spot_imgspot_img

Raport Siegwerk: Dlaczego liniowy system opakowań ekonomicznych zawiódł

W obliczu rosnących wysiłków zmierzających do stworzenia zrównoważonego przemysłu, branża poligraficzna musi zmienić swoje podejście. Firma Siegwerk opublikowała raport na temat rekonfiguracji systemu pakowania. Przeczytaj więcej o tym, co firma ma na myśli…

Faktem jest, że wiele branż, w tym przemysł drukarski, musi dostosować się do wyzwań, jakie stawiają przed światową populacją zmiany klimatyczne. Firma Siegwerk opublikowała niedawno raport na temat tego, dlaczego powinniśmy przemyśleć opakowania i jak niektóre farby drukarskie mogą pomóc w podniesieniu standardów zrównoważonego rozwoju. Sugeruje on, że przemysł drukarski powinien przejść z systemu liniowego na system cyrkularny. Kluczowymi elementami tej koncepcji są redukcja, ponowne wykorzystanie i recykling.

Rozwiązanie paradoksu tworzyw sztucznych

Według Siegwerka, system gospodarki liniowej osiągnął swoje granice. Zasoby naturalne są pozyskiwane z coraz większym ryzykiem. Odpady opakowaniowe stale zaśmiecają naszą planetę, zwłaszcza oceany, a rosnąca emisja CO2 napędza zmiany klimatyczne.

Linearny system gospodarczy, twierdzi Siegwerk, osiągnął swoje granice. Zasoby naturalne są coraz bardziej zagrożone. Odpady opakowaniowe zanieczyszczają planetę, a w szczególności oceany, a rosnąca emisja CO2 napędza zmiany klimatyczne. Mimo to, zapotrzebowanie na opakowania nie zniknie tak po prostu. Dlatego też muszą istnieć zrównoważone opcje, które zaspokoją tę potrzebę.

W ciągu ostatnich kilku lat plastik był najważniejszym rozwiązaniem opakowaniowym dla wielu rzeczy i stał się najpopularniejszym materiałem opakowaniowym. Sprzeczność pomiędzy wyzwaniami i możliwościami opakowań z tworzyw sztucznych jest znana, jako paradoks tworzyw sztucznych. Między innymi to doprowadziło nas do miejsca, w którym obecnie się znajdujemy:

Zepsutego systemu opakowań, który należy naprawić, jak wyjaśnia Siegwerk. W raporcie czytamy, że w 2016 roku tylko 15 procent komunalnego plastiku zostało poddane recyklingowi. Około 41 procent rocznych komunalnych odpadów z tworzyw sztucznych nie zostało właściwie zutylizowanych, lecz raczej przedostało się do środowiska. Podczas gdy obecna gospodarka linearna kieruje się zasadą “weź – zrób – użyj – wyrzuć”, gospodarka cyrkularna ma na celu zapobieganie powstawaniu odpadów i zanieczyszczeń, utrzymanie materiałów w użyciu i regenerację systemów naturalnych.

Raport przygląda się zmianom nie tylko z perspektywy środowiskowej, ale również ekonomicznej i stwierdza, że zrównoważony rozwój nie jest trendem, ale raczej bezkonkurencyjną zaletą dla przyszłego sukcesu biznesowego.

Jak farby drukarskie i powłoki mogą pomóc ustabilizować i poprawić cyrkularność opakowań

Techniczne funkcje farb drukarskich i powłok mogą aktywnie wspierać wszystkie trzy dźwignie gospodarki okrężnej: redukcję, ponowne użycie i recykling opakowań. Innowacyjne farby drukarskie i powłoki funkcjonalne mogą pomóc wypełnić luki w parametrach technicznych niektórych materiałów, takich jak papier.

Opakowania wykonane z wielu materiałów mogą w ten sposób stać się opakowaniami wykonanymi z jednego materiału, zachowując przy tym swoją pierwotną funkcję. Możliwe zastosowania obejmują powłoki uszczelniające przy przetwarzaniu opakowań, powłoki barierowe oraz odporne na zarysowania farby i powłoki na bazie surowców odnawialnych.

W przypadku opakowań wielokrotnego użytku, specjalne systemy farb i powłok mogą spełniać różne wymagania dotyczące opakowań, które wymagają różnych właściwości farb dla każdego cyklu użytkowania. Podczas gdy data przydatności do spożycia musi być zmieniana przy każdym użyciu, inne informacje, takie jak nazwa marki, muszą być bardziej odporne w porównaniu z opakowaniami jednorazowymi.

W tym przypadku farby i powłoki odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu możliwości ponownego wykorzystania przy maksymalnej efektywności kosztowej i osiągnięciu korzyści skali. Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, zdolność opakowań do recyklingu musi być jak najwyższa, niezależnie od materiału, z którego są wykonane. Jednym z ważnych kryteriów przydatności do recyklingu jest na przykład odbarwianie. W przyszłości przemysł drukarski musi zidentyfikować i aktywnie promować obszary innowacji, w których farby drukarskie odgrywają ważną rolę. Należy jednak brać pod uwagę nie tylko farby drukarskie, ale także zachowanie materiałów przeznaczonych do druku.

Poprawa zrównoważonego rozwoju to wysiłek zespołowy

Pojedynczy sektor przemysłu w łańcuchu wartości nie jest w stanie sprawić, by cały system zmierzał w kierunku przemysłu opakowań okrągłych. Wręcz przeciwnie, wszystkie sektory łańcucha wartości opakowań muszą wnieść swój wkład w postaci własnych pomysłów i innowacji. Ponadto w przemyśle drukarskim należy prowadzić więcej wspólnych badań… więcej na WWW.

Źródło: Drupa

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak