spot_imgspot_img

Wstępne statystyki na rok 2022 opublikowane przez Cepi

Wstępne statystyki na rok 2022 opublikowane przez Cepi, Konfederację Europejskiego Przemysłu Papierniczego, pokazują wpływ wysokich cen energii oraz słabnącego wzrostu gospodarczego w UE i na świecie. Sektor może jednak wykorzystać pozytywne trendy długoterminowe, które według Cepi może przyspieszyć unijny plan przemysłowy Green Deal.

- Reklama -

Konsumpcja papieru w Europie pozostała stabilna w 2022 roku, wykazując odporność w obliczu obecnego spowolnienia gospodarczego w Europie. W tym samym czasie produkcja papieru i tektury spadła o 5,9% w 2022 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, według wstępnych danych opublikowanych dziś przez Cepi. Spadek produkcji odnotowano również we wszystkich regionach świata, w tym u większości głównych konkurentów UE w tym sektorze.

Łączny rozwój sytuacji związany ze spadkiem produkcji i stabilną konsumpcją doprowadził do zmniejszenia bilansu handlowego sektora w kontekście zwiększonej konkurencji globalnej. Sytuacja, na którą Cepi wielokrotnie zwracała uwagę instytucjom UE. Słabość produkcji papieru odnotowana w drugiej części roku jest w znacznym stopniu tłumaczona wysokimi kosztami energii i surowców w Europie, które doprowadziły do czasowych przestojów maszyn. Spowalniający silnik gospodarczy UE w drugiej połowie 2022 roku oraz otwarcie przemysłu papierniczego na rynki globalne, na których wzrost również uległ zahamowaniu, również przyczyniły się do tego przesunięcia w dół i tymczasowego spadku konkurencyjności. Jednak europejski sektor papierniczy jest tradycyjnie silnym eksporterem, a jego bilans handlowy pozostaje dodatni.


SŁUCHAJ PODCASTÓW NIEZBĘDNIK POLIGRAFA


Inne tendencje w sektorze, choć negatywne w ujęciu rok do roku, wskazują na stabilność w perspektywie długoterminowej, np. wykorzystanie papieru do recyklingu, które zmniejszyło się o 6,4% w porównaniu z rokiem 2021, ale pozostaje stabilne w okresie trzyletnim. Wysokie ceny energii elektrycznej i gazu znacząco wpłynęły na te zakłady papiernicze, których produkcja w największym stopniu zależy od papieru do recyklingu, co wpłynęło na wynik w 2022 roku.

Podobnie papier i tektura opakowaniowa, w coraz większym stopniu zastępujące alternatywy oparte na paliwach kopalnych, pozostają jednym z głównych motorów wzrostu sektora. Podczas gdy produkcja opakowań papierowych w Europie zmniejszyła się o 4,6% w 2022 r. w porównaniu z 2021 r., produkcja papieru opakowaniowego nadal pozostaje znacznie powyżej poziomów sprzed Covid. Liczby te, liczone według tony wyprodukowanego papieru, nie uwzględniają godnych uwagi postępów zrealizowanych w zakresie zmniejszenia wagi poszczególnych rozwiązań w zakresie opakowań papierowych, zgodnie z zaangażowaniem branży w zrównoważony rozwój.

W kontynuacji z ostatnich trzech lat, nowe wzorce konsumpcji po pandemii Covid spowodowały również wzrost zapotrzebowania na gatunki sanitarne i domowe, zyskując 3,6% w porównaniu z rokiem 2021.

“Długoterminowe trendy dla naszej branży pokazują, że możemy ambitnie patrzeć na naszą przyszłość. Teraz potrzebujemy, aby unijny plan przemysłowy Green Deal był równie ambitny. Jesteśmy przekonani, że przejście na bardziej ekologiczną gospodarkę jest w dłuższej perspektywie szansą dla europejskiego przemysłu papierniczego”, Jori Ringman, Dyrektor Generalny Cepi, Konfederacji Europejskiego Przemysłu Papierniczego.

Źródło: Cepi


Prenumeruj Świat Poligrafii Professional | 360 PLN/rok (brutto)
ulica, nr. posesji, nr. lokalu, kod pocztowy, miasto
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak

×