Na końcowym odcinku linii montażowej firmy Koenig & Bauer po raz kolejny widać wyraźnie, że offsetowe maszyny arkuszowe Rapida, zwłaszcza w formacie B1, wyposażane są w coraz więcej zespołów drukujących i uszlachetniających. Powstają przykuwające uwagę kombinacje zespołów drukujących, lakierujących i suszących, o jakich jeszcze przed kilkoma laty nikomu się nie śniło.
Takie linie wyraźnie pokazują trend zmierzający do coraz wyższego stopnia uszlachetniania w przemyśle opakowaniowym. Zwiększa to presję stosowania bardziej kompleksowych technologii, aby móc produkować tego rodzaju produkty w sposób ekonomiczny. Ponadto często chodzi o wykorzystanie zadrukowanego i uszlachetnionego kartonu jako przyjaznego dla środowiska opakowania oraz o wyeliminowanie dodatkowych opakowań foliowych.
Od kilku lat tendencja ta jest widoczna w drukarniach produkujących opakowania papierosów. W przeszłości firma Koenig & Bauer dostarczała dla tych specjalnych zastosowań offsetowe maszyny arkuszowe z 17, 18, a nawet 19 zespołami drukującymi i uszlachetniającymi oraz o długości całkowitej do 35 metrów. Obecnie także inne gałęzie przemysłu podążają za ekonomicznym zapotrzebowaniem na długie, indywidualnie wyposażane maszyny przeznaczone do kompleksowej obróbki uszlachetniającej produktów. Oto krótkie zastawienie:
Maszyny do druku jednostronnego z zespołem lakierującym przed i po zespole drukującym oraz z uszlachetnianiem za pomocą folii na zimno
Technologia ta jest wykorzystywana m.in. do produkcji opakowań dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i tytoniowego. Charakteryzuje się obecnością wieży lakierującej oraz dwóch zespołów suszących bezpośrednio za nakładaniem. Po nich następuje duża liczba zespołów drukujących, z których dwa pierwsze są często wykorzystywane do uszlachetniania folią na zimno (zdjęcie 1).
Dzięki możliwości drukowania kolorów specjalnych lub drukowania z użyciem sześciu lub siedmiu kolorów w celu rozszerzenia gamy kolorystycznej, liczba jednostek drukujących może z łatwością przekroczyć magiczną dziesiątkę. Za zespołami drukującymi następują kolejne wieże drukujące oraz odpowiednia liczba zespołów suszenia pośredniego, a także potrójne przedłużenie wykładania (3,8 m).

W przypadku takich maszyn standardem jest obecnie od 17 do 19 zespołów drukujących i uszlachetniających. Obecnie są one stosowane zarówno w środkowoeuropejskich krajach uprzemysłowionych, jak i w regionach, w których tego typu instalacje są rzadkością. Mało tego, już dawno przestały być pojedynczymi instalacjami, a ich liczba stale rośnie. Dzieje się tak dlatego, że maszyny Rapida, oprócz druku i wysokiej jakości, wszechstronnego uszlachetniania w linii (wraz z wielokrotnym lakierowaniem UV), oferują ponadprzeciętną wydajność produkcyjną do 15 000 arkuszy na godzinę.
Logistyka i szeroki wybór wałków aniloksowych dla różnych grubości i typów powłoki lakierniczej są zwykle częścią pakietu wyposażenia. Dzięki systemowi AniloxLoader wymiana wałków aniloksowych w maszynie Rapida 106 X jest w pełni automatyczna i zajmuje niewiele czasu. System DriveTronic SFC umożliwia również zmianę formy lakierującej w czasie krótszym niż minuta – równolegle z innymi procesami narządzania maszyny.