spot_imgspot_img

W nowy rok 2022 z przytupem…

Tylko kto tupie? Branża jakby nieco ożyła i rzeczywiście końcówka roku 2021 była niezwykle pracowita i to we wszystkich obszarach. Może dlatego, że szeroko zapowiadane zmiany podatkowe i nie tylko, nadal nie były sprecyzowane i praktycznie każdy, kto tylko mógł pracował więcej i więcej. Cóż, jaki jest finał tego zamieszania chyba nie trzeba nikomu przypominać. Wszyscy jesteśmy na bieżąco.

Niezwykle ciekawie zapowiada się wymiana pism pomiędzy Polską Izbą Druku (między innymi) a Ministerstwem Edukacji. O finale chętnie Was poinformujemy na łamach czasopisma, lub też serwisu WWW. To tylko jeden z wielu przypadków totalnego oderwania od rzeczywistości. Ekonomiczna klapa.

Zresztą, nie nam oceniać, bo to co do nas dociera w rozmowach właśnie z Wami pokazuje, jak bardzo Wam dzisiaj jest ciężko podejmować decyzje o znaczeniu kluczowym dla Waszego biznesu. Materiały, chemia, farby, maszyny, urządzenia… wreszcie duża presja płacowa powoduje, że drukarnie stoją tuż przed wyborem dalszej drogi rozwoju (lub zamknięcia). Kiedy jednak rozmawiamy na temat rozwoju, to właściwie oczy wszystkich naszych rozmówców są skierowane w dwa, a właściwie trzy tematy. Pierwszym z nich jest optymalizacja kosztów i całości produkcji. Być może to też doprowadzi do podjęcia wyzwania i skierowania się w wąską specjalizację.

Tematem drugim jest standaryzacja produkcji, czyli pełne i maksymalne wykorzystanie potencjału produkcyjnego bez kosztów spowodowanych między innymi reklamacjami, lub utratą jakości realizowanych zleceń. Trzecim i bez wątpienia najciekawszym tematem jest automatyzacja, czy wręcz robotyzacja produkcji.

Dlaczego? Odpowiedzi są banalnie proste. Nie ma L4, urlopu czy uzależnienia od tego, czy jest pandemia, czy jej nie ma, poza tym przy nieustających brakach kadrowych… jest to chyba jedynie słuszna droga. Tylko tyle, że niesie to ze sobą nowe kompetencje dla pracowników, zatem nauka i jeszcze raz nauka. Ale, tego nigdy za wiele…

Zapraszamy Was do zrobienia jednego kroku więcej

W górnej części serwisu widzicie zakładkę RAPORT ’22. To już druga ankieta (badanie) jakie realizujemy wspólnie  z wieloma różnymi instytucjami. Pytania przygotował dr hab. inż. prof. Wiesław Cetera, który specjalizuje się w BIG DATA i zna naszą branżę na wskroś. Po raz pierwszy zrealizowaliśmy ją blisko rok temu, zupełnie w innych warunkach ekonomiczno-gospodarczych, a nawet pandemicznych i wzięło w tym badaniu 156 podmiotów. Teraz wracamy z pytaniami do Was po raz kolejny. Zapraszamy do udziału w takiej aktywności. Pytania będą widoczne tylko do końca lutego. Wyniki pierwszego możecie podejrzeć bezpośrednio na tej samej stronie WWW.

Wszystkiego dobrego.
Mirosław Pawliński
red. naczelny Świat Poligrafii Professional

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING