Nowa biała księga firmy Miraclon szczegółowo analizuje sposób, w jaki opracowana przez nią technologia PureFlexoTM Printing zapobiega niepożądanej rozlewności farby, która stanowi główne wyzwanie w przypadku druku rozpuszczalnikowego na folii elastycznej od początku istnienia fleksodruku.
Niepożądana rozlewność farby występuje wtedy, gdy farba rozlewa się poza (pierwotnie wyznaczone) obszary obrazu powierzchni drukującej płyty fleksograficznej, tworząc aple, półtony, linie i/lub tekst (pozytywowy lub negatywowy) o gorszej rozdzielczości elementów i inne często spotykane wady związane z kolorem. Jak na ironię, stało się to bardziej powszechne, odkąd marki zaczęły używać fleksodruku jako wysokiej jakości procesu drukowania, który nadaje się do najtrudniejszych prac, na przykład w projektach opakowań standardowo wykorzystujących rastry o liniaturze 120–150 lpi.
Dotychczas marki, drukarnie i przetwórcy traktowali ten problem jako uporczywy produkt uboczny farb o wysokiej płynności, niewsiąkliwych podłoży, dużych sił nacisku i wysokich prędkości maszyn stosowanych w tym procesie. Powodowane przez niego „brudne wydruki” oznaczają konieczność obniżenia prędkości maszyn, częstsze nieplanowane przestoje w celu wyczyszczenia płyt — średnio sześć na maszynę na dobę, jak wynika z badań firmy Miraclon — oraz spadek tolerancji konfiguracji maszyn.
Dokument PureFlexo Printing – Jak zaawansowany uniwersalny patterning powierzchni płyt ogranicza niepożądaną rozlewność farby wyjaśnia przyczyny rozlewności farby, przedstawia objawy oraz tłumaczy, dlaczego działania korygujące często stosowane przez operatorów maszyn — regulacja sił nacisku, używanie twardszych taśm i farb o niższej lepkości — tylko zastępują pierwotny problem innymi, takimi jak zapychanie się płyty, mikro otwory, nie dodruki i spadek gęstości.
Następnie szczegółowo analizuje, jak PureFlexo Printing, najnowsza, najbardziej zaawansowana wersja przełomowej technologii patterningu powierzchni płyt, wykorzystuje opracowane zaawansowane struktury o wielkości zaledwie kilku mikronów do rozkładania nacisku, zatrzymywania farby i bardziej precyzyjnego dostarczania jej na powierzchnię podłoża.
„Opracowanie technologii PureFlexo Printing poprzedziło wiele lat badań i wymagało wiedzy w dziedzinie mechanizmów transferu farby” — mówi autor publikacji, dr John Anderson, dyrektor ds. zaawansowanych zastosowań druku w firmie Miraclon. „W rezultacie uzyskano znaczną poprawę tolerancji druku opakowań giętkich i kluczowe narzędzie do przerwania błędnego koła działań korygujących. Ta innowacja oferuje znaczne oszczędności kosztów w wyniku poprawy czasu pracy maszyny, jak również oszczędności kosztów i korzystny wpływ na środowisko w wyniku ograniczenia strat materiału i energii. Pozwala też lepiej planować wydajność procesów laminowania i przetwarzania na etapie postpressu”.
Kopie publikacji są dostępne do pobrania na stronie WWW.
Źródło: Miraclon