spot_imgspot_img

Tikkurila: doskonale dopasowane etykiety z motywem drewna

Jak znaleźć materiał etykietowy, który nie tylko będzie kojarzył się z troską o środowisko, ale też w jasny sposób zasygnalizuje przeznaczenie produktu? Z tym problemem musiała zmierzyć się nordycka firma produkująca farby przy projektowaniu nowej szaty graficznej dla rodziny farb elewacyjnych Valtti.

Na drodze współpracy z lokalną drukarnią udało im się opracować idealną drewnopochodną etykietę pasującą do opakowania.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

  • Firma Tikkurila chciała stworzyć wyjątkową i charakterystyczną szatę graficzną farb Valtti przeznaczonych do powierzchni drewnianych
  • Firma wybrała materiał etykietowy Cherry Veneer firmy UPM Raflatac – wykonany w 100% z naturalnego drewna na przezroczystym cienkim nośniku PET
  • Drewnopochodny materiał etykietowy kojarzy się z troską o środowisko, a także sygnalizuje przeznaczenie produktu
  • Ten wyjątkowy materiał charakteryzuje się wspaniałą jakością oraz wyróżnia firmę na tle konkurencji

Tikkurila to lider w dziedzinie ekologicznego malowania, konserwacji powierzchni i użycia kolorów. Firma tworzy opakowania w oparciu o trzy zasady: wydajność, funkcjonalność i zrównoważony rozwój. Przed wprowadzeniem produktu na rynek wszystkie te trzy aspekty muszą być wzięte pod uwagę i dobrze wyeksponowane na opakowaniu.

W taki właśnie sposób zespół firmy Tikkurila pracował nad odnowieniem wyglądu opakowań produktów Valtti. Valtti to jedna z największych rodzin produktów firmy Tikkurila dostępnych na całym świecie. To farba zewnętrzna odpowiednia dla wszystkich powierzchni drewnianych – od ścian domów po płoty i meble ogrodowe.

Szukaniem nowego materiału etykietowego dla produktów Valtti zajął się nowy kierownik strategiczny ds. opakowań w firmie Tikkurila – Noora Säisä.

„Moim zadaniem było znalezienie opakowania, które będzie w stanie przekazać odpowiedni komunikat za pośrednictwem etykiet. Zależało mi na znalezieniu sposobu na przekazanie informacji o przeznaczeniu produktu klientowi oraz pokazanie,że dany produkt jest przyjazny środowisku, już przez sam dobór materiału etykietowego”, wyjaśnia Säisä.

Współpraca prowadzi do sukcesu

W poszukiwaniu nowego materiału etykietowego o pożądanych właściwościach Säisä zwróciła się do fińskiej drukarni Aineismestarit. Po przetestowaniu różnych materiałów etykietowych, wyróżniających się rozmaitymi właściwościami ekologicznymi, wybór padł na Cherry Veneer firmy UPM Raflatac. Ten materiał wykonany w 100% z naturalnego drewna na przezroczystym cienkim nośniku PET tworzy wyjątkową, rzemieślniczą estetykę, ponieważ w wyglądzie i dotyku bardzo przypomina prawdziwe drewno.

„Na początku pokrycie puszki z farbą drewnianym materiałem etykietowym w ogóle nie przyszło mi do głowy. Obawiałam się, że taki materiał mógłby sprawiać problemy przy nanoszeniu druku. Wszystko jednak się udało, a wyniki przerosły najśmielsze oczekiwania. Uważam, że ten materiał etykietowy doskonale pasuje do produktu przeznaczonego do malowania powierzchni drewnianych”, wyjaśnia Säisä.

„To był bardzo ciekawy projekt, ponieważ drukowanie na drewnie to dość niecodzienny pomysł. Świetnie było brać udział w tworzeniu czegoś innowacyjnego”, mówi Janne Seva z firmy Ainesmestarit.

Drewnopochodne etykiety z ekologicznym przekazem

Materiał etykietowy uzyskany z drewna wyróżnia opakowania firmy Tikkurila na tle konkurencji.

„Puszki z farbami zajmują dużo miejsca w sklepach, a ich wygląd, jak dotąd, był dość standardowy. Chcieliśmy, aby nasze produkty wyróżniały się na tle konkurencji. Dzięki nowemu wizerunkowi produktów Valtti z pewnością nam się to udało”, mówi Henri Mäkinen, wiceprezes ds. marketingu i portfolio w firmie Tikkurila.

„Te etykiety informują klienta o przeznaczeniu produktów. Wierzymy, że drewniane etykiety wywołują u klientów oczywiste skojarzenia – skoro opakowanie przypomina drewno z wyglądu i w dotyku, pewnie produkt ten jest przeznaczony do wyrobów z drewna”, opowiada Mäkinen.

Oprócz wyjątkowego wyglądu firma Tikkurila zwraca szczególną uwagę na dostarczanie produktów, które są wytrzymałe i przyjazne środowisku – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Drewno, z którego powstaje materiał etykietowy Cherry Veneer, pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Same farby zostały opracowane tak, aby być tak przyjazne dla środowiska, jak to tylko możliwe, bez strat na jakości.

„Wprowadzamy na rynek produkty oparte na wodzie i surowcach roślinnych, charakteryzujące się taką samą lub lepszą jakością niż wcześniejsze produkty. W produktach z linii Valtti Plus zastąpiliśmy do 75% węgla organicznego składnikami pochodzenia roślinnego W produktach z linii Valtti Plus zastąpiliśmy do 75% węgla kopalnego składnikami pochodzenia roślinnego”, mówi Mäkinen.

Opinie dotyczące tej kwestii były motywujące. Zespół planuje zastosować drewnopochodny materiał etykietowy również na opakowaniach innych produktów.

„Chcemy wyznaczać trendy i wprowadzać kolejne innowacje, aby tworzyć produkty jeszcze bardziej przyjazne środowisku w ramach programu Colorful Tomorrow”, podsumowuje Mäkinen.

Źródło: UPMRAFLATAC

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING