spot_imgspot_img

Komori H-UV L (LED) w NN Drukkers. Gigantyczny skok technologiczny

Holenderska drukarnia NPN Drukkers ugruntowała swoją pozycję jako jeden z najlepszych dostawców usług poligraficznych w Holandii. Dlatego też, gdy w zeszłym roku nadszedł czas wymiany jednej z maszyn drukujących, firma sporządziła listę krytycznych wymagań jakie powinna spełniać nowa maszyna.

Wybierając Komori jako nowego dostawcę oraz decydując się na technologię H-UV L (LED), NPN Drukkers po raz kolejny podniosła poprzeczkę w jakości druku. NPN Drukkers, z siedzibą w Bredzie na południu Holandii, produkuje wysokiej jakości druki dla sektora komunikacji, marketingu i opakowań. Jednak najsilniej rozwijają się obecnie w obszarze foto-książki i katalogów drukowanych dla klientów z branży mody, wzornictwa, architektury i wystroju wnętrz, a także dla muzeów, fotografów i artystów.

W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na bardziej kreatywne projekty, mocniejsze kolory i użycie bardziej przyjemnego w dotyku, często niepowlekanego papieru.

Zapotrzebowanie na wysoką jakość, intensywne kolory i niepowlekany papier przesuwa granice możliwości drukarni, wyjaśnia Ron Baartman, kierownik techniczny w NPN Drukkers. “Z tego powodu jesteśmy jedną z niewielu firm poligraficznych, które nadal posiadają własnego specjalistę litografii, aby mieć pewność, że osiągniemy maksymalne wyniki w druku. Ale nawet pomimo tego, drukowanie dużych,  kolorowych o  mocnym nasyceniu farbą  obrazów  po obu stronach arkusza zawsze pozostaje ogromnym wyzwaniem technicznym.”

Firma NPN Drukkers wybrała trzech producentów maszyn w poszukiwaniu nowej maszyny offsetowej – najlepiej wyposażonej w możliwość utrwalania LED UV: “Była to dla nas nowa technologia, ale bardzo dobrze pasująca do wymagającego typu zadań druku, które produkujemy”.

Podczas pierwszej rundy oceny stało się jasne, że jeden producent nie mieści się w budżecie. Pozostali dwaj zostali poproszeni o wydrukowanie “dość trudnego formularza testowego” (jak to ujął Ron Baartman) dostarczonego przez NPN Drukkers. Podczas gdy jedno demo nie do końca spełniło swoje zadanie, produkcja w Komori Graphic Center-Europe (KGC-E) w Utrechcie przekroczyła oczekiwania. “Oni naprawdę okazali się prawdziwymi specjalistami w dziedzinie H-UV L (LED)”.

Zalety suszenia  H-UV L (LED) z łatwością przewyższają wady, mówi Baartman. “Dedykowane  farby są droższe. Operator maszyny musi pracować w bardziej wymagających granicach tolerancji. Jednak mimo to  jest więcej plusów niż minusów. Rozruch i przygotowanie zajmują o wiele mniej czasu. Nie jest potrzebny system suszenia z wykorzystaniem proszku na wykładaniu.

Zadrukowane arkusze są suche w momencie opuszczania maszyny i mogą być natychmiast poddane dalszej obróbce. Zainstalowanie pięciokolorowej Lithrone G40 z H-UV L (LED) wywarło  ogromny wpływ: “Wymieniliśmy konwencjonalną maszynę z 2007 roku na maszynę najnowszej generacji. To pozwoliło nam na wykonanie ogromnego skoku w zakresie dalszych możliwości druku oraz  jakości.”

H-UV L (LED) utrwala farby natychmiast, bez odparowywania rozpuszczalników i wchłaniania farby w papier. Nie dochodzi do powstawania ozonu, a emisja CO2 jest mocno zredukowana, no i najważniejsze  H-UV L (LED) zużywa zdecydowanie mniej energii. Baartman wyjaśnia dalej: “Zamiast wchłaniać farbę  w papier, pozostaje ona wysuszona na powierzchni arkusza. Dzięki temu obraz jest znacznie ostrzejszy, kolory bardziej intensywne, a kontrasty silniejsze.”

Błyskawiczne utrwalanie pozwala na natychmiastowe drukowanie odwrotnej strony papieru, jak również na produkcję wyższych stosów papieru bez ryzyka odstawania lub uszkodzenia drukowanych obrazów. Baartman opisuje niedawne zamówienie: “Jakiś czas temu mieliśmy zadanie na papierze kolorowym, gdzie musieliśmy wydrukować cztery warstwy jednolitej bieli, a na nich pełno kolorowy obraz. Wcześniej zajęłoby nam to wiele wysiłku i kilka dni. Ale teraz nie ma z tym żadnego problemu!”.

Komori Lithrone G40 zamontowany na podwyższeniu robi duże wrażenie w drukarni NPN Drukkers. Wybór nowego producenta i wdrożenie nowej technologii wymagało oczywiście pewnego przyzwyczajenia: “Nasi operatorzy maszyn od wielu lat pracowali na maszynie od innego dostawcy, więc musieli się dostosować do nowych uwarunkowań. Dlatego też od samego początku zaangażowaliśmy ich w nasze poszukiwania dostawcy maszyny.

Widzieli prezentacje demo i uczestniczyli w naszych wizytach w wielu zakładach referencyjnych. Tak więc w pełni popierają decyzję o wyborze Komori. Komori wykonało świetną robotę szkoląc ich w Utrechcie, aby przyzwyczaili się do nowej maszyny, nowych farb i wysokiego stopnia automatyzacji. Dodatkowo, w pierwszych tygodniach po instalacji, otrzymali oni na miejscu doskonałe wsparcie.” I nie chodzi tylko o to, że operatorzy maszyny muszą się dostosować: “Nasz „litograf” musi również wziąć pod uwagę wiele nowych możliwości maszyny”.

Szanse na rozwój

Nowa maszyna Komori Lithrone G40 została zainstalowana w sierpniu 2020 roku i od tego czasu spełnia „swoje obietnice”. Choć Ron Baartman podejrzewa, że wciąż nie do końca obciążyli maszynę  do jej pełnego potencjału możliwości , zdaje sobie również sprawę z tego, jak szybko wszystkie ulepszenia i usprawnienia stały się już “nową normą”: “Odwiedza nas wielu fotografów i litografów, a naszych klientów zawsze zapraszamy do obejrzenia maszyny w celu zatwierdzenia zlecenia. Teraz wszyscy widzą, że możemy zrobić jeszcze więcej  i są gotowi z tego w pełni skorzystać. W ten sposób istnieje wiele możliwości dalszego rozwoju.”

Źródło: Reprograf-Grafikus

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING