W 2021 roku FACHPACK – wiodące targi i ważny wyznacznik trendów dla europejskiego przemysłu opakowań – opublikował swój raport Trendradar 2021. Raport przedstawia aktualne gorące tematy i trendy w przemyśle opakowaniowym oraz wybiera te, które będą miały istotny wpływ na branżę w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat.
W BOBST zgadzamy się z oceną tych trendów i mamy kilka bardzo istotnych kierunków rozwoju, które pomogą przemysłowi opakowań wyprzedzić je. W sumie, raport zawiera 21 trendów w następujących czterech kategoriach:
- Materiały opakowaniowe
- Projektowanie opakowań
- Opakowania funkcjonalne
- Technologie produkcyjne i logistyczne
W pierwszym artykule z tej serii przyjrzeliśmy się trendom w zakresie materiałów opakowaniowych. W tym drugim artykule przyjrzymy się kluczowym trendom w projektowaniu opakowań i niektórym z ekscytujących pionierskich prac BOBST w tej dziedzinie.
Postępy w projektowaniu opakowań | Trendy opisane w pierwszym artykule, dotyczące materiałów opakowaniowych, są ściśle powiązane z trendami dotyczącymi projektowania opakowań – projektowanie jest absolutnie kluczowe dla zrównoważonego rozwoju.
Raport FACHPACK podkreśla opakowania oszczędzające zasoby, jako kluczowy trend w projektowaniu opakowań, powołując się na rosnące zapotrzebowanie konsumentów i całego społeczeństwa na bardziej zrównoważony rozwój. BOBST i jego partnerzy nieustannie pracują nad zastąpieniem nie nadających się do recyklingu wysokobarierowych wielomateriałowych struktur opakowaniowych jednomateriałowymi alternatywami przeznaczonymi do recyklingu (została opisana w artykule 1).
Ponadto, nieustannie szukamy możliwości zaprojektowania lub przeprojektowania naszych urządzeń w taki sposób, aby zmniejszyć poziom odpadów procesowych, zużycie energii lub jakiekolwiek potencjalne zagrożenia dla środowiska, jakie może powodować ich użycie.
Weźmy na przykład technologię BOBST oneECG (Extended Color Gamut), która jest stosowana w analogowych i cyfrowych procesach druku w przemyśle etykietowym, opakowań giętkich, kartonów składanych i tektury falistej. ECG jest procesem umożliwiającym cyfrowe dopasowanie kolorów, dzięki czemu minimalizuje się straty podłoża, farby i wody, a także zmniejsza zużycie energii potrzebnej do suszenia.
Kontrola jakości jest również istotnym elementem redukcji odpadów. Uszkodzenia produktów, słaba jakość opakowań, błędy w produkcji – wszystko to prowadzi do niepotrzebnych i możliwych do uniknięcia odpadów. BOBST’s oneINSPECTION, zintegrowany zestaw rozwiązań BOBST Quality Control, umożliwia kompleksową kontrolę jakości, zamykając pętlę od projektu graficznego do produktu końcowego, redukując wycofywanie produktów z produkcji i wynikające z tego odpady. BOBST ACCUCHECK, BOBST Digital Inspection Tables i BOBST Premium Gap Control są przykładami dostępnych obecnie rozwiązań zapewniających znaczącą redukcję odpadów… więcej na WWW.
Źródło: BOBST