Nowy raport firmy PreScouter ma omawiać najnowsze regulacje, prognozy rynkowe i obszary zainteresowania badań i rozwoju dotyczące opakowań monomateriałowych, a także odnotowywać graczy branżowych, którzy uważają, że przyjęli takie opakowania. Przewiduje się nawet wzrost popularności monomateriałów w branży opakowań elastycznych do 2030 roku. Julia Siqueira e Silva przedstawia nam wyniki badań firmy.
W związku z rosnącymi obawami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, wysiłki na całym świecie skupiają się na zwiększeniu możliwości recyklingu w kierunku gospodarki bardziej cyrkulacyjnej. Właśnie w tym miejscu pojawiają się opakowania monomateriałowe.
Według dyrektora technicznego firmy PreScouter i współautorki raportu, Mariji Jovic, „Opakowania monomateriałowe torują drogę do uznania opakowań elastycznych w szczególności za opakowania zrównoważone i obiegowe.” Takie opcje opakowań składają się z warstw jednego rodzaju materiału, dzięki czemu są gotowe do recyklingu.
Problem z recyklingiem opakowań wielomateriałowych | Wymagającą częścią procesu recyklingu jest sortowanie – tj. rozdzielanie różnych materiałów na czystsze strumienie, ponieważ każdy rodzaj materiału wymaga określonych warunków procesu, aby mógł zostać poddany recyklingowi. Stanowi to szczególne wyzwanie w sektorze opakowań elastycznych, gdzie opakowania zwykle zawierają wiele materiałów, takich jak tworzywa sztuczne i warstwy metalizowane, których nie można łatwo oddzielić i które czasami nie nadają się do recyklingu na skalę przemysłową; szeroko stosowanym przykładem są powłoki.
Główne zgłaszane materiały obejmują polietylen o wysokiej i niskiej gęstości (PE), polipropylen (PP), dwuosiowo zorientowany PE i PP, PET, polichlorek winylu (PVC) i wiele innych.
Przejście na elastyczne opakowania z monomateriałów | Szacuje się, że sam rynek opakowań elastycznych wzrośnie o ponad 4% w ciągu 5 lat i wykazuje największe możliwości rozwoju opakowań monomateriałowych w branży higieny osobistej, kosmetycznej, farmaceutycznej i spożywczej, w szczególności na rynku Azji i Pacyfiku (APAC). Badania i rozwój skupiły się na zastąpieniu pozostałych 20-30% całkowitej produkcji, która nadal opiera się na materiałach wielomateriałowych, opcjami monomateriałowymi.