spot_imgspot_img

Canon: O środowisku myślimy już na etapie projektowania naszych urządzeń

Autor: Dominik Szeląg, Sustainability Manager w Canon Polska

Przedsiębiorstwa powinny dziś nie tylko myśleć o swoich produktach i rozwiązaniach w kontekście wzrostu i wyników finansowych, lecz również brać odpowiedzialność za ich wpływ na przyszłe pokolenia i planetę. W Canon doskonale to rozumiemy i dlatego działamy tak, by spełniać cele zrównoważonego rozwoju ustalone przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Już na etapie projektowania i produkcji wykorzystujemy nowoczesne technologie i narzędzia automatyzacji w maszynach do profesjonalnego druku. Ponadto redukujemy nasz ślad węglowy na kolejnych etapach dostaw oraz użytkowania, utrzymania i serwisu, a także wspieramy recykling zużytego sprzętu. Pozwala nam to nie tylko oferować rozwiązania najwyższej jakości, ale również dbać o środowisko i oszczędzać czas oraz cenne zasoby użytkowników naszych urządzeń.

Obecnie zrównoważony rozwój jest to niemal obowiązkowy element, który musi być uwzględniany w biznesie. W Canon idea ta od lat wpisana jest w naszą strategię w ramach filozofii „Kyosei”, co oznacza: „życie i pracę dla wspólnego dobra”. Dzięki temu nasi klienci mają pewność, że hołdujemy wyznawanym przez nich wartościom. Ponadto cele zrównoważonego rozwoju określone przez ONZ wykorzystujemy jako ramy pozwalające zdefiniować nasze zobowiązania w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji, produkcji i działań w obszarze klimatu.

Dlatego od wielu lat inicjujemy liczne programy środowiskowe powiązane z oferowanymi przez nas usługami i rozwiązaniami. M.in. od 1990 r. prowadziliśmy program zbiórki zużytych tonerów w 23 krajach z łącznym wolumenem około 424 tys. ton na koniec 2019 r.  Ponadto w 1992 r. uruchomiliśmy procedurę zamkniętego cyklu recyklingu tworzyw sztucznych, co zostało docenione główną nagrodą podczas wydarzenia Global Environmental Awards.

Co ważne, starania na rzecz zrównoważonego rozwoju Canon w dziedzinie druku widoczne są zarówno na etapie projektowania i konstrukcji maszyn, jak i doboru oraz rozwoju technologii w nich stosowanych, a także oprogramowania i narzędzi automatyzacji, na bazie których działają. Jak wygląda to w praktyce?

Od idei do działań

Już na etapie produkcji urządzeń dokonujemy oceny cyklu życia naszych urządzeń. Pomaga nam w tym m.in. globalny system zarządzania środowiskowego według normy ISO14001, który wdrożyliśmy w naszej firmie. Niezależnie jednak od odgórnych wymagań, nasze cele są ambitne i sami narzucamy sobie wysokie standardy. M. in. dążymy do obniżania naszego śladu węglowego, dzięki czemu globalnie zredukowaliśmy już emisję C02 w cyklu życia naszych produktów o 40 proc. w odniesieniu do 2008 r. – to średnio o 4,7 proc. rocznie.

Rozwiązania Canon znane są również ze swojej długowieczności. Choćby plotery Arizona mogą kontynuować druk nawet ponad 10 lat od momentu instalacji. To dlatego, że urządzenia te już na samym początku procesu są projektowane z myślą o wielu latach ciężkiej pracy – nawet miliona metrów kwadratowych wydruków. Jest to możliwe dzięki jakości stosowanych materiałów. Ważące 740 kg, 64-calowe plotery Colorado 1630 i 1650 są niemal trzykrotnie cięższe od konkurencyjnych urządzeń w swojej klasie ze względu na zastosowane elementy pozwalające na wytężoną i wieloletnią produkcję wydruków. To standard wyjątkowy w tej kategorii maszyn.

Ponadto, zaawansowane technologie stosowane w urządzeniach Canon pozwalają na niskie zużycie energii podczas pracy urządzeń. Utrwalanie z pomocą UV-LED, czy Radiant Fusing w przypadku wydruków inżynieryjnych to oszczędność dla samych użytkowników, ale również korzyść dla środowiska. Trzeba przyznać, że urządzenia Canon od lat wyróżniają się na tym polu wśród konkurencji.  Np. maszyny linii VarioPrint 6000 TITAN zużywają nawet do 60 proc. mniej energii niż inne drukarki w tej klasie. A to oznacza, że przy 6 dniach dwunastogodzinnej pracy możemy zyskać kilka tysięcy złotych oszczędności rocznie dzięki oszczędzonej energii.

Autor: Dominik Szeląg, Sustainability Manager w Canon Polska

Zrównoważone gospodarowanie zasobami tyczy się również tonerów, tuszu, podłoży do druku oraz czasu pracy użytkowników. Dzięki nowoczesnej automatyzacji procesów druku zmniejszyliśmy obciążenie operatorów maszyn poprawiając ich wydajność pracy. Dziś mogą oni skupić się na innych zadaniach zamiast poświęcać czas na nadzorowanie urządzeń. Efektywność wspiera również oprogramowanie Publisher Select, które czuwa nad całym procesem druku wielkoformatowego. Jest ono szczególnie cenione w biurach konstrukcyjnych przy druku dokumentacji technicznej. Dzięki automatycznej analizie plików pod kątem oszczędności parametrów druku, ich podglądowi, archiwizacji zestawów i możliwości tworzenia szablonów ustawień, spełniony jest cel jak najmniejszego zużycia materiałów eksploatacyjnych przy zachowaniu najwyższej jakości produktu.

Z kolei część urządzeń, które kończą etap użytkowania podlegają regeneracji i odnowieniu. Nasze fabryki potrafią odzyskać nawet 80 proc. materiałów ze zużytych urządzeń wielofunkcyjnych i wykorzystać je przy produkcji nowych. Tą drogą od 2008 r. uzyskaliśmy ponad 40 ton plastiku ze zużytych maszyn, a ponadto blisko 32 ton produktów i części zostało użyte ponownie w produkcji. Inne urządzenia podlegają odnowieniu i odsprzedaży lub trafiają do recyklingu.  

Mniej błędów, mniej odpadów

Pozytywny wpływ na środowisko osiągamy również dzięki technologiom, które zapobiegają błędnym wydrukom. Specjalne oprogramowanie i sterowniki ostrzegają operatora urządzenia o błędnych ustawieniach, jeszcze przed ich wysłaniem do druku, co przekłada się na oszczędność papieru i atramentu. Np. oprogramowanie Canon Xpert, służące do przygotowywania skomplikowanych plików druku dla ploterów Arizona, zapobiega błędnym wydrukom, ułatwia przygotowanie poprawnych receptur wielokrotnego użytku do wydruku grafiki reklamowej i pozwala unikać kosztownych i czasochłonnych pomyłek. Rozwiązania z zakresu zarządzania cyklem roboczym pozwalają drukarniom ograniczyć czas realizacji zadań o nawet 24 proc.

Warto tutaj wspomnieć, że markowy papier Canon posiada stosowne certyfikaty poświadczających, że drewno wykorzystane do jego produkcji pochodzi z plantacji leśnych dedykowanych do prac gospodarczych.  

Docenione starania

Podsumowując działania Canon w zakresie zrównoważonego rozwoju należy zwrócić uwagę na kompleksowość stosowanych rozwiązań. Od momentu konstrukcji urządzeń, w czasie ich działania i nawet, gdy kończą one swoją pracę. Potwierdzeniem jakości zaangażowania w zrównoważony rozwój jest przyznawane dla Canon, niezmiennie od sześciu lat, wyróżnienie EcoVadis Gold – uznana na arenie międzynarodowej akredytacja dotycząca zrównoważonego rozwoju – oraz inne liczne wyróżnienia i nagrody w zakresie zaangażowania w ochronę środowiska… więcej na łamach czasopisma Świat Poligrafii Professional.

 

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING