodka badawczego firmy XEROX – tej samej, która wdrożyła niegdyś wynalazek innego genialnego „przodka procesów graficznych” Chestera Carlsona czyli kserokopiarki, która dziś jest jednym z głównych sposobów uzyskiwania odbitek w drukowaniu cyfrowym.

Ośrodek Xerox PARC jest dowodem na twierdzenie, że firma, która życzy sobie rozwoju musi postawić na badania i rozwój. Innowacje wprowadzone przez ten ośrodek, to m.in.: graficzny interfejs użytkownika (GUI – wykorzystał go pan Wendell Brown, aby dla panów Steve’a Jobs’a i Steav’a Woźniaka i ich komputera Macintosh opracować genialny system operacyjny – ulubiony przez grafików) obsługiwany za pomocą myszki, opisywany w literaturze jako: Windows/Icons/Mouse/PullDownMenus, (okna, ikony, obsługiwanie myszką poleceń umieszczonych w rozwijanych w dół menu). Dalej, Xerox PARC wprowadza zasadę WYSIWYG – what you see is what you get, dostaniesz to, np. na wydruku, co widzisz na monitorze), nie zapominając o protokole lokalnej sieci komputerowej LAN Ethernet. Jak bardzo te wszystkie wynalazki nas dziś łączą.

Otóż wspomniany John Warnock na podstawie pracy Pierra Beziera opracował część opisową krzywej graficznej oraz znaków graficznych w fontach komputerowych, tworząc nowy standard fontu oraz zapisu strony. Był to jakże dobrze znany nam PostScript. Od tego już tylko krok, do 1982 roku, kiedy to John Warnock zakłada firmę Adobe i tworzy program Illustrator, który stał się kanwą konkursu „Master of Vector”.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak

×