spot_imgspot_img

Sun Chemical w obszarze proekologicznych opakowań kartonowych

Sun Chemical nieustannie wprowadza do swojej oferty kolejne rozwiązania, skierowane na rynek opakowań kartonowych drukowanych w technice offsetu arkuszowego. Zgodnie z wytycznymi firmy (zbieżnymi m.in. z agendą ONZ, dotyczącą zrównoważonego rozwoju w skali globalnej), w coraz większym stopniu zwraca ona przy ich recepturowaniu uwagę nie tylko na wysoką jakość produkcji realizowanej z udziałem jej farb czy lakierów, ale też na ich proekologiczność.

Wśród produktów dla tego segmentu w portfolio Sun Chemical, można wymienić m.in. serię farb do opakowań spożywczych – SunPak DirectFood Plus, udoskonaloną serię offsetowych farb arkuszowych – SunWave Lumina UV LED, farby offsetowe o niskim stopniu migracji – SunPak FSP czy lakier UV o wysokim połysku – SunCure 44HC150.

„Nasza firma od wielu lat przykłada dużą wagę do wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju na każdym etapie swojej działalności – mówi Piotr Góral, kierujący polskim oddziałem Sun Chemical. – Stąd stworzenie własnych wytycznych w tym obszarze, które znajdują praktyczne odzwierciedlenie we wszystkich naszych produktach. Jednym z segmentów rynkowych, gdzie proekologiczność oraz jakość i wydajność muszą iść ze sobą w parze, są opakowania kartonowe, choćby te dedykowane produktom spożywczym. Tworząc nowe farby, powłoki czy inne rozwiązania, musimy brać pod uwagę szereg parametrów, także w odniesieniu do rynków krajowych, na które trafiają. Stąd kompleksowa strategia związana z tymi aspektami w naszej działalności”. 

Duży potencjał proekologicznych kartonów opakowaniowych

Z myślą o odbiorcach z segmentu opakowań kartonowych Sun Chemical stworzył dedykowaną stronę, na której zaprezentowane zostały różne aspekty proekologicznego podejścia firmy do tego segmentu rynkowego. Wśród wytycznych, jakie Sun Chemical wymienia w kontekście wprowadzania na rynek proekologicznych rozwiązań, także dedykowanych produkcji opakowań kartonowych, są m.in.: zarządzanie ryzykiem, większa przyjazność dla środowiska, a także proaktywne działania podejmowane wspólnie z innymi dostawcami, klientami oraz stowarzyszeniami i organizacjami branżowymi, promujące stosowanie tzw. najlepszych praktyk.

Firma stworzyła też własną agendę, uwzględniającą szereg działań, jakie zamierza wdrożyć i zrealizować do 2030 roku w obszarze opakowań różnego typu.

Zdaniem Sun Chemical, przyspieszenie prac nad rozwiązaniami opakowaniowymi zgodnymi z polityką zrównoważonego rozwoju, obserwowane w ostatnich latach, to efekt zmian na rynku konsumentów i większej ich świadomości odnośnie kwestii środowiskowych.

„Na ten trend – mówi Sławomir Gulczyński, dyrektor wsparcia sprzedaży  – zareagowali właściciele marek, którzy zaczęli wdrażać własne programy zrównoważonego rozwoju, uwzględniające także kwestie projektowania i produkcji opakowań. Wobec tych zmian nie mogli pozostać obojętni dostawcy materiałów eksploatacyjnych, wykorzystywanych przy wytwarzaniu i zadrukowywaniu opakowań. Sun Chemical był jednym z pionierów w powszechnym wprowadzaniu proekologicznych elementów, takich jak biosurowce czy materiały pochodzące z recyklingu, w recepturowanych i produkowanych przez nas farbach, lakierach i powłokach”.

Opakowania spożywcze jednym z kluczowych kierunków rozwoju

Przykładem rozwiązania wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom współczesnych właścicieli marek z rynku spożywczego jest farba SunPak DirectFood Plus. Jak podkreśla Sun Chemical, pozwala ona utrzymać najwyższy poziom wydajności i zapewnia trwałość reprodukowanych kolorów. Może być stosowana w opakowaniach, w których zadrukowane podłoże ma bezpośredni kontakt ze znajdującą się w środku żywnością. To ważny aspekt w sytuacji, gdy znacząco wzrosło zapotrzebowanie na produkty gastronomiczne oferowane na wynos oraz spożywane w punktach typu drive-thru.

Jak zauważa firma, producenci opakowań gastronomicznych coraz częściej poszukują rozwiązań, w których tworzywa sztuczne można by zastąpić kartonem bazującym na włóknach i dodatkowo wyposażonym w barierę funkcjonalną. Tu – zdaniem Sun Chemical -optymalnym wyjściem jest zastosowanie, wspólnie z farbami SunPak DirectFood Plus, wodnej powłoki SunStar Direct Food Contact. Zwiększa ona proekologiczność całego rozwiązania, gdyż zużyte opakowanie można poddać odzyskowi w standardowych liniach, dedykowanych podłożom papierowym.

Innym istotnym trendem jest zastosowanie w produkcji opakowań farb offsetowych o niskim stopniu migracji. Tu firma Sun Chemical ma do zaoferowania serię SunPak FSP, która bazuje na biosurowcach i wyznacza – jej zdaniem – zupełnie nowe standardy w zakresie proekologiczności opakowań kartonowych. Farby SunPak FSP są, zgodne ze wszystkimi istniejącymi przepisami dotyczącymi produkcji opakowań na żywność… więcej czasopiśmie Świat Poligrafii Professional.

Źródło: Sun Chemical

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING