spot_imgspot_img

Ventura MC 160: “Idealna dla nas”

Ponieważ liczba zamówień wzrasta, ale ich nakłady maleją, firma Beltz Grafische Betriebe GmbH z Bad Langensalza w niemieckiej Turyngii chce wprowadzić większą elastyczność do swojej produkcji zszywania książek.

Po pierwsze, system Connect firmy Muller Martini zostanie zredukowany o jedną maszynę do szycia książek, z dotychczasowych trzech do nowych dwóch. Po drugie, starsza maszyna Ventura zostanie zastąpiona nową maszyną Ventura MC 160.

Firma Beltz Grafische Betriebe jest uznawana za specjalistę w dziedzinie twardej oprawy, a jej wyróżniającymi się cechami są (pół)płócienne, tłoczone i gotowe okładki książek. W ubiegłym roku to przedsiębiorstwo wyprodukowało 6,6 mln książek, z czego 44% stanowiły oprawę twardą. Jeśli chodzi o sprzedaż, to sektor tej oprawy, gdzie nakłady wynoszą od 150 do 10 tys. Książek, stanowił około 60 procent. “Twarda oprawa jest naszym najważniejszym produktem” – mówi Michael Tuchscher, kierownik działu zarządzania projektami i członek zarządu firmy.

Sześćdziesiąt procent książek w twardej oprawie produkowanych przez firmę Beltz, głównie książek dla dzieci, literatury technicznej i literatury faktu – jest szytych nićmi.

“Nasi klienci z branży specjalistycznej zamawiają przede wszystkim książki szyte nićmi – są to produkty najwyższej jakości, które dostarczamy” – mówi Michael Tuchscher. W tym kontekście w ostatnich latach zauważył dwie tendencje: “Liczba naszych zamówień znacznie wzrasta, podczas gdy nakłady spadają. Na przykład w ostatnim czasie spadła liczba wysokonakładowych katalogów”. Dodajmy do tego fakt, że firma Beltz wcześniej wykonywała wiele zleceń zewnętrznych drukowanych na zewnątrz, ale teraz coraz częściej drukuje i oprawia je we własnym zakresie, a więc cały łańcuch produkcji jest realizowany we własnym zakresie.

Wszystko to ma oczywiście wpływ na produkcję, a w szczególności na sprzęt wykorzystywany w introligatorni. Obecnie Beltz posiada oprócz dwóch linii Diamant i BF 512, maszyny klejącej Collibri oraz dwóch doskonałych maszyn introligatorskich KM 472 i KM 600 firm Muller Martini i Kolbus,  maszynę pojedynczą innego producenta do zszywania nici, a także system Connect z trzema Venturami (Muller Martini), który został uruchomiony w 2004 r. i jest używany wyłącznie do produktów offsetowych. Innymi słowy: z maszyny zbierającej 1573 z 30 stacjami, arkusze są podawane za pomocą trzech urządzeń do szycia książek połączonych systemem Connect.


Słuchaj podcastów NIEZBĘDNIK POLIGRAFA


W celu zwiększenia elastyczności, zwłaszcza w przypadku krótszych serii, firma Beltz będzie w przyszłości używać tylko dwóch maszyn do szycia książek i zredukuje system łączony z trzech do dwóch. W sierpniu przyszłego roku Beltz zastąpi jedną z dwóch starszych maszyn Ventura połączonych z Connect nową maszyną Ventura MC 160.

“Nowa maszyna do szycia książek sprawi, że system Connect będzie znacznie bardziej wydajny” – podkreśla Michael Tuchscher. “Ventura MC 160 jest dla nas idealną maszyną. Zapewnia bardzo dobry wzór ściegu, ma łatwą do zrozumienia filozofię obsługi i zajmuje bardzo mało miejsca.”

Źródło: Muller Martini

Prenumeruj Świat Poligrafii Professional | 360 PLN/rok (brutto)
ulica, nr. posesji, nr. lokalu, kod pocztowy, miasto
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak