spot_imgspot_img

Koenig & Bauer prezentuje nową generację wielkoformatowych offsetowych maszyn arkuszowych

To, co było planowane jako wydarzenie międzynarodowe, zainteresowani użytkownicy mogą na razie zobaczyć tylko w wąskich grupach – podczas testów druku lub demonstracji wideo na żywo.

Już na pierwszy rzut oka widać, że obie serie wielkoformatowe są prezentowane w nowej, innowacyjnej stylistyce wszystkich maszyn Koenig & Bauer. Ale są też inne nowości, dzięki którym te wielkoformatowe urządzenia umocnią pozycję lidera rynku w swojej klasie. Przy formatach arkuszy 1.060 x 1.450 mm (Rapida 145) i 1.205 x 1.640 mm (Rapida 164) umożliwiają one produkcję z prędkością podstawową do 16.000 arkuszy / godz. w przypadku druku na kartonie.

Pakiet High-Speed umożliwia osiągnięcie maksymalnych wydajności 18.000 arkuszy / godz. (Rapida 145) lub 17.000 arkuszy / godz. (Rapida 164). Oprócz zaawansowanych funkcji automatyzacji urządzenia posiadają parametry wydajnościowe nowoczesnych maszyn średnioformatowych – przy dwukrotnie większym formacie druku, a nawet większym.

Zmieniła się również koncepcja obsługi. Duże panele dotykowe przy nakładaku, zespole drukującym i wykładaniu sprawiają, że wiele przycisków i innych elementów obsługi staje się zbędnych. Wszystkie rutynowe procesy, które mają być aktywowane decentralnie, mogą być w ten sposób sterowane równie wygodnie jak z pulpitu sterowniczego. Widoczny z daleka wyświetlacz statusu umieszczony przy wykładaniu informuje w czytelny sposób o aktualnym statusie maszyny. Różne kolory wskazują na to, czy maszyna produkuje, znajduje się w stanie gotowości czy też przechodzi właśnie prace konserwacyjne.

 

Cyfrowe sterowanie i kontrola | Stanowisko sterowania ErgoTronic jest wyposażone w monitor dotykowy i duży ekran typu Wallscreen. Wszystkie niezbędne informacje są wyświetlane na obu ekranach. Cały szereg dodatkowych funkcji pozwala na monitorowanie produkcji w czasie rzeczywistym.

Wszelkie dane dotyczące produkcji i informacje dodatkowe, w tym zużycie CO2, są dostępne od ręki Autonomiczny druk kolejnych zleceń, sterowanie różnymi funkcjami poprzez aplikację, dostęp do Customer Community jako centralnego punktu kontaktowego między użytkownikiem a zakładem produkcyjnym, uruchamianie poszczególnych programów maszyny wraz z ustawieniami wstępnymi na podstawie dostarczonych lub już zapisanych danych – stanowisko sterowania jest cyfrowym interfejsem wszystkich procesów produkcyjnych sali druku.

Dotyczy to także monitorowania jakości. Trzy różne systemy łączą regulację nafarbienia inline (na życzenie także kontrolę balansu szarości) z funkcjami kontroli przebiegu produkcji (QualiTronic PrintCheck), porównywania z PDF-em z przygotowalni (QualiTronic PDFCheck) oraz kontrolą zawartości (QualiTronic PDF HighRes).

Dalsze zalety w przypadku druku opakowaniowego | Nowa generacja wielkoformatowych maszyn Rapida oferuje znaczące ulepszenia, szczególnie w zakresie jej głównego zastosowania w druku opakowań. Już w przeszłości zakres możliwych do zastosowania podłoży drukowych o grubości 1,2 mm i 1,6 mm należał do bardzo dużych. Umożliwiały to uniwersalne systemy łapek. W przypadku nowych maszyn zakres ten może być jeszcze zwiększony – nawet powyżej 2 mm, dzięki prostemu przestawieniu zespołów drukujących.

Jest to ogromny skok dla firm, które pracują w sektorze obróbki grubych kartonów lub druku bezpośredniego na tekturze falistej, zadrukowują pełne spektrum produktów i wykańczają je w procesie inline.

Kamery o rozdzielczości do 260 dpi umożliwiające regulację nafarbienia inline oraz inspekcję sprawdzają każdy arkusz w przypadku druku ciągłego. Błędy prezentowane są na ekranie Wallscreen, a dostarczane protokoły stanowią podstawę kontroli jakości.

Ponadto nastąpiły pewne zmiany obejmujące wysokość maszyn. Dostępnych jest obecnie pięć wariantów, obejmujących zakres od 185 do – nowość – 925 mm. Podwyższenia o 185, 370 i 555 mm można zrealizować również z wykorzystaniem odlewów. Eliminuje to dodatkowe koszty związane z kosztownym fundamentem maszyny.

Istotne korekty wielu detali | Zmieniono również cały szereg niewidocznych, ale istotnych szczegółów. Należy do nich np. prowadzenie arkusza w obszarze wykładania oraz przedłużenie wykładania (odcinek suszący). Zmiany te w istotny sposób przyczyniają się do osiągania wysokich wydajności druku do 18.000 arkuszy / godz., przy jednoczesnym zwiększeniu zakresów podłoży i dostępnych uszlachetnień. Dzięki dynamicznemu hamulcowi arkusza wykładanie jest w pełni dostępne i dobrze widoczne. Wyeliminowano skomplikowane urządzenia hamujące i łapki przejmujące.

Wałki łapek o przedłużonej żywotności z automatycznym smarowaniem i zredukowaną liczbą punktów smarowania przyczyniają się do zmniejszenia nakładów na konserwację. To samo dotyczy nowego napędu AC w maszynach typu Rapida Jumbo. Jest on praktycznie bezobsługowy, a ponadto obniża zużycie energii.

Wysoka wydajność i elastyczność | Wszystkie funkcje automatyzacyjne oraz te zwiększające wydajność sprawdzone już podczas użytkowania poprzednich modeli są oczywiście dostępne również w maszynach Rapida nowej generacji. Od różnorodności wariantów z maksymalnie 16 zespołami drukującymi i uszlachetniającymi począwszy, poprzez zespoły dodatkowe, takie jak urządzenia do nawijania z roli na arkusz, automatyczne przestawianie odwracania arkusza, zespoły lakierujące i suszące, podwójne wykładanie w stos, aż po komponenty logistyczne i pracy non-stop. Umożliwia to tworzenie indywidualnych konfiguracji maszyn dla użytkowników z branży opakowaniowej i akcydensowej, różniących się wymaganiami dotyczącymi technologii.

Większość maszyn Rapida przeznaczonych do wielkoformatowego offsetu arkuszowego jest wyposażona w nakładanie DriveTronic SIS bez marek ciągnących.

Nowa generacja maszyn Rapida wyznacza nowe standardy w zakresie automatyzacji maszyn wielkoformatowych. Nakładanie DriveTronic SIS bez konieczności stosowania marek, symultaniczna wymiana form DriveTronic SPC, zespoły farbowe wysprzęglane w standardzie, urządzenie do mycia CleanTronic umożliwiające symultaniczne przeprowadzanie procesów mycia, szybka wymiana płyt lakierujących z opcją DriveTronic SFC czy wałki rastrowe z AniSleeve – to tylko niektóre z wyjątkowych komponentów automatyzacyjnych, które umożliwiają realizację wielu równoległych procesów podczas zmiany zlecenia, a tym samym gwarantują najkrótsze czasy przezbrajania. Także zespoły suszące pochodzą z domu Koenig & Bauer, ich produkcja to jedna z podstawowych kompetencji tej firmy.

DriveTronic SPC: w pełni automatyczna wymiana form z wykorzystaniem form drukowych bez zaginanych krawędzi.

Wszystkie komponenty systemu i funkcje automatyzacyjne mają jeden cel: optymalnie wspierać użytkowników w branży opakowaniowej i akcydensowej, umożliwiając im ekonomiczną i wysokojakościową produkcję.  Dzięki temu maszyny Rapida Jumbo są odpowiednimi narzędziami produkcyjnymi, które pozwalają firmom poligraficznym sprostać dzisiejszym i przyszłym wyzwaniom rynku.

Źródło: Koenig & Bauer

 

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING