Krzywa wzrostu producenta papieru na tekturę falistą i formatów tektury falistej nadal wskazuje stromo w górę. Po 2021 roku firma rodzinna uzyskała rekordowe obroty również w 2022 roku.
Między innymi dzięki temu, że firma mogła czerpać zyski ze swojej elektrowni typu „waste to energy” w Eisenhüttenstadt. Elektrownia przetwarza termicznie tak zwane odrzuty, czyli odpady pochodzące z produkcji papieru oraz przemysłu, zaopatrując w ten sposób tamtejszą maszynę papierniczą PM2 w całość niezbędnej gorącej pary wodnej. Oprócz tego elektrownia wytwarza również prąd elektryczny. Ilość generowanego prądu zaspokaja ok. 50 procent zapotrzebowania fabryki PM2 na energię elektryczną.
Konsekwentny wzrost | Kluczowym czynnikiem sukcesu jest również strategia rozwoju, którą firma rodzinna realizowała konsekwentnie również w 2022 r. Koło Petersberga (w pobliżu Pirmasens, Nadrenia-Palatynat) powstaje PW15, czyli aktualnie najnowsza fabryka formatów tektury falistej Progroup. W ubiegłym roku miało miejsce uroczyste pierwsze wbicie łopaty. Firma pod koniec kwietnia zorganizowała uroczystość zawieszenia wiechy, a rozpoczęcie produkcji jest przewidywane na pierwszą połowę 2024 roku.
Razem z wieloletnim partnerem Progroup, firmą G&G Preißer, nowa fabryka będzie częścią zrównoważonego parku opakowań: W ten sposób w przyszłości Progroup będzie mogła dostarczać swoje formaty tektury falistej w systemie just in time przez bezpośrednie połączenie tuż obok, gdzie G&G Preißer będzie ją przetwarzać na opakowania. Dzięki ścisłemu zazębianiu się procesów logistycznych i produkcyjnych obu firm będą możliwe wyraźne oszczędności emisji CO2 i kosztów transportu.
Pozycja rynkowa w Europie Środkowej i Wschodniej wzmocniona | Także na płaszczyźnie międzynarodowej Progroup jest w dalszym ciągu na drodze ekspansji. Po lokalizacji w Drizzonie firma buduje następną fabrykę tektury falistej PW16 we włoskim Cessalto (Wenecja). Powstaje tam również zrównoważony park opakowań. Początek budowy jest planowany na drugi kwartał 2023 roku.
Produkcja w polskim Strykowie została już uruchomiona. W nowoczesnej fabryce PW14 od początku roku formaty tektury falistej schodzą już z taśmy. W Strykowie jest produkowanych do 200 000 ton formatów tektury falistej rocznie. Z sąsiadującą fabryką PW07 nowa fabryka fabryka Progroup będzie osiągać rocznie wydajność produkcyjną do 825 milionów metrów kwadratowych na rok. W ten sposób Stryków dołączył do największych zakładów produkcyjnych tektury falistej na świecie. Także tutaj Progroup zrealizowała model parku opakowań i przez most transportowy dostarcza produkty do sąsiadującego z nią producenta opakowań Gatner Packaging.
Kierunek na zero waste i zrównoważenie | Za tym rozwojem idzie rosnąca liczba pracowników: w ubiegłym roku Progroup odnotowała ponad 150 nowych pracowników. W ten sposób pod koniec 2022 roku liczba pracowników firmy osiągnęła ponad 1700 w 15 międzynarodowych oddziałach firmy. „Nadal utrzymujemy cele rozwojowe, które wyznaczyliśmy sobie na długi czas”, podkreśla swoje plany Maximilian Heindl. Na przełomie roku przejął stanowisko prezesa zarządu od swojego ojca i założyciela Progroup Jürgena Heindla i dalej buduje bezpieczną przyszłość dla firmy. Ponadto koncentruje się na zagadnieniu zrównoważenia.
Po mocnych wynikach z 2022 roku prognoza firmy na bieżący rok jest znacznie bardziej powściągliwa.
Źródło: Progroup