spot_imgspot_img

O rozwiązaniach Koenig & Bauer dedykowanych produkcji opakowań tekturowych

Oferta firmy Koenig & Bauer jest sukcesywnie rozbudowywana o kolejne rozwiązania dedykowane branży opakowań tekturowych. Są wśród nich zarówno maszyny drukujące w technikach offsetowej, fleksograficznej i cyfrowej, jak też maszyny introligatorskie: składarko-sklejarki oraz sztance. Im właśnie była poświęcona prezentacja Pawła Krasowskiego – Product & Marketing Managera w firmie Koenig & Bauer (CEE) podczas konferencji „Tektura falista – najnowsze technologie”. Firma Koenig & Bauer po raz kolejny znalazła się w gronie jego współorganizatorów.

Paweł Krasowski rozpoczął swoje wystąpienie od zaprezentowania obecnej sytuacji na rynku tektury oraz panujących na nim trendów panujących. Podając przykład Niemiec wskazał m.in., że w ciągu dwóch dekad (od roku 2000 do 2020) wolumen produkcji w tym segmencie rynkowym zwiększył się o 60%.

„Co więcej – mówił – aż 73% produktów wykonanych na bazie tektury falistej jest zadrukowanych. Rośnie też systematycznie udział podłoży z recyklingu, jakie znajdują zastosowanie przy jej wytwarzaniu – wynosi on obecnie ponad 80%”. Kolejnym trendem, na jaki wskazał Paweł Krasowski, jest rosnące znaczenie tektur wielowarstwowych. Jak podał – ich udział w całym rynku tektury falistej wynosi ponad 35%. Firma Koenig & Bauer bacznie przygląda się sytuacji rynkowej i szybko na nią reaguje.

Stąd też podjęte już jakiś czas temu działania zmierzające do powiększenia naszego portfolio, skierowanego do drukarń i przetwórców opakowań na bazie tektury falistej. Dzięki wzrostom organicznym oraz przejęciom innych firm nasze portfolio dla tego segmentu rynkowego stale rośnie, uwzględniając zarówno procesy drukowania w technikach offsetowej, fleksograficznej i cyfrowej, jak też sztancowania i wytwarzania gotowych opakowań” – mówił Paweł Krasowski.

Prezentując obecną ofertę dla tego segmentu, Paweł Krasowski rozpoczął od procesu drukowania. Do produkowanych we własnym zakresie od wielu lat arkuszowych maszyn offsetowych z serii Rapida systematycznie dołączają tu kolejne rozwiązania, m.in. bazujące na technice fleksograficznej. Tu Paweł Krasowski wymienił modele CorruCUT (wyposażony dodatkowo w sztancę rotacyjną) i CorruFLEX. Firma jest też coraz bardziej obecna na rynku druku cyfrowego.

„Zaczęliśmy w 2012 roku od modelu inkjetowego Rotajet. Cztery lata później w naszej ofercie pojawiła się maszyna Varijet, łącząca druk offsetowy i cyfrowy. Obecnie nasze flagowe urządzenie do cyfrowego druku tektury falistej to wysokowydajna maszyna inkjetowa CorruJET 170/170X, uwzględniająca liczne, zaawansowane rozwiązania technologiczne” – mówił Paweł Krasowski.

Od pewnego czasu w obszarze druku inkjetowego Koenig & Bauer ściśle współpracuje z firmą Durst. Jej efektem jest maszyna SPC 130 Flexline ECO.

„Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na znajdujący tu zastosowanie cyfrowy primer, który znacząco wpływa na jakość druku, umożliwia redukcję aplikowanego toneru i pozwala uzyskać niebanalne efekty w kontekście uszlachetniania i zdobienia. Proekologiczna technologia druku wodnego, jaka znajduje tu zastosowanie, została zoptymalizowana pod kątem aplikowania na tekturę falistą” – mówił Paweł Krasowski.

Ostatnie lata przyniosły dynamiczną rozbudowę oferty Koenig & Bauer także w obszarze postpressu. W dużej mierze dotyczy to segmentu opakowań, m.in. produkowanych na bazie tektury falistej. W roku 2018 ten niemiecki koncern przejął firmę Duran, dzięki czemu jego portfolio wzbogaciło się o wytwarzane przez nią składarko-sklejarki serii Omega. Paweł Krasowski omówił model Omega Magnus, zaprojektowany z myślą o produkcji opakowań z tektury falistej.

Prezentację zwieńczył akcent dotyczący rozwiązań workflow i ich zastosowania w kontekście produkcji opakowań.

„Drukarnia 4.0 to hasło, które wybrzmiewa w branży poligraficznej coraz częściej – mówił Paweł Krasowski. – Koenig & Bauer posiada w swojej ofercie narzędzia, zarówno software’owe jak i sprzętowe, umożliwiające stworzenie zakładu poligraficznego na miarę oczekiwań współczesnego rynku: efektywnego, proekologicznego i oferującego swoim klientom produkty o wysokiej jakości i wartości. Pod adresem WWW znajdziecie Państwo mini kompendium wiedzy na ten temat, zatytułowane „5 kroków do Drukarni 4.0”. Dziękując za wysłuchanie prezentacji, serdecznie zapraszamy do jego pobierania”.

Źródło: Koenig & Bauer CEEPrenumeruj nasz Newsletter
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak