spot_imgspot_img

SCREEN Truepress Jet 520 HD+ w drukarni Azymut. Pandemia przyspiesza przejście na krótsze nakłady

W kilka miesięcy od zakupu maszyny SCREEN Truepress Jet 520HD+, drukarnia Azymut, specjalizująca się w druku książek akademickich, medycznych i technicznych, z powodzeniem weszła na niemiecki i austriacki rynek druku książek, jednocześnie znacząco zwiększając swoją krajową produkcję.

“Truepress Jet 520HD+ spełnia wysokie standardy, jakich oczekują klienci w Niemczech i Austrii. Nasze drukarki tonerowe starszej generacji nie były w stanie zapewnić takiego poziomu jakości” – mówi Maciej Szymański, dyrektor ds. druku cyfrowego w firmie Azymut. “Druk cyfrowy i niższe koszty technologii atramentowej naprawdę napędzają rozwój naszego biznesu”.

“Możemy teraz konkurować z drukarniami offsetowymi”. | Oprócz wysokiej jakości druku, Szymański chwali również 520HD+ za zaawansowany proces suszenia, umożliwiający drukowanie z dużą prędkością, oraz możliwość drukowania na szerokiej gamie papierów, w tym na standardowym papierze offsetowym.

“Dzięki temu bezpośrednio zwiększyliśmy wolumen produkcji, zachowując wszystkie zalety druku cyfrowego i możliwości personalizacji” – wyjaśnia. “Ta maszyna pozwala nam konkurować z drukarniami offsetowymi. Dzięki niej, druk cyfrowy staje się opłacalny zarówno dla średnich jak i dużych nakładów.”

Azymut jest spółką zależną Grupy PWN, jednego z największych w Polsce wydawców książek edukacyjnych. Oprócz usług poligraficznych publikuje podręczniki naukowe, akademickie i medyczne dla lekarzy i studentów, a także świadczy usługi logistyczne i dystrybucyjne.

Covid zwiększa zapotrzebowanie na krótsze nakłady | Pandemia jeszcze bardziej przyspieszyła popyt na druk cyfrowy w Polsce. Ponieważ księgarnie były zamknięte podczas lockdownu, wydawcy starali się obniżyć koszty poprzez redukcję zapasów i przejście na druk na żądanie. Wydawcy zauważyli zwiększony popyt na większą liczbę tytułów, ale w mniejszych ilościach.

Maciej Szymański zauważa: “Oczywiście, Covid miał ogólnie negatywny wpływ na rynek książki, ale dostrzegliśmy nowe możliwości, ponieważ sprzedaż szybko przeniosła się do sieci. Specjalistyczne publikacje zawsze znajdą odbiorców, więc jako firma nie odczuliśmy poważnego wpływu.”

Opłacalność | Podobnie jak w większości krajów europejskich, polski rynek druku cyfrowego szybko się rozwija, zarówno w zakresie druku książek, jak i etykiet, według Pawła Szpila, menedżera produktu w Reprograf-Grafikus, dystrybutora i dostawcy usług SCREEN w Polsce. Ogólny wolumen druku książek nadal spada, ponieważ czytelnicy przestawiają się na książki cyfrowe. Jednak w rezultacie nakłady książek są coraz mniejsze, co sprawia, że druk cyfrowy staje się bardziej wykonalny i opłacalny.

Paweł Szpil: “Druk cyfrowy jest niezwykle przydatny w przypadku tych mniejszych nakładów, ze względu na krótki czas przygotowania do druku i doskonałą jakość druku. Dlatego też widzimy silny i stały rozwój druku cyfrowego w Polsce.”

Źródło: Screen

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING