spot_imgspot_img

Sun Chemical jednym z Mecenasów 30-lecia Polskiej Izby Druku

Nikola Juhasz wymieniła w swoim wystąpieniu kluczowe – jej zdaniem – kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem oraz czynniki go stymulujące: redukcja i utylizacja odpadów i zanieczyszczeń; właściwe zarządzanie zasobami naturalnymi oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym (głównie zanikaniu warstwy ozonowej i nadmiernej emisji gazów cieplarnianych). W tym kontekście – jak dodała – firmy związane z branżą poligraficzną mają do odegrania ważną rolę, gdyż są producentami opakowań i różnego rodzaju wydawnictw publikacyjnych.

- Reklama -

Kluczowym działaniem jest w ich przypadku przejście od podejścia linearnego do gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Nikola Juhasz wskazała przy tym na obecne trendy na rynku tradycyjnych produktów poligraficznych: rosnące znaczenie mediów elektronicznych i spadki na rynku prasy drukowanej; selektywne zastępowanie plastiku połączone z odzyskiwaniem odpadów papierowych i ich ponownym wykorzystywaniem; krótkie nakłady (uwzględniające też personalizację i kastomizację produktów) faworyzujące cyfrowe techniki drukowania, a także konsolidację i redukcję kosztów.

Ważnym elementem w kontekście tzw. sustainability są – zdaniem prelegentki – także kwestie formalne: decyzje o charakterze politycznym, regulacje i przepisy prawne. Tu szczególną uwagę zwróciła na reakcja opinii publicznej względem nawoływania do różnych działań, zwłaszcza w obszarze tworzyw sztucznych. Podała też rok 2025 jako punkt odniesienia dla wielu globalnych i regionalnych założeń uwzględniających: 100% możliwość ponownego wykorzystania, odzysku lub kompostowania wszystkich opakowań plastikowych; efektywny recykling lub kompostowanie 50% opakowań plastikowych oraz zwiększenie do 30% udziału biosurowców bądź materiałów pochodzących z odzysku w każdym opakowaniu wykonanym z tworzyw sztucznych. W tym kontekście wymieniła też obowiązujące w różnych regionach świata (m.in. w Unii Europejskiej, Kanadzie czy USA) przepisy dotyczące jednorazowych produktów wykonanych z plastiku.

Prezentacja Sun Chemical

Ważnym czynnikiem, zdaniem Nikoli Juhasz, decydującym o sukcesie globalnie wprowadzanych zasad GOZ jest ponadnarodowa współpraca, zarówno na poziomie politycznym jak i gospodarczym, uwzględniająca takie zagadnienia jak: zmiany klimatyczne i ochrona zasobów; zrównoważone podejście do korzystania z surowców naturalnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa, zdrowia i dostępu do zdrowej żywności. Odpowiednie rozwiązania, jak podkreślała Nikola Juhasz, wymagają współpracy wszystkich uczestników łańcucha dostaw: dostawców surowców i materiałów stosowanych w produkcji (tu podała przykład Sun Chemical jako dostawcy pigmentów czy farb), drukarń i przetwórców opakowań, zleceniodawców (przede wszystkim znaczących właścicieli marek i duże sieci sprzedaży detalicznej), konsumentów oraz firm zajmujące się zbiórką, sortowaniem i odzyskiem odpadów.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak

×