Na początku miesiąca firma Raff & Wurzel Druck z Riederich w południowo-zachodnich Niemczech zamówiła nową wysokowydajną maszynę z serii Rapida 106 X firmy Koenig & Bauer. Ma ona wejść do produkcji pod koniec lata. Firma świętowała bardzo udany pierwszy rok działalności od czasu ponownego uruchomienia w lutym 2021 r. i postrzega tę inwestycję, jako niezbędne przygotowanie do dalszego rozwoju i przyszłych wyzwań rynkowych.
Ośmiokolorowa maszyna Perfector z dodatkową możliwością uszalchetnienia w linii zastąpi sześcioletnią offsetową maszynę arkuszową w podobnej konfiguracji dla średniego formatu. Wyznacza ona również nowe standardy w zakresie wydajności – z prędkością produkcji do 20.000 arkuszy na godzinę, i to również w trybie uszlachetniania, przy znacznie większej automatyzacji i z rozbudowanymi funkcjami kontroli jakości w trybie inline. Uzyskane w ten sposób korzyści zapewnią firmie Raff & Wurzel pożądany przez nią duży postęp technologiczny.
Firma Raff & Wurzel należy do holdingu P2 MedienInvest, założonego przez Petera Dankesreitera i Christophera Sommera. Ich deklarowanym celem jest osiągnięcie efektów synergii w całym łańcuchu wartości w branży poligraficznej i medialnej. Cel ten przyświeca również wszystkim działaniom firmy Raff & Wurzel. Jako dostawca usług poligraficznych firma wdraża oszczędne i zasadniczo zautomatyzowane procesy zamówień, produkcji i logistyki, a także zarządza zdecentralizowanymi działaniami marketingowymi swoich klientów, jeśli sobie tego życzą.
Klienci, którzy potrzebują tylko jednej konkretnej usługi z szerokiego portfolio, mogą jednak liczyć na podobne powitanie. Współpraca z Wurzel Digital i innymi firmami umożliwia rozszerzenie oferty o tworzenie dokumentów i przetwarzanie obrazów, a także wizualizacje CGI, animacje i aplikacje interaktywne.
Zwiększone możliwości druku | Dyrektor zarządzający Thomas Uehling już cieszy się na przybycie nowej maszyny:
„W ostatnich miesiącach nasza produkcja osiągała granice swoich możliwości. Nowa maszyna drukująca zapewni nam rezerwy mocy produkcyjnych – w tym rezerwy na dodatkowe zlecenia”. Priorytetami firmy Uehling są maksymalna dostępność, znaczny postęp w optymalizacji procesów, najwyższa możliwa jakość i podobnie wysoki poziom niezawodności produkcji.
Dlatego też QualiTronic PDFCheck z funkcjami kontroli koloru, inspekcji arkusza i porównania drukowanego obrazu z PDF-em przed drukiem, DriveTronic SPC i CleanTronic Synchro do szybkiej zmiany zleceń oraz pakiet LogoTronic z raportami PressProduction i OEE należą do najważniejszych pozycji na długiej liście wyposażenia maszyny. Na tej podstawie druk offsetowy staje się opłacalny już przy nakładach rzędu 300 arkuszy.
Oczekuje się, że nawet krótkie nakłady będą produkowane z dużą prędkością w trybie uszlachetniania. Thomas Uehling:
„Jeśli dzięki temu będziemy mogli obsłużyć trzy dodatkowe projekty każdego dnia, to będzie to dla nas ogromna pomoc”. Christopher Sommer dodaje:
„Jednocześnie Rapida wypełni kilka luk i umożliwi nam i naszym klientom zajęcie się nowymi segmentami rynku”. Peter Dankesreiter jest równie pragmatyczny w swojej ocenie: „Rapida pozwoli nawet na rentowną obsługę wielu mniejszych zleceń, które w przeciwnym razie zostałyby przydzielone maszynie rolowej. Jest to również idealne rozwiązanie pomiędzy drukiem cyfrowym a offsetowym”.
Nacisk na ekologię | Oprócz systemów kontroli jakości, które służą ograniczeniu ilości odpadów i potencjalnych reklamacji klientów, kolejne elementy wyposażenia przyczyniają się do ochrony środowiska i efektywnego wykorzystania zasobów w procesie drukowania. Należą do nich systemy suszenia VariDryBlue, które recyrkulują tylko częściowo nasycone gorące powietrze z pierwszych modułów suszących, aby zminimalizować całkowite zużycie energii. Dzięki chłodzeniu wodą, ciepło odpadowe z maszyny może być wykorzystane do ogrzewania biur i pomieszczeń produkcyjnych. Z kolei druk niskoalkoholowy stał się w międzyczasie praktycznie standardem w branży poligraficznej.
Udana współpraca na płaszczyźnie handlowej | Szczególnym przykładem sukcesu jest współpraca pomiędzy Raff & Wurzel, P2 MedienInvest Holding i Elbe-Leasing, jako partnerem finansowym. Podczas gdy większe firmy finansujące patrzą na współpracę z małymi i średnimi przedsiębiorstwami wyłącznie z perspektywy oceny możliwości i ryzyka oraz stosują zasadniczo standardowe procedury, specjalista wywodzący się z branży poligraficznej jest często w stanie zaoferować przedsiębiorstwom poligraficznym bardziej przekonujący plan generalny. Pomimo tego, że Raff & Wurzel oraz P2 znały wcześniej Elbe-Leasing tylko z mediów społecznościowych, trzej partnerzy szybko stworzyli podstawy do opartej na zaufaniu współpracy.
W podobny sposób rozwijały się relacje z Koenig & Bauer: „Po prostu dobrze się ze sobą dogadywaliśmy” – wspomina Peter Dankesreiter.
Źródło: Koenig & Bauer