spot_imgspot_img

Gospodarki o obiegu zamkniętym

Laurel Brunner omawia, w jaki sposób aluminiowe płyty drukarskie można poddać recyklingowi w nieskończoność, co przyczynia się do gospodarki o obiegu zamkniętym w branży drukarskiej.

Płyty drukarskie wykonane są z najczystszego czystego aluminium. Jedną z najbardziej korzystnych właściwości materiału dla gospodarki o obiegu zamkniętym jest to, że można go poddać recyklingowi w nieskończoność, przy minimalnej utracie właściwości. To sprawia, że umożliwia rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym, zwłaszcza w przemyśle graficznym.

Według Międzynarodowego Instytutu Aluminium, wyprodukowano ponad 1,4 miliarda ton aluminium. Z tego ponad 75% jest nadal w użyciu na całym świecie. W branży poligraficznej współczynniki zbierania zużytych płyt drukarskich z recyklingu wynoszą znacznie ponad 90%, a wiele firm drukarskich odzyskuje większość kosztów płyt, sprzedając zużyte płyty jako złom.

Ale sektor poligraficzny nie jest największym rynkiem aluminium, który jest przyćmiony przez transport, budownictwo i budownictwo, gdzie współczynniki recyklingu również przekraczają 90%. Różnica między tymi sektorami a poligrafią polega na tym, że przemysł poligraficzny nie używa aluminium tak długo. Długie cykle życia tych sektorów ograniczają dostępność złomu do recyklingu, zwiększając tym samym wkład drukowania w gospodarki o obiegu zamkniętym.

Formy drukarskie wymagają bardzo czystych surowców, ale w wielu zastosowaniach czystość nie jest tak wielka. Złom zebrany pod koniec życia nieuchronnie ma różne właściwości i może być mieszany z innymi materiałami, które psują jego czystość. Oznacza to, że może nie nadawać się do niektórych nowych zastosowań, a nie do produkcji płyt drukarskich. Udoskonalone procesy sortowania do zastosowań o wyższej wartości, takich jak lekkie samochody, powinny prowadzić do bardziej wydajnego ponownego wykorzystania. Jednak popyt na aluminium wciąż rośnie, a dostępność złomu jest coraz bardziej ograniczona.

Opakowania na bazie aluminium również powinny mieć duży wkład w recykling aluminium, jednak zakres stawek za jego zbiórkę i recykling znacznie się różni. Zależą one zarówno od zastosowania, jak i lokalnych warunków, w tym uwarunkowań politycznych. Historia jest lepsza w przypadku puszek niż w przypadku opakowań elastycznych, ale istnieje wiele możliwości wprowadzenia dalszych ulepszeń.

Dobrą wiadomością jest to, że przemysł poligraficzny ma ustalony model recyklingu zużytych płyt drukarskich i przywracania aluminium do cyklu produkcyjnego. Producenci klisz drukarskich i ich klienci są dobrze przygotowani do tego, aby aluminium mogło zostać ponownie wprowadzone do systemu po zakończeniu zwykle krótkiego okresu użytkowania płyty. Wraz z rozwojem technologii separacji i sortowania spodziewamy się, że więcej aluminium opakowaniowego znajdzie się w łańcuchu dostaw recyklingu.

Większy recykling pozwala uniknąć konieczności wydobywania z ziemi większej ilości boksytu, surowca do produkcji aluminium, co pozwala na uniknięcie około 300 milionów ton emisji CO2e. IAI szacuje, że w 2018 r. do systemu recyklingu nie trafiło 1,2 mln ton puszek aluminiowych i innych sztywnych opakowań, więc trzeba było odkopać ich odpowiednik. Przed nami długa droga, ale przynajmniej mamy kierunek.

Informacje źródłowe: Ten artykuł został opracowany przez Verdigris Project, inicjatywę branżową mającą na celu podniesienie świadomości na temat pozytywnego wpływu druku na środowisko. Ten cotygodniowy komentarz pomaga firmom poligraficznym być na bieżąco ze standardami środowiskowymi oraz w jaki sposób przyjazne dla środowiska zarządzanie przedsiębiorstwem może przyczynić się do poprawy ich wyników. Verdigris wspierają firmy: Agfa Graphics , EFI , Fespa , Fujifilm , HP , Kodak , Miraclon , Ricoh , Spindrift, Splash PR , Unity Publishing oraz Xeikon .

Reprezentantem organizacji FESPA w Polsce jest Polskie Stowarzyszenie Sitodruku i Druku Cyfrowego (PSSiDC). Po więcej informacji nt. przynależności do prestiżowego Clubu Fespa, zapraszamy do PSSiDC.

Źródło: Fespa
Źródło zdjęcia: rawpixel.com / Freepik

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING