spot_imgspot_img

Sun Chemical podsumowuje targi interpack 2023

Podczas targów interpack 2023, które odbywały się w maju w Düsseldorfie, firma Sun Chemical zaprezentowała szereg produktów ze swojej oferty, skierowanych na rynek opakowań: farb, atramentów, powłok, klejów do laminacji, pigmentów i innych materiałów eksploatacyjnych. Znalazła się w gronie prawie 3000 firm wystawców tego wydarzenia, odbywającego się po 6-letniej przerwie.

Było ono więc szczególną okazją dla Sun Chemical do prezentacji rozwiązań, które mają pomóc właścicielom marek oraz ich odbiorcom w znalezieniu rozwiązań dla nowych obszarów biznesowych, a także istotnych w zakresie usprawnienia procesów produkcyjnych, będących też odpowiedzią na potrzeby rynku i oczekiwania klientów. Istotnym elementem prezentacji Sun Chemical podczas tego wydarzenia były także ekologiczne rozwiązania dedykowane produkcji zrównoważonych opakowań.

Prezentacje na stoisku Sun Chcemical obejmowały pięć różnych segmentów: opakowania giętkie, papierowe i z tektury falistej oraz etykiety i opakowania metalowe. Szczególny nacisk firma Sun Chemical, wspólnie z DIC Corporation (do której należy), położyła podczas tegorocznej edycji targów na ekologiczne wartości promowanych podczas wystawy rozwiązań.

„Bardzo cieszy nas fakt, że nasza oferta spotkała się z tak pozytywnym przyjęciem odwiedzających tę imprezę gości – mówi Tomasz Dobrowolski, Business Director Liquid Inks w polskim oddziale Sun Chemical. – Targi odwiedziło ponad 140 tysięcy zwiedzających ze 155 krajów i ta frekwencja oraz różnorodność gości znalazły swoje odzwierciedlenie także na naszym stoisku. Ich zainteresowanie prezentowanymi przez Sun Chemical rozwiązaniami było bardzo duże, odbyliśmy wiele interesujących dyskusji, podjęliśmy szereg rozmów handlowych – wszystko to sprawia, że oceniamy to wydarzenie bardzo pozytywnie”.

„Oferta Sun Chemical dla rynku opakowaniowego jest bardzo szeroka – kontynuuje Tomasz Dobrowolski. – Innowacyjne rozwiązania w tym zakresie są obecnie dla klientów niezmiernie ważne. To one decydują o atrakcyjności opakowania, a co za tym idzie – często również o zakupie znajdującego się w nim produktu. Dlatego są tak bardzo poszukiwane przez dostawców, właścicieli marek i drukarnie. Istotne dla nich pozostają również aspekty związane z bezpieczeństwem opakowań. Bardzo duże znaczenie ma również obecnie w tym sektorze aspekt środowiskowy. Klienci poszukują rozwiązań proekologicznych, biodegradowalnych, zapewniających większy poziom bezpieczeństwa i przyjaznych dla środowiska. Wszystkie te trendy wyraźnie było widać podczas targów interpack. Co ważne, nasza firma – wytwarzająca farby, powłoki i lakiery – miała w tym kontekście wiele do zaproponowania. Nasze produkty mają stanowić wsparcie dla właścicieli marek w wyzwaniach, z jakimi się oni mierzą: koniecznością redukcji zużywanych surowców, obniżenia kosztów oraz ograniczenia śladu węglowego, przy zachowaniu najwyższej jakości opakowań”.

Zmiany na rynku opakowań z tworzyw sztucznych i monomateriałów | Z myślą o części rynku dotyczącej tworzyw sztucznych i monomateriałów, która zmaga się obecnie z dużymi zmianami, Sun Chemical zaprezentował podczas targów interpack m.in. SunBar Aerobloc – bezchlorową powłokę zabezpieczającą produkty przed dopływem tlenu. Połączenie jej z klejem ochronnym do laminowania Paslim może być – zdaniem producenta – atrakcyjną alternatywą dla żywic kopolimerowych alkoholu etylowinylowego (EVOH), umożliwiającą wydajniejszy recykling laminatów monomateriałowych.

Stoisko firmy Sun Chemical

Kolejną propozycją dla tego sektora były lakiery wierzchnie SunSys – odporne na wysokie temperatury, zwiększające wytrzymałość termiczną folii polietylenowych i zapewniające – zdaniem firmy – optymalną wydajność linii pakujących przy obróbce struktur monomateriałowych.

Z kolei Vistaclear – lakier uwzględniający w jednej warstwie wierzchniej zgrzewanie na gorąco i zapobieganie tworzeniu się mgiełki – otwiera dla tego sektora nowe możliwości w produkcji monomateriałowych wieczek PET i tacek opakowaniowych.

Firma zaprezentowała ponadto farby poliuretanowe SunStrato Duratort – wolne od PVC i nitrocelulozy rozwiązanie do druku fleksograficznego i rotograwiurowego – oraz zestaw materiałów bazowych do ich tworzenia; SunStrato Aqualam – serię wodnych farb do zadrukowywania folii w technice fleksograficznej, a następnie jej laminowania z udziałem innej folii bądź aluminium; niewymagające primera zmywalne, proekologiczne farby do zadrukowywania polietylenowych tulei shrink sleeve i etykiet wykonanych z cPET; przeznaczone na polietylenowe butelki, oraz termokurczliwe folie poliolefinowe farby solwentowe – SolvaWash oraz system SolarFlex CRL, bazujący na technice fleksograficznej UV.

Kolejna targowa propozycja to SunBeam Advance 5 – utrwalane wiązką elektronów (EB) farby offsetowe, lakiery i kryjące, białe farby fleksograficzne, zapewniające – zdaniem producenta – wysoką funkcjonalność i elastyczność zarówno w kontekście opakowań krytych laminatami monomateriałowymi jak i monowarstwowymi wykonanymi z poliolifenu.

„Klienci doceniają wszystkie działania związane z dopasowywaniem naszych produktów do coraz bardziej restrykcyjnych przepisów w zakresie opakowań z tworzyw sztucznych – podkreśla Tomasz Dobrowolski. – Podczas targów interpack nasi goście z całego świata byli nimi zainteresowani; wielu z nich korzysta z oferowanych przez nas produktów na co dzień, z wieloma – którzy dopiero je poznają – rozpoczęliśmy rozmowy handlowe, dlatego jesteśmy przekonani, że sukces tej imprezy targowej będziemy odczuwać w najbliższej przyszłości”.

Bardziej naturalnie i bezpiecznie – propozycje Sun Chemical dla opakowań papierowych | Jak podkreśla Tomasz Dobrowolski, dużym zainteresowaniem odwiedzających stoisko Sun Chemical na targach interpack 2023 z sektora produkcji opakowań na bazie papieru cieszyły się farby wodne SunVisto AquaGreen, których receptura uwzględnia wysoki udział biożywic. Z kolei z myślą o producentach i przetwórcach żywności, która ma bezpośredni kontakt z opakowaniem, Sun Chemical zaprezentował serię arkuszowych farb offsetowych SunPak DirectFoodPlus oraz lakierów SunSpec SunStar, a także wodne farby, dedykowane drukowi fleksograficznemu – SunVisto AquaSafe.

Umożliwiają one nanoszenie nadruku na wewnętrznej części opakowania, gdzie możliwy jest jego bezpośredni kontakt z żywnością. Jako uzupełnienie serii SunSpec SunStar, dedykowanej różnym aplikacjom spożywczym wymagającym mrożenia, ale też podgrzewania w piecykach bądź kuchenkach, firma opracowała receptury farb opartych na naturalnych surowcach, odpornych na wodę i tłuszcze, zawierających niemodyfikowanie chemicznie naturalne polimery. Sun Chemical promował również serię lakierów Polarseal, przeznaczonych do aplikowania na zimno spoiw, wykorzystywanych przy konfekcjonowaniu opakowań papierowych. W kontekście aplikowania na gorąco Sun Chemical zaprezentował spoiwo Thermaseal, dedykowane wysokowydajnym liniom pakującym i odporne na wodę oraz tłuszcz.

Wysokie oczekiwania względem kompostowalności

„Zauważalnym trendem, jaki obserwujemy – mówi Tomasz Dobrowolski – jest również zainteresowanie klientów produktami, które są kompostowalne. W tym zakresie Sun Chcemical proponuje m.in. SunUno Solimax – wielofunkcyjny system farbowy do zadrukowywania i laminowania opakowań, dedykowanych różnym aplikacjom końcowym m.in. do produkcji wieczek, urządzeń medycznych czy opakowań spożywczych (na przekąski czy wyroby konfekcyjne). Na stoisku targowym można było również obejrzeć worek typu pouch, wykonany z udziałem SolarWave FSP.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak

×