spot_imgspot_img

Sun Chemical podsumowuje 2021 rok

Nowe produkty, rynki i klienci, zwiększona sprzedaż, kolejna Gazela Biznesu, aktywny udział w wydarzeniach branżowych, a także wsparcie dla sportowców – to krótkie podsumowanie minionego roku w polskim oddziale Sun Chemical. Pomimo zawirowań w skali globalnej, mających wpływ na stabilność łańcucha dostaw, oraz rosnących cen surowców czy kosztów transportu i logistyki, firma – jak zapewnia jej kierownictwo – utrzymała wiodącą pozycję na światowym i lokalnym rynku farb, lakierów, powłok i innych materiałów eksploatacyjnych stosowanych w różnych segmentach branży poligraficznej.

Zrównoważony rozwój i ekologia – priorytetem w kontekście nowych produktów i rozwiązań
Mimo niełatwego czasu ostatnich kilku miesięcy, firma Sun Chemical nie zaprzestała wsłuchiwania się potrzeby klientów i rynków. Biorąc pod uwagę rosnące trendy środowiskowe, wprowadziła w ubiegłym roku do oferty kolejne proekologiczne rozwiązania, akcentując ten fakt także podczas różnych wydarzeń branżowych. Jak podkreśla Tomasz Dobrowolski, dyrektor biznesowy farb opakowaniowych.

Sun Chemical, wpisały się one w strategię i filozofię polityki zrównoważonego rozwoju: „Nasze zaangażowanie w kwestie środowiskowe i – generalnie – w obszar tzw. sustainability, ma fundamentalne znaczenie dla innowacyjności i rozwoju produktów Sun Chemical.

„Mapa drogowa” naszej firmy, definiująca strategiczne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, uwzględnia m.in.: projektowanie produktów na nowo (tak by cechowała je wyższa proekologiczność); stosowanie materiałów nadających się do ponownego zastosowania; redukcję zużycia energii, wody, surowców, jak też zwiększanie efektywności działalności drukarń; większe zastosowanie surowców bioodnawialnych i redukcję materiałów bazujących na surowcach kopalnych, jak też wspieranie klientów w tego typu działaniach; zwiększenie poziomu odzysku farby z makulatury jak też kompostowalności produktów poligraficznych”.

Mając na uwadze wyżej wymienione cele, firma wprowadziła na rynek szereg nowych rozwiązań. Znalazła się wśród nich m.in. udoskonalona seria offsetowych farb arkuszowych SunWave Lumina UV LED. Jej zmodyfikowane receptury SunWave Lumina UV nie wymagają adnotacji specjalnych znaków ostrzegawczych  „niebezpieczne dla zdrowia”, wcześniej umieszczanych  na etykietach farb z tej serii na obszarze Unii Europejskiej. Udoskonalone farby spełniają też standardy środowiskowe Nordic Swan Ecolabel  i są w pełni zgodne z wytycznymi  EuPIA w zakresie doboru surowców.

„Wprowadzając do oferty tego typu produkty – mówi Sławomir Gulczyński, dyrektor wsparcia sprzedaży dla Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy – Sun Chemical podkreśla swoje zaangażowanie w tworzenie rozwiązań zgodnych z polityką zrównoważonego rozwoju oraz pozycję technologicznego lidera w obszarze farb utrwalanych promieniowaniami UV. Farby SunWave Lumina UV LED mogą znaleźć zastosowanie we wszystkich typach arkuszowych maszyn offsetowych i zapewniają najwyższą jakość i wydajność druku oraz właściwe utrwalanie w systemach o niskim poziomie energii.

Zastosowane w nich najnowsze żywice o wysokiej reaktywności na światło UV, umożliwiają wyjątkowej jakości utrwalanie przy użyciu promienników UV LED oraz niskoenergetycznych lamp rtęciowych zarówno przy druku jedno- jak i dwustronnym”.

Kolejnym wprowadzonym na rynek proekologicznym produktem był lakier błyszczący UV – SunCure 44HC150. Jak podkreśla producent, składa się on w 25% z substancji bioodnawialnych oraz w 12% z materiałów konsumenckich poddanych recyklingowi. „To przełomowe rozwiązanie– kontynuuje Sławomir Gulczyński – będące pierwszym, utrwalanym UV produktem w naszej ofercie o tak znaczącym udziale biosurowców i materiałów z recyklingu” . Sun Chemical zapowiada, że w ślad za nowym lakierem na rynku pojawią się kolejne, podobne rozwiązania. Znajdą się wśród nich m.in. produkty z certyfikatami w zakresie kompostowalności i/lub odfarbiania (usuwania farby), jak też wspierające procesy recyklingu zadrukowanych papierów i folii.

Z myślą o zredukowaniu przez drukarnie ilości przetwarzanych materiałów i generowanych odpadów Sun Chemical wprowadził do oferty m.in.: dedykowane powłoki barierowe (zastępujące warstwę plastiku w opakowaniach); serie farb SunBeam/Wetflex EB i SunWave/SolarWave UV-LED, farby fleksograficzne SolarVerse UV Flexo, czy system MirrorTech.

W kontekście zastosowania surowców odnawialnych Sun Chemical posiada w ofercie również: wodne farby fleksograficzne SunVisto Aquagreen (pozwalające – jak zapewnia – na redukcję śladu węglowego o 1,1 kg dwutlenku węgla na każdy kilogram farby); farby offsetowe SunBeam Advance 5 (o 30% zawartości biosurowców) i farby do hybrydowego druku offsetowego – SunCure Agricure (o 45% zawartości biosurowców).

Kolejnym innowacyjnym produktem, jaki w ubiegłym roku pojawił się w ofercie Sun Chemical, była farba SunPak DirectFood Plus, przeznaczona do zadrukowywania podłoży kartonowych w technice offsetu arkuszowego i dedykowana do bezpośredniego kontaktu z żywnością.

„Dzięki odpowiedniemu doborowi pigmentów osiągnięto znacznie większe nasycenie koloru poszczególnych farb w porównaniu z poprzednią wersją tej serii farb – mówi Sławomir Gulczyński – co umożliwia uzyskiwanie żywych kolorów oraz lepszą precyzję w reprodukcji, a jednocześnie zapewnia stabilność druku offsetowego na poziomie identycznym jak znane już oferty Sun Chemical, standardowe farby do druku niskomigracyjnego (LM) takie jak SunPak FSP.

Źródło: Sun Chemical

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING