spot_imgspot_img

Progroup planuje budowę elektrowni opalanej paliwami zastępczymi w Sandersdorf-Brehna

Zrównoważone zarządzanie z myślą o kolejnych pokoleniach to centralny element strategii Progroup. W związku z tym rodzinne przedsiębiorstwie planuje budowę nowoczesnej elektrowni opalanej paliwami zastępczymi w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnej fabryki papieru PM3. W przyszłości elektrownia będzie odpowiadać za dużą część dostaw energii cieplnej niezbędnej dla procesów technologicznych oraz energii elektrycznej dla PM3.

Do tego celu będą wykorzystywane termicznie materiały odpadowe z własnej produkcji i z regionu. To umożliwia oszczędność zasobów kopalnych. Projekt obejmuje inwestycję o wartości 135 milionów euro. Rozpoczęcie budowy elektrociepłowni jest planowane na koniec roku 2022. Uruchomienie ma nastąpić pod koniec 2025 roku.

Fabryka papieru PM3 w Sandersdorf-Brehna to jedna z najnowocześniejszych i najwydajniejszych maszyn papierniczych na świecie. Na miejscu zainwestowano już ponad 100 milionów euro w najnowocześniejsze technologie ochrony środowiska. Dzięki temu zużycie świeżej wody w procesie produkcji zostanie zredukowane o 80 procent. Już dziś produkcja papieru w Sandersdorf-Brehna jest elementem zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym: papier na tekturę falistą jest produkowany w 100% z makulatury przy możliwie najniższym zużyciu zasobów. Po wykorzystaniu zostaje ponownie doprowadzony do obiegu jako makulatura.

Elektrownia opalana paliwami zastępczymi jako kolejny krok rozwoju w kierunku neutralności CO2

„Jako firma rodzinna uważamy, że częścią naszej filozofii jest myślenie i działanie w sposób długoterminowy i zrównoważony. Zmiany klimatyczne są faktem, dlatego bardzo poważnie podchodzimy do naszej roli”, podkreśla Maximilian Heindl, zastępca prezesa zarządu Progroup. „Budując elektrociepłownię dla naszej fabryki papieru w Sandersdorf-Brehna osiągniemy kolejny kluczowy etap w drodze do całkowicie zamkniętych obiegów materiału w zgodzie z zasadami gospodarki obiegowej neutralnej pod względem emisji CO2.”

Teraz, gdy maszyna papiernicza PM2 w Eisenhüttenstadt jest zaopatrywana w energię elektryczną i cieplną przez własną elektrownię, PM3 otrzyma również własne zrównoważone dostawy energii.. Obce materiały zawarte w makulaturze oraz materiały odpadowe będą tutaj wykorzystywane termicznie. To zredukuje zużycie paliw kopalnych, a przez to emisję CO2.

Już dziś fabryka papieru oszczędza dzięki zaawansowanej technologii 170 000 ton CO2 rocznie. Wraz z nową elektrociepłownią od końca 2025 roku dojdzie do tego jeszcze 80 000 ton, przez co na miejscu będzie oszczędzanych łącznie 250 000 ton CO2 na rok.

Ponadto efektywność elektrowni PZ jest szczególnie wysoka dzięki bardzo wydajnemu systemowi kogeneracji. Oznacza to, że resztki materiałów są przetwarzane na energię elektryczną i cieplną znacznie wydajniej niż w konwencjonalnych elektrowniach.

Źródło: Progroupe

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING