spot_imgspot_img

Sun Chemical platynowym sponsorem Forum Fleksograficznego organizowanego przez Polską Izbę Fleksografów

Po raz kolejny Sun Chemical został platynowym sponsorem Forum Fleksograficznego, które od lat organizuje Polska Izba Fleksografów (PIF).  Podczas wydarzenia przedstawiciel tej firmy – Colin Smith, pełniący funkcję European Product Managera – wystąpił z prezentacją zatytułowaną „Utrzymanie wydajności procesu druku w szybko zmieniającym się świecie”. Forum odbyło się w dniach 13-14 września br. w Kazimierzu Dolnym.

Na wstępie Colin Smith podkreślił, że branża poligraficzna działa obecnie w bardzo trudnych warunkach.

„Mimo tego – mówił – działamy w miarę normalnie i produkujemy wymagane ilości opakowań w czasie bezprecedensowej globalnej pandemii. Jednak – co warto podkreślić – opakowania w ogóle, a tworzywa sztuczne w szczególności, są obecnie pod nieustanną presją. Cała branża stara się szybko opracować bardziej zrównoważone opcje na przyszłość, które ostatecznie przyczynią się do gospodarki o obiegu w większym stopniu zamkniętym”. 

Podkreślił również fakt, że globalne łańcuchy dostaw są zakłócone, co szczególnie wpływa na dostępność półproduktów chemicznych z Azji. Odczuwalne są także stale rosnące koszty transportu na całym świecie. „W tej niełatwej sytuacji – kontynuował – właściciele marek nadal się rozwijają, wywierając zwiększoną presję na cały łańcuch dostaw w walce o utrzymanie rentowności”.

W tym kontekście prelegent postarał się przybliżyć słuchaczom to, co zmienia się w tej nowej rzeczywistości oraz to, co wkrótce jeszcze się zmieni. „Wraz z ponownym otwarciem placówek gastronomicznych i instytucji – mówił – spożywanie posiłków, które w czasie pandemii przeniosło się do domów powróci, ale tylko do pewnego stopnia. Konsumenci bowiem będą szukać sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy ze względu na negatywne skutki ekonomiczne tego, co się wydarzyło. Coraz częściej realizowane będą również zakupy spożywcze przez Internet.

Sklepy spożywcze w coraz większym stopniu będą otwierać się na te nowe możliwości i rodzaj usług. Jednak nie wszyscy użytkownicy Internetu pozostaną przy tym sposobie zakupów, ponieważ na niektórych rynkach będą mieli oni trudności z korzystaniem z niego z powodu ogromnego zainteresowania (nadmiaru zgłoszeń). W dłuższej perspektywie czasowej również niektóre kategorie i rodzaje żywności zyskają na popularności. Powróci w większym zakresie regionalizm, a kwestia bezpieczeństwa żywnościowego i dostępu do produktów z całego świata stanie się gorącym tematem.

Następnie Colin Smith przeszedł do kwestii zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym, jakie w obecnej sytuacji stają się coraz ważniejszymi aspektami dla każdego dostawcy i producenta.  Przedstawił również trendy, jakie w ostatnim czasie odnotowuje branża opakowań. Należą do nich m.in. ograniczenie opakowań, zamiana plastiku na papier, bioodnawialność, kompostowalność i odzyskiwalność.

W tej nowej sytuacji – jak podkreślał – zarówno lokalni jak i globalni właściciele marek muszą podejmować nowe wyzwania. Dlatego kolejna część jego prezentacji dotyczyła sposobów i metod wspierania drukarń przez dostawców (w tym producentów materiałów eksploatacyjnych) w kontekście zachowania efektywności i rentowności.

„Sun Chemical ma w tej kwestii wiele do zaoferowania – mówił Colin Smith. – Warto w tym kontekście wymienić choćby Soliflex PLX – rozwiązanie dedykowane opakowaniom giętkim drukowanym z wysoką prędkością w maszynach szerokowstęgowych. Ważnym jest również przyjrzenie się i możliwie skuteczna eliminacja niepożądanych zjawisk, jakie mają miejsce w druku m.in: wysychania, brudzenia, pylenia”. 

Colin Smith podkreślał, że napięta sytuacja gospodarcza utrzymywać się będzie także w najbliższej przyszłości.

„Popyt najprawdopodobniej zacznie spadać jeszcze przez jakiś czas – prognozował. – Jednak wiosną przyszłego roku będzie prawdopodobnie już można uruchamiać dodatkowe moce produkcyjne, a nierównowaga handlowa powinna powrócić do normalnego stanu. W tej sytuacji realizacja harmonogramu dostaw wciąż będzie wyzwaniem. Obliczenia czasu realizacji danego zamówienia będą musiały w nowej rzeczywistości uwzględniać pewną elastyczność i w tych wszystkich wyzwaniach chcemy pomagać naszym klientom.”

„Mamy nadzieję, że to na co zwróciliśmy uwagę podczas tegorocznej edycji Forum Fleksograficznego – mówi Tomasz Dobrowolski, Business Director Packaging Inks w polskim oddziale Sun Chemical – zainspiruje jego uczestników do podjęcia nowych wyzwań, by sprostać wymaganiom nowej rzeczywistości i sytuacji rynkowej. Pozostajemy do ich dyspozycji jeśli chodzi o pomoc w znalezieniu dla nich efektywnych rozwiązań, które pomogą im utrzymać wydajność procesu druku. Posiadamy w swojej bogatej ofercie wiele propozycji dla sektora opakowań, w tym drukowanych w technice fleksograficznej. Zapraszamy więc do kontaktu z nami”.

Forum Fleksograficzne, organizowane przez Polską Izbę Fleksografów (do której Sun Chemical należy od lat, aktywnie włączając się w jej działania), to impreza od lat ciesząca się niesłabnącą popularnością w branży opakowaniowej w naszym kraju. Podobnie jak podczas ubiegłych edycji, organizator zadbał o przekazanie uczestnikom tego wydarzenia dużej dawki wiedzy na temat najnowszych rozwiązań dedykowanych tej branży. Forum to również okazja do wymiany doświadczeń i nieformalnych rozmów.

Źródło: Sun Chemical

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING