spot_imgspot_img

Amfortis. Rozwiązanie skierowane do drukarń i przetwórców opakowań

W ramach cyklicznych sesji Studio 4D48, Pascala Juéry – CEO firmy Agfa, podkreślił jej ponad 25-letnie doświadczenia w dziedzinie tworzenia systemów workflow.

Ich rezultatem jest właśnie Amfortis – kompleksowe rozwiązanie skierowane do drukarń i przetwórców opakowań, bazujących na technice offsetowej. Jak dodał, opiera się on w dużej mierze na systemie Apogee (skierowanym do drukarń komercyjnych) i wykorzystuje wiele znanych z niego, sprawdzonych funkcji i opcji. Uwzględnia przy tym zupełnie nowe moduły, takie jak Amfortis Editor.

W ramach pakietu znajdują się też rozwiązania redukujące zużycie farby (InkTune), stabilizujące i optymalizujące proces drukowania (PressTune), zwiększające jakość (raster SPIR@L) oraz umożliwiające drukowanie z szerszym gamutem. Pascal Juéry dodał, że zarówno wspomniane programy, jak też sprzęt CtP i płyty cyfrowe dedykowane produkcji opakowań, wpisują się w realizowaną od dłuższego czasu przez firmę Agfa strategię ECO3, której celem jest zwiększenie wydajności i proekologiczności działań oraz wygody w użytkowaniu dostarczanych przez nią rozwiązań.

Amfortis Editor: optymalizacja i automatyzacja w projektowaniu opakowań

Amfortis Editor – oprogramowanie będące owocem współpracy firmy Agfa z Hybrid Software. Wspiera ono projektantów opakowań oraz drukarnie na etapie poprzedzającym przetwarzanie pliku w systemie produkcyjnym. Jak podkreślał prelegent, jego znaczenie rośnie biorąc pod uwagę fakt, że wiele osób tworzących design opakowania nie zna niuansów związanych z produkcją poligraficzną.

Stąd odpowiednie funkcjonalności, pozwalające na właściwe przygotowanie plików, zanim zostaną one poddane dalszej obróbce. Amfortis Editor uwzględnia specyfikę opakowań wykonywanych z różnych podłoży i zadrukowywanych nie tylko w technice offsetowej. Bazując na formacie PDF, umożliwia tworzenie i edycję projektu, jest też zintegrowany z oprogramowaniem do obróbki materiału ilustracyjnego (np. Adobe Photoshop).

Amfortis Editor to rozwiązanie modułowe i skalowalne, a przy tym obejmujące szereg elementów charakterystycznych dla opakowania. Można tu wprowadzić dodatkowe warstwy uwzględniające uszlachetnienia (np. lakier czy biały poddruk) czy dodawać i edytować kody kreskowe. Jest też funkcja ręcznego oraz automatycznego trappingu. Amfortis Editor pozwala na porównywanie różnych wersji i edycji tego samego dokumentu, jak też na generowanie raportów dotyczących danej pracy. Jedną z jego zalet – co również wielokrotnie podkreślano podczas webinarium – jest intuicyjny interfejs użytkownika, umożliwiający dostęp do wielu narzędzi z jednego miejsca.Element systemu Amfortis – Layout Editor (Edytor Makiet), to moduł umożliwiający optymalne rozmieszczanie prac na arkuszu, uwzględniający charakterystykę produkcji opakowań m.in. poprzez możliwość importowania plików typu CAD np. zapisanych w formatach CF2 czy DXF. Tu następuje tworzenie i edycja projektu, która – co również podkreślał Luc Bruyneel – pozwala na przygotowanie  prac drukowanych na różnych podłożach: kartonie pudełkowym, tekturze falistej czy metalu.

Layout Editor umożliwia precyzyjne rozmieszczenie elementów graficznych względem wykrojnika, jak też kontrolę różnych typów linii dla standardowego wykańczania (wykrawania, bigowania itp), a także z myślą o bardziej zaawansowanym uszlachetnianiu czy obróbce strukturalnej. Luc Bruyneel dodał, że moduł uwzględnia również specyfikę produkcji etykietowej, pozwalając na tworzenie makiet dla jednej bądź kilku wersji tej samej pracy oraz aplikowanie rastra i krzywych kompensacyjnych… więcej w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional

Źródło: Agfa

 

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING