Awangardowe Muzeum to wystawa artystyczna, która 15 października b.r. została oficjalnie zainaugurowana w Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest to pierwszy na świecie projekt pozwalający równolegle prześledzić historię czterech niezwykłych inicjatyw: rosyjskiej sieci Muzeów Kultury Artystycznej, hanowerskiego Kabinett der Abstrakten, założonego w Nowym Jorku Société Anonyme Inc. oraz powstałej w Łodzi Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r..
Niezmiernie miło nam poinformować, że po raz pierwszy na tego typu imprezie zostały zaprezentowane tyflografiki wykonane z zastosowaniem technologii druku cyfrowego inkjet UV-LED. Spośród kilkudziesięciu dzieł zostało wybranych 5 obrazów takich awangardowych artystów, jak: Kazimierz Malewicz, Gustaw Gwozdecki, Sophie Tauber-Arp, Karol Hiller i Fernand Leger, które następnie zostały specjalnie przetworzone cyfrowo i przygotowane do druku.
Te niezwykłe reliefowe grafiki powstały we współpracy z panią Karoliną Banaszkiewicz-Badurą, a wydrukowane zostały w firmie SCORPIO na ploterze swissQprint Nyala 3 w technologii inkjet UV-LED. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania odbiorców wystawy, którzy mogli dotykowo odczuwać sztukę, a dodatkowo porównywać wykonane cyfrowo grafiki z oryginalnymi dziełami.
Drukowane strukturalnie obrazy to przykład zastosowania nowoczesnych technologii cyfrowych w szerszym projekcie społecznym „kultura dostępna”, którego celem jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. Grafiki strukturalne pomagają osobom niedowidzącym i słabowidzącym poczuć sztukę, dotknąć struktur i kształtów. Tym samym współczesny projekt wpisał się w postulaty dawnej Awangardy i jej hasła równego dostępu do sztuki.
Wystawa Awangardowe Muzeum będzie czynna w MS1 w Łodzi do 22 lutego 2022 r. więc wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia i przekonania się jak najnowsza technologia poligraficzna współgra ze 100-letnią sztuką malarską.
Źródło: Scorpio