spot_imgspot_img

Raport: firmy inwestują w cyfrową ochronę. Bezpieczeństwo druku wśród priorytetów

Liczba cyberataków na świecie stale rośnie, dlatego wydatki na cyberbezpieczeństwo są dziś dla wielu firm absolutnym priorytetem – wynika z raportu opublikowanego przez międzynarodową agencję badawczą Quocirca.

W znacznej liczbie przedsiębiorstw jedną z kluczowych ról w działalności odgrywa druk, co oznacza, że bezpieczeństwo tego procesu w obecnej sytuacji nabiera dla nich istotnego znaczenia. – Coraz więcej organizacji ma świadomość tego, że myśląc o swojej cyfrowej ochronie, nie może zapominać o wrażliwych elementach firmowej sieci takich, jak drukarki – zauważa ekspert Canon Polska.  

Ostatni rok przyniósł sporo zmian w modelach biznesowych wielu firm. Oprócz rosnącej roli pracy zdalnej, zmienionych łańcuchów dostaw i wahającego się popytu na niektóre towary oraz usługi, przedsiębiorcy musieli zmierzyć się ze wzrastającym poczuciem zagrożenia cyberatakami.

Internetowi przestępcy wykorzystali fakt, że wielu pracowników przeszło na pracę zdalną, nie zawsze jednak stosując takie same zasady bezpieczeństwa, jakie do tej pory mieli w siedzibie firmy. Aby dokładniej zdawać sobie sprawę z aktualnych wyzwań i możliwości odpowiedzi na zagrożenia, eksperci firmy Quocirca przyjrzeli się trendom bezpieczeństwa w druku biurowym i firmowych sieciach informatycznych. Badania wykonano na podstawie rozmów z ponad 500 menadżerami IT z Europy i Ameryki.

Agencja zbadała też rozwiązania stosowane przez największych dostawców sprzętu i oprogramowania na rynku. Wnioski? W dziedzinie cyberbezpieczeństwa wyraźnie wzrasta świadomość, wydatki na ochronę oraz zainteresowanie nowoczesnymi technologiami w tym obszarze.  

Chmura zyskuje na popularności

Z raportu wynika, że aż 67 proc. osób decyzyjnych w dużych przedsiębiorstwach uważa bezpieczeństwo firmy w sieci jako jeden z trzech głównych priorytetów inwestycyjnych na najbliższe lata. Zagadnienia ochrony wyprzedziły nawet takie obszary jak transformacja cyfrowa, automatyzacja procesów biznesowych, analityka danych czy sztuczna inteligencja. Co ważne, ogromne znaczenie dla firm mają także inwestycje w technologie chmurowe, które silnie łączą się z tematyką cyberbezpieczeństwa.

– Nowoczesne systemy chmurowe są niezwykle pomocne w tworzeniu bezpiecznego środowiska informatycznego dla firmy – zauważa Dariusz Szwed, MPS Business Development Manager w Canon Polska (producent został określony w raporcie Quocirca jako jeden ze światowych liderów cyberbezpieczeństwa na rynku druku – doceniono zarówno urządzenia, jak i oprogramowanie tworzone przez firmę). – Odpowiednie środowisko chmurowe, zaprojektowane przez odpowiedzialnego dostawcę i regularnie aktualizowane, to obecnie najbezpieczniejsze i najbardziej elastyczne rozwiązanie do zarządzania firmowymi systemami – podkreśla ekspert.

To istotne, ponieważ – jak wynika z raportu ekspertów Quocirca – chmura obliczeniowa staje się ważnym elementem funkcjonowania przedsiębiorstw. Wśród 38 proc. ankietowanych firm rozwiązanie to obsługuje powyżej połowy firmowych procesów informatycznych, a u 34 proc. – wszystkie. Do końca 2021 roku odsetek firm skupiających się wyłącznie na technologii chmurowej wzrośnie aż do 43 proc. – szacuje Quocirca.  

Bezpieczeństwo druku na liście priorytetów

Z raportu wynika również, że procesy druku są wciąż kluczowe dla 77 proc. firm.  Liczba wydruków wzrasta zarówno w biurach, jak i w domowym zaciszu. Jak przewidują eksperci Quocirca, w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy 59 proc. biur i aż 73 proc. użytkowników indywidualnych prawdopodobnie zwiększy ilość drukowanych dokumentów.

– Obszar ten, istotny dla wielu firm, wymaga również odpowiedniej ochrony. Badanie pokazuje, że bezpieczeństwo druku znajduje się w pierwszej dziesiątce priorytetów inwestycyjnych firm. To dobry sygnał, który świadczy o tym, że zwiększa się świadomość i wiedza przedsiębiorców w tej kwestii – ocenia Dariusz Szwed.

Dwie ujęte w badaniach pozycje to bezpieczeństwo domowych drukarek (zwłaszcza tych wykorzystywanych przez pracowników podczas pracy zdalnej) oraz główna firmowa infrastruktura druku. Na pozostałych pozycjach w rankingu zainteresowań firm znalazło się cyberbezpieczeństwo poczty e-mail, ogólnej infrastruktury firmowej sieci, oprogramowania chmurowego oraz prywatnych urządzeń pracowników (w tym smartfonów).

– Cyfrowa ochrona firmy to dziś bardzo wielowątkowa kwestia. Nie można skupić się na ochronie e-maili, a jednocześnie zapomnieć o firmowych drukarkach. Każda luka w systemie może być bramą do ataku hakerskiego. Tylko holistyczne podejście zapewni nam pełne bezpieczeństwo – podkreśla ekspert Canon Polska.

Rozwiązań jest wiele: to między innymi szyfrowane nośniki danych, szyfrowana komunikacja, coraz bezpieczniejsze algorytmy. Dobrą wiadomością dla użytkowników może być to, że producenci sprzętu nierzadko biorą na siebie odpowiedzialność za nowoczesne systemy bezpieczeństwa, które zapewniają klientom niejako „w pakiecie” z urządzeniem.

„Plan B” równie istotny jak zabezpieczenia

Jednak technologia to nie wszystko. Jak wskazuje Dariusz Szwed, istotne są również zasady postępowania.

– Dbając o cyfrowe bezpieczeństwo firmy i tworząc jej architekturę sieciową musimy uwzględniać obecność „sieci o zerowym zaufaniu”, zgodnie z którą otoczenie użytkownika i urządzenia pozostaje poza kontrolą firmowych systemów bezpieczeństwa (tak się dzieje w przypadku sieci domowych, pobytu w hotelu, itp.). Z kolei w przypadku niezwykle istotnych dokumentów warto rozważyć opcję umożliwienia druku tylko na określonym urządzeniu, na przykład drukarce w głównym biurze firmy – wymienia ekspert Canon Polska.

Jego zdaniem, kluczowe jest również stworzenie odpowiednich procedur na wypadek wycieku lub kradzieży danych. – Nawet gdy wszystkie środki ostrożności zostają zachowane, pewne ryzyko zawsze istnieje. Doświadczenie wielu firm wskazuje, że szczególnie ryzykowny jest tak zwany czynnik ludzki, czyli błędy pracowników. Warto pamiętać, że odpowiednia i szybka reakcja na kryzys pozwala wybrnąć z wielu kłopotów – dodaje Dariusz Szwed.

Źródło: Canon

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING