spot_imgspot_img

Zeller+Gmelin prezentuje serie farb UV o doskonałych właściwościach w zakresie odbarwiania.

Żyjemy w czasach, kiedy opakowanie powinno być tak przyjazne dla zasobów naturalnych jak to możliwe, aby w jak najwyższym stopniu unikać odpadów i marnotrawstwa. To dotyczy oczywiście również recyklingu opakowań.

W celu uzyskania jak najczystszego surowca, farba drukarska musi być usunięta podczas procesu recyklingu.

Chemiczno-mechaniczny proces usuwania farby z podłoża nazywamy odbarwianiem (ang. deinking). Międzynarodowe stowarzyszanie INGEDE opracowało wystandaryzowaną metodę testową, która określa przydatność wyrobu zadrukowanego do recyklingu.

Zrównoważony rozwój produktów do druku od wielu lat jest przedmiotem zainteresowań działu R&D firmy Zeller+Gmelin. Wraz z serią farb offsetowych UV do druku reklam i opakowań, Zeller + Gmelin rozszerza swoją gamę rozwiązań do odbarwiania, które dodatkowo poprawiają możliwość recyklingu papieru i tektury powlekanej promieniami UV.

Seria farb offsetowych UV uzyskała doskonałe wyniki w testach odbarwiania i tym samym otrzymała certyfikaty odbarwiania. Dzięki swojemu szybkiemu schnięciu, farby UV przynoszą wiele korzyści. Jednak, silnie przylegają do włókien papieru przez co są bardzo trudne do usunięcia podczas recyklingu.

W celu wprowadzenia do procesu recyklingu odpowiednich i bezpiecznych produktów zadrukowanych, Zeller+Gmelin przeprowadziła badania serii UVALUX® U40 Commercial do druku reklam oraz UVALUX® FCM U41 do drukowania opakowań żywności. Dodatkowo właściwości w zakresie odbarwiania sprawdzono również w nowej niskomigracyjnej serii UVALUX® LED U540.

Próbki testowe zostały wydrukowane na powlekanym i niepowlekanym papierze i dostarczone do INGEDE, gdzie przeprowadzono badania przy użyciu metody INGEDE 11 i dokonano oceny zgodnie z obowiązującą procedurą [“Assessment of Printed Product Recyclability – Deinkability Score” (EPRC 2018)]. Farby otrzymały bardzo wysokie noty – certyfikat INGEDE potwierdzająca doskonałą odbarwialność zarówno na papierze powlekanym, jak i niepowlekanym serii UVALUX® U40 i UVALUX® U41.

Testy INGEDE potwierdziły również dobre parametry w zakresie odbarwiania na papierze powlekanym dla serii UVALUX® LED U540. Stosowanie ww. serii farbowych pozwala na produkcję trwałych opakowań, które mają pozytywny wpływ na zasoby naturalne.

Swoimi rozwiązaniami w zakresie odbarwiania farb, Zeller+Gmelin usprawnia proces recyklingu druków i tym samym wspiera cel zdefiniowany przez Unię Europejską tj. zwiększenia wskaźnika recyklingu z 60 do 85% do 2030 roku.

Jako jeden z producentów farb do druku opakowań czy etykiet, Zeller+Gmelin nieustannie wspiera rozwój przyjaznych środowisku farb. Ograniczenie wpływu, jaki farby wywierają na środowisko naturalne bez utraty ich wysokich parametrów w zakresie druku jest kluczowym zadaniem dla naszego działu badawczo-rozwojowego. Zwiększona odbarwialność jest dźwignią zapewniającą pełną zdolność do recyklingu druków utwardzalnych promieniami UV, wzmacniając tym samym ogólne korzyści druku w technologii UV.

Źródło: Zeller+Gmelin

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING