spot_imgspot_img

Poligrafia w okresie Pandemii. Zapaść i reanimacja polskiego sektora poligraficznego

Poligrafia w okresie Pandemii. Zapaść i reanimacja polskiego sektora poligraficznego to tytuł Raportu wydanego przez Muzeum Narodowe w Kielcach. Publikacja została dofinansowana przez Uniwersytet Warszawski.

Autorem Raportu jest dr hab. inż. prof. UW Wiesław Cetera, ekonomista, informatyk, który od 1984 roku związany jest z dziennikarstwem i poligrafią, na bieżąco zajmuje się zarządzaniem, ekonomią mediów i analizą dużych zasobów danych (big data).   Recenzentami opracowania są dr hab. inż. Svitlana Khadzhynova oraz dr hab. inż. prof. PW Stefan Jakucewicz.

Opracowanie wyjątkowe, dotyczące nie tylko sytuacji z jaką przyszło nam się zmierzyć, ale także krótkim zarysem tego, jak znaleźliśmy się w miejscu, w którym dzisiaj, jako branża się znajdujemy. Wszystko okraszone dużą dawką danych, wykresów i informacji, opracowanych wyjątkowo skrupulatnie.

Kliknij stronę tytułową >>>

W Raporcie znajdziemy krótkie recenzje całej grupy znanych osób w naszej branży, między innymi:

Jolanta Kurowiak, przewodnicząca rady nadzorczej Reprograf-Graikus SAGratuluję prof. dr. hab. inż. Wiesławowi Ceterze pomysłu, przede wszystkim jednak ogromnego zaangażowania w przygotowanie tej książki. Uważam, że jest to dzisiaj najbardziej rzetelnie źródło zgromadzonych i przygotowanych informacji statystycznych, które są niezbędne moim kolegom poligrafom i przedsiębiorcom w ich dzisiejszej walce i przygotowaniu solidnego biznesplanu w świecie postcovidowym.

Zgadzam się z wizją i opinią prof. dr. hab. inż. Wiesława Cetery co do skutków pandemii dla branży poligraficznej. Już nigdy nie będzie tak samo. Cyfryzacja przyspieszy jeszcze bardziej, a e-produkty zastąpią wiele dotychczas drukowanych. Cieszę się, że czekają nas nie tylko negatywne, lecz również pozytywne trendy wzrostowe w niektórych segmentach druku.

Mam jednocześnie ogromną nadzieję, że dzięki tej książce wszyscy szefowie i właściciele sektora poligrafii świadomie zaakceptują potrzebę dynamicznych i głębokich zmian koniecznych do kontynuacji i rozwoju działalności ich przedsiębiorstw. Podsumowując, chcę dodać, że książka powinna trafić na biurko każdego właściciela, menedżera, szefa, który zarządza przedsiębiorstwem poligraficznym. Jednym słowem – gorąco polecam. 

Krzysztof Pindral prezes Zarządu Heidelberg Polska Sp. z o.o. – Autor podjął niesamowite wyzwanie, jakim jest opisanie branży poligraficznej od początku transformacji ustrojowej po czasy pandemii i jej wpływu na branżę. Przemysł poligraficzny jako chyba jedna z nielicznych branż stan obecny wypracował prawie od podstaw.

W ciągu 30 lat przedsiębiorcy nie tylko zbudowali firmy od zera, lecz  musieli także w tym czasie przejść kilka istotnych rewolucji technicznych, które definiowały na nowo reguły gry. Trzeba było stawić  czoła konkurencji firm zagranicznych. A przed branżą są widoczne następne wyzwania: nieuchronny wzrost produktywności procesu wytwórczego, konieczność implementacji coraz bardziej wyrafinowanych systemów zarządzania, automatyzacja i robotyzacja wielu procesów (czyli elementy przemysłu 4.0), umiejętność korzystania z big data oraz podejmowania decyzji na podstawie  tych danych.

Jednocześnie trzeba być ciągle innowacyjnym. Próba ujęcia   tego zagadnienia w postaci danych statystycznych wydawała się czymś karkołomnym. Autorowi doskonale się to udało.

Stefan Jakucewicz dr hab. inż.Monografia dr. hab. inż. Wiesława Cetery, prof. UW, Poligrafia w okresie pandemii… przedstawia stan polskiej poligrafii od okresu transformacji do dzisiaj. Stanowi ona rejestr możliwości technicznych, ekonomicznych i ludzkich tej gałęzi gospodarki.

Prof. Cetera przedstawia funkcjonowanie polskiej poligrafii w okresie pandemii, diagnozuje jej wpływ na kondycję sektora poligraficznego. Podaje recepty na wyjście z kryzysu spowodowanego pandemią, m.in. przedstawia programy pomocowe, konfrontując je z oczekiwaniami przedsiębiorców, oraz próbuje odpowiedzieć na pytanie, co dalej. Podkreśla przy tym fakt, że polska poligrafia (podobnie jak i inne krajowe czy też regionalne poligrafie) przegrywa z technologiami informatycznymi.

Niestety, jest to trend światowy i na jego oddziaływanie nie mamy większego wpływu. Monografia jest oryginalnym opracowaniem prof. Cetery. Powinni się z nią zapoznać pracownicy sektora poligraficznego oraz ludzie związani z szeroko pojętymi technologiami informatycznymi. Skorzystać z niej powinni także studenci kierunku papiernictwo i poligrafia (Politechnika Łódzka i Politechnika Warszawska) oraz kierunku logistyka mediów (Uniwersytet Warszawski).

W linku zamieszczonym dalej znajdziecie Państwo niniejsze opracowanie w wersji PDF. Jeszcze raz gratulujemy autorowi wspaniałego opracowania.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING