spot_imgspot_img

Rok 2020 najważniejszym dla Fabryki Kart Trefl-Kraków

Fabryka Kart Trefl-Kraków to najstarszy i największy polski producent kart do gry, spadkobierca tradycji założonych w 1947 r. Krakowskich Zakładów Wyrobów Papierowych. Przez wiele lat Fabryka Kart Trefl-Kraków wytwarzała tylko karty, jednak zmieniająca się sytuacja rynkowa oraz kolejne inwestycje w park maszynowy sprawiły, że firma ewoluowała również w kierunku producenta gier planszowych. Rok 2015 i przeprowadzka z centrum Krakowa do nowego zakładu w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Podłężu k. Niepołomic nadały temu procesowi rozpędu.

Rok 2020 był dla Fabryki Kart Trefl-Kraków jednym z najważniejszych i przełomowych w jej ponad 70-letniej historii. Firma zdecydowała się bowiem na wdrożenie ambitnego projektu związanego z uruchomieniem produkcji innowacyjnych gier karcianych i planszowych, przyjaznych dla środowiska, a także – jeśli życzy sobie tego klient – zabezpieczonych opatentowaną powłoką lakierniczą o walorach biobójczych.

Są one wytwarzane w ekofabryce – nowoczesnym zakładzie produkcyjnym, zbudowanym zgodnie ze standardami proekologicznymi i uwzględniającym rozwiązania zbieżne z wytycznymi gospodarki o obiegu zamkniętym i polityki zrównoważonego rozwoju. Tu we wrześniu ub. r. rozpoczęła pracę maszyna Koenig & Bauer Rapida 106-5+L ALV3, która stała się integralną częścią całego projektu.

„Był to naturalny element naszego rozwoju, gdyż karty stały się integralną częścią wielu gier planszowych – mówi Stanisław Wiązowski, dyrektor zarządzający Fabryki Kart Trefl-Kraków. – Zaczęliśmy je z jednej strony wprowadzać do naszego własnego portfolio, ale przede wszystkim – produkować na zamówienie wydawców gier z całego świata w ramach działalności usługowej B2B. Obecnie współpracujemy z klientami z ponad 30 krajów, głównie z Europy Zachodniej. Z myślą o własnej działalności wydawniczej uruchomiliśmy w ub.r. Wydawnictwo Muduko, zaś dwa lata wcześniej markę produktów dla dzieci – Zu&Berry, których wyroby można spotkać w sklepach zabawkarskich w całej Polsce”.

Z uwagi na światowy trend w kierunku ekologii, we wrześniu ub.r. firma uruchomiła ekofabrykę – nowy, przyjazny dla środowiska zakład produkcyjny. Natomiast już kilka lat wcześniej narodził się tu pomysł wprowadzenia na rynek gier bezpiecznych dla użytkownika, zabezpieczonych specjalną substancją biobójczą.

Z tym drugim przedsięwzięciem związany jest projekt unijny, wdrażany w ramach Poddziałania 3.2.1 (Badania na rynek Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020). Uwzględnia on m.in. liczne inwestycje sprzętowe, wśród których znalazła się nowa, pełnoformatowa maszyna Koenig & Bauer – kolejne już rozwiązanie z serii Rapida, jakie trafiło do Fabryki Kart Trefl-Kraków.

Gry przyjazne dla środowiska

Gra planszowa przyjazna środowisku naturalnemu jest – jak podkreśla Stanisław Wiązowski – pierwszym tego typu produktem w skali światowej: „Wszystko wskazuje na to, że zapoczątkowaliśmy nowy trend w świecie gier, z entuzjazmem przyjęty przez naszych klientów. Gry przyjazne środowisku to element naszej strategii proekologicznej.

Promujemy jednocześnie zastosowanie do ich produkcji proekologicznych, a więc biodegradowalnych lub odzyskiwalnych podłoży kartonowych i papierowych. Dotyczy to wszystkich elementów gier: plansz czy kart, ale też pionków czy kostek, które również mogą być wykonane z kartonu lub drewna, a nie z tworzywa sztucznego. Klient może zdecydować, że chce wyprodukować u nas grę przyjazną środowisku. Taką produkcję poświadczamy stosownym certyfikatem i udzielamy klientowi prawa do oznakowania produktu znakiem Ecofriendly game.

„Ekologia jest najważniejszą ideą, wokół której budujemy firmę. Z tej idei wynika budowa ekofabryki i oferta produkcji gier przyjaznych środowisku” – dodaje Katarzyna Czerewko, dyrektor marketingu Fabryki Kart Trefl-Kraków.

Gry o walorach biobójczych podstawą unijnego projektu

„Uruchomienie produkcji innowacyjnych gier karcianych i planszowych zabezpieczonych lakierem o walorach biobójczych” to z kolei nazwa innego realizowanego przez Fabrykę Kart Trefl-Kraków projektu, z którym wiążą się tu kolejne inwestycje.

Mówi Stanisław Wiązowski: „Prace nad technologią gier bezpiecznych pod względem mikrobiologicznym zaczęliśmy jeszcze w 2017 roku, wspólnie z naukowcami z Politechniki Warszawskiej. Przez ten czas wykonaliśmy szereg badań i testów potwierdzających jej skuteczność, ale też gwarantujących jej bezpieczeństwo dla użytkownika i środowiska. Efekty tych prac zostały potwierdzone przez niezależne instytuty badawcze – specjalna powłoka lakiernicza jest skuteczna w przypadku wielu patogenów, a jej działanie ma charakter długookresowy. Opatentowana przez nas technologia biobójcza wykorzystuje tzw. nanosrebro i otaczającą je warstwę krzemionki, co czyni ją nietoksyczną i nieszkodliwą dla człowieka oraz środowiska naturalnego”.

Jest ona stosowana wyłącznie na nowej maszynie Rapida.

Katarzyna Czerewko uzupełnia: „Podobnie jak w przypadku gier przyjaznych środowisku, to klient ma wybór i możliwość zlecenia wykonania swojej gry z udziałem wspomnianej technologii biobójczej. Oczywiście oba te elementy (tj. materiały proekologiczne i lakier biobójczy) można zastosować jednocześnie. Oferujemy zatem naszym klientom szereg opcji, spośród których mogą wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie”.

Koenig & Bauer po raz kolejny

Rapida 106-5+L ALV3 to kolejne już rozwiązanie firmy Koenig & Bauer, dostarczone do Fabryki Kart Trefl-Kraków na przestrzeni minionych dekad. W przetargu, jaki został rozpisany z myślą o nowej maszynie offsetowej, uwzględniono różne elementy jej wyposażenia, niezbędne przy skutecznej realizacji całego projektu.

Przed nową maszyną Rapida 106-5+L ALV3 stoją od lewej: Adam Ślażyński – regionalny szef sprzedaży Koenig & Bauer (CEE) i Stanisław Wiązowski – dyrektor zarządzający Fabryki Kart Trefl-Kraków

Stanisław Wiązowski wskazuje m.in. na energooszczędność urządzenia (emitowana przez nie energia cieplna jest wykorzystywana do ogrzewania hali produkcyjnej, jest też wyposażona w dedykowane systemy suszenia VariDry Blue) oraz liczne systemy kontrolno-pomiarowe, wpływające na wyższą wydajność produkcji, eliminację błędów czy niższy poziom odpadów (w przypadku maszyny Rapida 106 są nimi m.in. ErgoTronic CC + Lab, Qualitronic CC z protokołowaniem i inspekcją arkuszy PDF Check).

„Wszystko to wpisuje się w naszą proekologiczną strategię – mówi dyrektor zarządzający Fabryki Kart Trefl-Kraków. – Zależało nam, by rozwiązania sprzętowe stanowiące wyposażenie ekofabryki również były w jak największym stopniu przyjazne środowisku. W przypadku maszyny drukującej ważnym dla nas również elementem była dodatkowa możliwość dozowania powłoki biobójczej (po jej zmieszaniu z lakierem) w wieży lakierującej.

Wiadomo, że proces realizowany inline jest o wiele bardziej wydajny i eliminujący potencjalne uszkodzenia czy błędy. Mamy bardzo dobre doświadczenia w tym zakresie z maszyną Rapida 105 zainstalowaną przed trzema laty, więc cieszymy się, że także w przypadku obecnie realizowanego projektu unijnego to rozwiązanie Koenig & Bauer w najlepszym stopniu spełniało parametry procedury przetargowej”.

Z myślą o docelowej produkcji dostarczona do ekofabryki maszyna została podniesiona o 450 mm i wyposażona w pakiet do zadrukowywania podłoży o maksymalnej grubości 1,2 mm. Na jej wydajność wpływają m.in.: automatyka do pracy non stop, niezależne cylindry płytowe SPC czy automatyczna zmiana wałków rastrowych AniloxLoader. Maszyna pracuje z prędkością maksymalną 20 tys. ark./h.

Ekofabryka – innowacyjny na skalę światową zakład produkcyjny

Gry przyjazne środowisku (Ecofriendly games), jak również pozostałe wyroby produkowane przez Fabrykę Kart Trefl-Kraków, bazujące na biodegradowalnych bądź odzyskiwalnych surowcach, powstają w ekofabryce – nowoczesnej hali produkcyjnej, będącej – jak podkreśla Stanisław Wiązowski – ewenementem na skalę światową: „Planując budowę drugiego zakładu chcieliśmy osiągnąć coś więcej niż tylko kolejną przestrzeń produkcyjną. Jako firma od lat wdrażająca dobre praktyki, politykę zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialna społecznie, uznaliśmy, że koncepcja tego budynku i jego funkcjonowania powinna być zbieżna z realizowaną w nim, proekologiczną produkcją i generowaniem jak najniższego śladu węglowego”.

Ekofabryka była budowana zgodnie z normą BREEAM, co poświadcza stosowny certyfikat. Potwierdza on, że przy budowie korzystano z usług dostawców i podwykonawców lokalnych, co skracało czas ich dojazdu i pozwoliło zredukować ilość spalin emitowanych do atmosfery. Konstrukcja budynku, o powierzchni produkcyjno-magazynowej 7,2 tys. m2, uwzględnia szereg rozwiązań, które czynią go unikalnym nie tylko w skali naszego kraju.

„W całej firmie korzystamy z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, w tym z fotowoltaiki – podkreśla Stanisław Wiązowski. – W instalacjach sanitarnych wykorzystujemy wody odpadowe. Stosujemy pompy ciepła oraz szereg energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań, także w kontekście nowo zainstalowanej maszyny Rapida. Dbamy o gospodarkę odpadami, które w 100% trafiają do firm zajmujących się recyklingiem. Z tego też względu promujemy wśród naszych klientów rozwiązania bazujące na proekologicznych materiałach z certyfikatem FSC. Przyjazny dla środowiska tryb życia propagujemy także wśród naszych pracowników: mam na myśli dopłaty dla osób dojeżdżających rowerami czy wspólnym transportem samochodowym”.

Jak dodaje Katarzyna Czerewko, proekologiczne podejście Fabryki Kart Trefl-Kraków spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem i duża aprobatą ze strony obecnych, ale też nowo pozyskiwanych klientów: „Zlecenia od wydawców gier z różnych krajów to ok. 75% naszego przychodu, więc każdy argument w rękach handlowca, przemawiający za podjęciem z nami współpracy jest bardzo istotny.

Dotychczas dużą część nowych zleceń i kontrahentów pozyskiwaliśmy na targach branżowych, które z wiadomych względów od dłuższego czasu nie odbywają się. Działania online nie są w stanie nam zrekompensować kontaktów bezpośrednich, ale nasza oferta produkcji gier przyjaznych środowisku oraz gier  o walorach biobójczych robią olbrzymie wrażenie. Zapraszamy zatem do współpracy wszystkich, którzy – poza solidnym wykonaniem usług na europejskim poziomie – zainteresowani są wartościami dodanymi oferowanymi w ramach naszej działalności”.

Źródło: Koenig & Bauer CEE

 

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING