spot_imgspot_img

Większe możliwości w zakresie produkcji zrównoważonych opakowań

Nowoczesne, czyste i zalane naturalnym światłem dziennym – te cechy charakteryzują całą siedzibę firmy Wittmann Druck & Verpackung w Neumarkt/Oberpfalz. Niebieska, szybka i wydajna – to cechy, które opisują niedawno zainstalowaną maszynę Rapida 106, na której spoczywa obecnie cała produkcja poligraficzna firmy.

Dzięki możliwości kontroli jakości w linii produkcyjnej, gwarantuje ona zarówno firmie, jak i jej klientom wysoką, niezawodną i stałą jakość druku – i to ku zadowoleniu wszystkich, ponieważ sześciokolorowa maszyna drukująca stanowi obecnie podstawę działalności firmy zajmującej się głównie krótkoseryjną produkcją kartonów składanych.

Jak informuje dyrektor zarządzający Hans Schuster, nakłady rzędu 10.000 egzemplarzy to już szczyt możliwości. A same zlecenia druku nie są niczym rutynowym. Przedsiębiorstwo produkuje bardzo indywidualne i wysoce specjalistyczne opakowania dla właścicieli marek z takich branż jak elektronika, przybory do pisania, słodycze i kosmetyki. Jedną ze specjalności firmy Wittmann są kalendarze adwentowe o niekończącej się różnorodności kształtów i form.

Wysoka prędkość produkcji i szybka zmiana zleceń

Rapida 106 wprowadziła wiele cennych ulepszeń, szczególnie w przypadku krótkich serii. Świadczy o tym szybka i precyzyjna kontrola kolorów, a także drastyczne zmniejszenie ilości czasu traconego na wymianę farby w tym samym czasie. Kluczowymi cechami w tym zakresie są powłoki EasyClean w kanałach farbowych, które umożliwiają wyjątkowo szybkie czyszczenie oraz prostota włączania i wyłączania poszczególnych zespołów farbowych, co oznacza, że produkcja może być kontynuowana bez przerw podczas wymiany farby w nieużywanym zespole drukującym.

Pozbawiony bocznej marki DriveTronic SIS oraz w pełni automatyczny zmieniacz płyt FAPC to kolejne zalety, na które zwracają uwagę Hans Schuster i jego kierownik drukarni Stefan Zahn, szczególnie w przypadku produkcji opakowań: “Maszyna pracuje znacznie szybciej niż jej poprzedniczka. Ale jeszcze ważniejsze jest dla nas to, że czasy przezbrajania zostały znacznie skrócone”, mówi prezes Schuster. Oszczędność odpadów związana z nową technologią – to obecnie około 20 procent – doskonale wpisuje się w ekologiczną filozofię firmy.

Zdobycie punktów dzięki elastyczności

Wittmann Druck & Verpackung zatrudniający 32 pracowników i dysponujący powierzchnią produkcyjną o wielkości 4.200 m2 jest w zasadzie niewielkim przedsiębiorstwem zajmującym się opakowaniami. Jest jednak siłą, z którą należy się liczyć. Prawie dziesięć lat temu, jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw zastosowało farby zabezpieczające przed migracją. Od 2015 roku słońce jest jednym z głównych dostawców energii dla firmy – dzięki instalacji fotowoltaicznej o mocy 285 kW. Odzysk ciepła – również z nowej maszyny Rapida 106 – pozwala na jeszcze większe oszczędności energii. Natomiast prasy belujące stanowią podstawę do powrotu odpadów z papieru i tektury do obiegu materiałowego.

Wittmann zdobywa punkty również za wysoką elastyczność, która jest możliwa dzięki wyjątkowo szczupłej organizacji. Czasy reakcji – od utworzenia zlecenia, poprzez zbieranie danych, aż po produkcję i wysyłkę do klienta, są niezwykle krótkie. Jest to w dużej mierze zasługa autorskiego oprogramowania. Nowe i zmodyfikowane projekty dla złożonych form opakowań są opracowywane we własnym biurze projektowym.

Rapida 106 z okazji 125-lecia firmy

Pełna obsługa produkcji obejmuje również sortowanie produktów i napełnianie opakowań. System regałów przesuwnych umożliwia składowanie do 1.200 palet z gotowymi produktami w magazynie pośrednim. W ten sposób klienci mogą otrzymać swoje produkty dokładnie w tym czasie, kiedy są potrzebne.

Przedsiębiorstwo zostało założone 125 lat temu, a Oskar Wittmann reprezentuje trzecie pokolenie stojące u jego steru. Wraz z maszyną Rapida 106 firma sprawiła sobie prezent godny uczczenia jubileuszu. Nowa maszyna, dalsze regularne inwestycje oraz pojawiający się trend do produkcji opakowań z surowców odnawialnych stawiają Wittmann Druck & Verpackung w idealnej pozycji do sprostania przyszłym wyzwaniom.

Po zakończeniu inwestycji w maszynę Rapida 106 kierownictwo firmy Wittmann Druck & Verpackung może teraz podjąć kolejne duże inwestycje w urządzenia postpress. Na razie jednak właściciel Oskar Wittmann planuje budowę drugiej hali produkcyjnej w 2022 roku. Jak ogłosił niedawno pracownikom: “Jestem teraz w końcu w stanie zrealizować moje długo skrywane marzenie o dodatkowej hali produkcyjnej”.

Źródło: Koenig & Bauer

 

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak