spot_imgspot_img

Cyberbezpieczeństwo coraz istotniejsze dla firm. A co z chmurą?

Duże firmy są bardziej świadome cyberzagrożeń i chętniej inwestują w nowoczesną ochronę w porównaniu ze średnimi przedsiębiorstwami – wynika z najnowszego badania rynku biurowego, przeprowadzonego na zlecenie Canon Polska. Wielu przedsiębiorców wciąż nie ufa jednak rozwiązaniom chmurowym, choć pandemia spowodowała pewien postęp w tym obszarze.

Cyberbezpieczeństwo to jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania firm. Bez kompleksowych zabezpieczeń cyfrowego środowiska pracy przedsiębiorcy narażeni są nie tylko na czasowe problemy z działaniem systemów informatycznych czy urządzeń, ale na wymierne straty finansowe. Canon Polska, w ramach raportu badającego zmiany w funkcjonowaniu firm i korzystaniu z rozwiązań biurowych przeprowadzonego przez agencję badawczą Insight Lab w połowie września 2021 r. wśród ponad 200 polskich dużych i średnich firm, chciał dowiedzieć się jak do cyberbezpieczeństwa podchodzą przedsiębiorcy w naszym kraju. Wyniki mogą zaskakiwać.

Choć, przedsiębiorstwa w Polsce coraz większą uwagę zwracają na potrzebę stosowania cyberochrony, to większą świadomością w tym obszarze mają zdecydowanie większe firmy – bo aż 95 proc. z nich deklaruje, że jest to dla nich istotna kwestia. Z kolei pomimo wzrastających cyfrowych zagrożeń tylko dla 62 proc. średnich firm to kluczowa sprawa.

A jak pandemia wpłynęła na sposób, w jaki przedsiębiorcy chronią się przed cyberprzestępcami? Okazuje się, że o ile większe firmy często wprowadziły w tym czasie nowe rozwiązania pomagające im lepiej chronić firmowe dane, a ich pracownicy zyskali dostęp do nich tylko z bezpiecznych urządzeń (44 proc. wskazań), o tyle niemal co drugie średnie przedsiębiorstwo w Polsce pozostało przy dawnej konfiguracji firmowych zabezpieczeń w zakresie biura głównego, bez uwzględnienia potrzeb pracy zdalnej. Na całkowicie nowe podejście bezpieczeństwa do dokumentów firmowych w tym okresie zdecydowało się jedynie tylko 4 proc. polskich organizacji, niezależnie od rozmiaru.

Chmura budzi nieufność

Z tematem bezpieczeństwa wiąże się także podejście do oprogramowania chmurowego. To dziś, jak przekonuje Dariusz Szwed, ekspert Canon Polska w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, jedno z najbezpieczniejszych środowisk przechowywania firmowych dokumentów i szczególnie pomocne rozwiązanie dla firm pracujących zdalnie lub hybrydowo.

– Nowoczesne oprogramowanie chmurowe gwarantuje wykorzystanie najnowocześniejszych standardów zabezpieczeń i ich stałe aktualizacje. Mowa tu o zaawansowanych systemach identyfikacji użytkownika, opcje bezpiecznego drukowania dla gości czy monitorowanie bezpieczeństwa dokumentów. Nie zawsze da się to powiedzieć o systemach tworzonych przez firmowy dział IT – wyjaśnia Dariusz Szwed.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING