spot_imgspot_img

Ponad 350 zmian płyt na zmianę

Minął już rok, odkąd Druckerei Rindt rozpoczął produkcję na ośmiokolorowej Rapidę 106 z dodatkową opcją do powlekania w linii i urządzeniem do odwracania produkcji 4 na 4, w swojej drukarni w Fuldzie. I to już drugi raz, kiedy ta niemiecka drukarnia, członek grupy medialnej Parzeller, zdecydowała się na maszynę Rapida wyposażoną w połączenie uszlachetniania i wykańczania. Maszyny Koenig & Bauer w różnych konfiguracjach od ponad 16 lat stanowią podstawę wszystkich zakładów firmy. Do tej pory zakupiono siedem.

Ośmiokolorowa maszyna umożliwia Druckerei Rindt dalszy rozwój działalności handlowej, pomagając jej reagować na rosnącą presję cenową, z jaką borykają się drukarnie. Obecnie większość produktów komercyjnych jest drukowana w jednym przejściu na maszynie wyposażonej w  perfektor, a w razie potrzeby może być nawet powlekana, w ramach tego samego procesu. Z drugiej strony dwie proste maszyny drukujące firmy zostały zoptymalizowane do drukowania opakowań. Oznacza to, że dla każdego produktu dostępne są idealne i opłacalne środki produkcji.

Drukarnia z wartością dodaną i wysokim wskaźnikiem rzeczywistej wydajności netto

Ten poziom elastyczności jest również niezbędny, ponieważ produkcję w Druckerei Rindt cechuje przede wszystkim różnorodność. Firma współpracuje z klientami druku „kto jest kim”. Obejmuje to szereg firm DAX, dostawców usług finansowych, głównych graczy w branży farmaceutycznej, motoryzacyjnej, logistycznej, spożywczej, medycznej, turystycznej, a także wydawnictwa, firmy ubezpieczeniowe i agencje. Oprócz typowych prac, asortyment obejmuje również opakowania, wyroby drukarskie z wszelkiego rodzaju uszlachetnianiem lakierami oraz całą serię szczególnie skomplikowanych elementów, w których specjalizuje się firma.

Dyrektor zarządzający Sebastian Jerabeck opisuje firmę jako “drukarnię z wartością dodaną”, co wyjaśnia w następujący sposób: “Chętnie podejmujemy się zadań, które innych rzucają na kolana. Jednocześnie korzystamy z zalet wyjątkowo wysokiego rzeczywistego współczynnika wydajności netto, ponieważ oprócz własnego mamy dostęp do szerokiej gamy urządzeń produkcyjnych z innych obszarów naszej grupy przedsiębiorstw.”

Sebastian Jerabeck

Dzięki temu typowe usługi oferowane przez drukarnię arkuszową mogą zostać uzupełnione o usługi kompleksowej grupy medialnej: począwszy od usług agencji reklamowych, poprzez rozwój aplikacji i dystrybucję produktów, aż po druk offsetowy w wersji heatsetowej i coldsetowej, łącznie z usługami wykończeniowymi i obsługą mailroomu. Możliwy jest również picking i pakowanie.

Jednocześnie klienci Druckerei Rindt mogą wybierać między dwoma zupełnie różnymi podejściami do produkcji:

W pierwszym przypadku specjaliści towarzyszą klientom na każdym etapie procesu, umożliwiając im opracowanie unikalnych, a często także niezwykle złożonych produktów drukarskich.

Może to obejmować, na przykład, tworzenie czystych prototypów, sprawdzanie projektów lub próbek do sztancowania lub składania, perforacji lub wykańczania. W szczególności działy zakupów dużych firm doceniają tę kompleksową usługę. Często wymagają fizycznych próbek, jako podstawy do dalszych decyzji przed faktycznym rozpoczęciem produkcji i nie mogą znać każdego szczegółu opcji drukowania i wykańczania ze względu na różnorodność własnej pracy.

Alternatywnie, zadania drukowania mogą być przetwarzane bez uprzedniej konsultacji i bez dodatkowych usług – po cenach porównywalnych z cenami drukarki online.

Zadowoleni użytkownicy Rapida

Istnieje bardzo dobry powód, dla którego firma nieustannie wybiera technologię arkuszowego offsetu Rapida. „Z jednej strony druk komercyjny boryka się z ogromną presją kosztową” – mówi Sebastian Jerabeck. „Jednocześnie jednak maszyny drukarskie wiążą się z wysokimi nakładami inwestycyjnymi”. W tej sytuacji ważne jest, aby zainwestować w sprzęt, który działa bezproblemowo i ułatwia produkcję z dużą wydajnością i maksymalną automatyzacją. Dla ekspertów z Druckerei Rindt decydujące znaczenie ma również konsekwentne unowocześnianie technologii z jednej serii maszyn na drugą.

Jedną z cech technicznych, która była krytyczna dla Druckerei Rindt, była kompensacja rozciągania papieru jako funkcja konsoli (technicznie wykonalna przez bezpośredni napęd cylindra płyty), w celu zagwarantowania precyzyjnej rejestracji na całym arkuszu. Korzyści są szczególnie widoczne na arkuszach o długich włóknach.

Podobną wagę przywiązuje się do czasu zmiany pracy. „Makeready jest niewiarygodnie szybkie” – mówi Sebastian Jerabeck. „Ponad 350 zmian płyt na zmianę to dla nas codzienność. Dla naszych operatorów oznacza to ciągłe myślenie naprzód”. Mimo to Druckerei Rindt często wykorzystuje pełny potencjał swoich arkuszowych maszyn offsetowych – zwiększając produkcję nawet do 18 000 i 20 000 arkuszy na godzinę.

Wzrost w druku arkuszowym

Kompensacja rozciągnięcia papieru

Druckerei Rindt jest jedną z drukarni arkuszowych, które z roku na rok odnotowują wzrost. Rok 2020 był rzadkim wyjątkiem – z powodu pandemii.

75 pracowników, w tym pięciu stażystów, organizuje własne miejsca pracy zgodnie z tak zwaną metodologią 5S, systematycznym podejściem, które pozwala optymalnie skoncentrować się na działaniach tworzących wartość. Zmniejsza to czynniki stresu dla poszczególnych pracowników, a także zwiększa produktywność.

Brak jakichkolwiek wahań i fakt, że wszyscy podążają w tym samym kierunku, stanowią wystarczające dowody na zdrowy klimat pracy. Sebastian Jerabeck jest przekonany o powrocie do dalszego rozwoju po zakończeniu pandemii i ma już w zanadrzu ambitniejsze plany automatyzacji procesów.

Źródło: Koenig & Bauer

 

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING