spot_imgspot_img

W kręgu Awangardy, czyli swissQprint na salonach sztuki

Awangardowe Muzeum to wystawa artystyczna, która 15 października b.r. została oficjalnie zainaugurowana w Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest to pierwszy na świecie projekt pozwalający równolegle prześledzić historię czterech niezwykłych inicjatyw: rosyjskiej sieci Muzeów Kultury Artystycznej, hanowerskiego Kabinett der Abstrakten, założonego w Nowym Jorku Société Anonyme Inc. oraz powstałej w Łodzi Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r..

Niezmiernie miło nam poinformować, że po raz pierwszy na tego typu imprezie zostały zaprezentowane tyflografiki wykonane z zastosowaniem technologii druku cyfrowego inkjet UV-LED. Spośród kilkudziesięciu dzieł zostało wybranych 5 obrazów takich awangardowych artystów, jak: Kazimierz Malewicz, Gustaw Gwozdecki,  Sophie Tauber-Arp, Karol Hiller i Fernand Leger, które następnie zostały specjalnie przetworzone cyfrowo i przygotowane do druku.

Te niezwykłe reliefowe grafiki powstały we współpracy z panią Karoliną Banaszkiewicz-Badurą, a wydrukowane zostały w firmie SCORPIO na ploterze swissQprint Nyala 3 w technologii inkjet UV-LED. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania odbiorców wystawy, którzy mogli dotykowo odczuwać sztukę, a dodatkowo porównywać wykonane cyfrowo grafiki z oryginalnymi dziełami.

Drukowane strukturalnie obrazy to przykład zastosowania nowoczesnych technologii cyfrowych w szerszym projekcie społecznym „kultura dostępna”, którego celem jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. Grafiki strukturalne pomagają osobom niedowidzącym i słabowidzącym poczuć sztukę, dotknąć struktur i kształtów. Tym samym współczesny projekt wpisał się w postulaty dawnej Awangardy i jej hasła równego dostępu do sztuki.

Wystawa Awangardowe Muzeum będzie czynna w MS1 w Łodzi do 22 lutego 2022 r. więc wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia i przekonania się jak najnowsza technologia poligraficzna współgra ze 100-letnią sztuką malarską.

Źródło: Scorpio

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING