spot_imgspot_img

Maleje produkcja pudełek…

Mimo że dane są dostępne tylko za pierwsze trzy kwartały 2023 r., Stowarzyszenie Przemysłu Pudełek Składanych (FFI) może zidentyfikować wyraźny trend. W ubiegłym roku wielkość produkcji członków stowarzyszenia branżowego spadła o 6,2% do nieco poniżej 520 000 ton. W tym samym czasie wartość produkcji wzrosła o 2,3 procent do 1,47 mld euro, a wartość na tonę o 8,3 procent do 2 828 euro.

Według Andreasa Helbiga podczas prezentacji bilansu branży za ubiegły rok, przyczyną spadku wolumenu była redukcja nagromadzonych zapasów i zapasów związanych z koronawirusem w całym łańcuchu wartości, ograniczona konsumpcja z powodu inflacji oraz spowolnienie wzrostu gospodarczego. Według rzecznika zarządu FFI, wzrost wartości produkcji wynika z przerzucenia wyższych kosztów podstawowych surowców, energii i frachtu.

Ekstrapolując na całą branżę, wzrost wolumenu i wartości wyniósł odpowiednio minus 5 procent i plus 2 procent. Na bieżący rok Helbig i dyrektor zarządzający FFI Christian Schiffers przewidują “ruch boczny”, tj. rozwój wyników z raczej niewielkimi wahaniami.

W imieniu FFI, jako członka “Forum Serviceverpackungen” (FSV), po raz kolejny zwrócili uwagę na negatywne konsekwencje możliwych regulacji w rozporządzeniu UE w sprawie opakowań, donosi Lebensmittelzeitung. Wiele środków zaproponowanych przez Radę UE pod koniec 2023 r. jest “praktycznie niemożliwych do wdrożenia, niezrównoważonych ekonomicznie i nieefektywnych środowiskowo”. Helbig i Schiffers ostrzegają przed zakazem stosowania jednorazowych opakowań żywności i napojów do spożycia na miejscu w restauracjach, a tym samym przed nałożeniem dalszych obciążeń.

Branża szczególnie mocno ucierpiała już podczas pandemii koronawirusa. Odrzucono również obowiązkowe kontyngenty opakowań wielokrotnego użytku dla produktów na wynos. W odniesieniu do tego ostatniego FFI powołuje się na badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową Ramboll. Świadczy to o tym, że opakowania gastronomiczne “oparte na włóknach, zasadniczo nadające się do recyklingu”, które są używane na przykład w restauracjach typu fast food, barach z przekąskami, piekarniach, rzeźnikach lub przy ladach na wynos w handlu detalicznym żywnością, mają znacznie lepszy wpływ na środowisko niż rozwiązania wielokrotnego użytku.

Andreas Helbig jest rzecznikiem zarządu i dyrektorem zarządzającym Stowarzyszenia Przemysłu Pudełek Składanych FFI.

Niebezpieczeństwo sztucznych barier handlowych | W związku z tym FFI wzywa organy trójstronne do wyłączenia z zakazów wszystkich opakowań jednorazowych, które przewyższają alternatywy wielokrotnego użytku pod względem efektywności środowiskowej, a ponadto osiągają wysokie wskaźniki recyklingu w państwach członkowskich UE.

Argumentuje się, że możliwość wyboru najbardziej zrównoważonego rozwiązania w zależności od zastosowania z jednej strony pozwoliłaby gospodarce na elastyczność, a z drugiej strony przyczyniłaby się do osiągnięcia celu rozporządzenia, jakim jest zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych. Jeśli unijne rozmowy trójstronne doprowadzą do wprowadzenia zakazów pakowania i/lub ogólnych kwot wielokrotnego użytku, FFI dostrzega również ryzyko stworzenia sztucznych barier handlowych. Wynika to z faktu, że propozycja Rady Unii pozwala państwom członkowskim na przekroczenie wymogów.

Producenci pudełek składanych liczą teraz na to, że w trójlogu przeważy stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie zakazów i stałych kwot, które – z punktu widzenia FFI w sposób znacznie bardziej przyjazny dla biznesu – “uwzględniają aspekty środowiskowe i klimatyczne, a jednocześnie chronią i wzmacniają Europę jako ośrodek przemysłowy”.

Stowarzyszenie jest również zaniepokojone propozycjami wszystkich trzech instytucji trójstronnych, aby zminimalizować ilość zużytych materiałów opakowaniowych i pustej przestrzeni w opakowaniach gotowych produktów. Wątpliwe jest również, aby odpowiedzialne organy normalizacyjne UE były w stanie “określić odpowiednie maksymalne wagi, limity objętości lub grubości ścianek, a także maksymalną pustą przestrzeń dla najpopularniejszych rodzajów i formatów opakowań za pomocą norm technicznych”.

Od 1948 roku FFI – Fachverband Faltschachtel-Industrie e.V. reprezentuje interesy ponad 60 firm posiadających ponad 80 zakładów produkcyjnych w tej branży, które produkują rocznie około 943 000 ton pudełek składanych, co odpowiada wartości produkcji około 2,218 miliarda euro. Członkowie FFI reprezentują około dwóch trzecich obrotów branży.

Źródło: Fachpack


Prenumeruj Świat Poligrafii Professional | 360 PLN/rok (brutto)
ulica, nr. posesji, nr. lokalu, kod pocztowy, miasto
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak