spot_imgspot_img

Stora Enso i Gasum produkują biogaz

27 kwietnia br., podczas specjalnego „wirtualnego” spotkania, zaanonsowano wspólne przedsięwzięcie Stora Enso i koncernu energetycznego Gasum. W zakładach papierniczo-celulozowych w Nymölla (Szwecja), należących do Stora Enso, zbudowano od podstaw fabrykę Gasum wytwarzającą ciekły biogaz (LBG) z wód przemysłowych, pozostałych po procesie produkcji papieru.

Owo odnawialne paliwo jest coraz powszechniej wykorzystywane w branży transportu drogowego, ale zainteresowanie nim coraz częściej zgłaszają także inne gałęzie przemysłu np. transport morski. Projekt wpisuje się w kompleksową strategię skandynawskiego koncernu, zakładającą coraz większą koncentrację na rozwiązaniach odnawialnych i inwestowanie w nowe, przyszłościowe obszary przemysłowe.

Wspólny cel: „zielona” energia i redukcja śladu węglowego

Jak podkreślały podczas uroczystości Kati ter Horst – Executive Vice President, kierująca dywizją Stora Enso Paper i Johanna Lamminen – CEO firmy Gasum, u podstaw wspólnego przedsięwzięcia, zrealizowanego w Nymölla, leżą wartości kluczowe dla obu przedsiębiorstw. Zarówno Stora Enso jak i Gasum kładą w swoich działaniach duży nacisk na takie obszary jak: zrównoważony rozwój, stosowanie materiałów odnawialnych w miejsce tych bazujących na surowcach kopalnych, redukcja śladu węglowego w łańcuchu dostaw czy walka z globalnym ociepleniem.

Jak dodał Michael Lindemann – dyrektor zakładów w Nymölla, od dłuższego czasu fabryka realizuje wiele proekologicznych działań (w kontekście wykorzystania wód przemysłowych, eliminowania paliw kopalnych z użycia czy redukcji odpadów), a rozmowy o współpracy z Gasum rozpoczęły się już w 2015 roku. Druga z firm systematycznie realizuje z kolei projekt budowy zakładów produkujących „zieloną” energię, tj. skroplony biogaz, uzyskiwany z wody wykorzystywanej w różnych procesach produkcyjnych. Zintegrowany z papiernią Stora Enso zakład jest już kolejnym tego typu, uruchomionym przez Gasum w krajach skandynawskich.

Obie firmy połączył zatem wspólny cel, który – co podkreślał gość specjalny uroczystości – Per Bolund, wicepremier Szwecji oraz minister środowiska i klimatu, wpisuje się w krajową strategię, związaną z walką z globalnym ociepleniem i redukcją śladu węglowego. Jednym z jej elementów jest dalsze rozpowszechnianie biopaliw.

Jak dodał – obecnie Szwecja jest światowym liderem pod względem produkcji biogazu LBG. Przy okazji nadmienił, że projekt związany z budową zakładu w Nymölla został częściowo sfinansowany ze środków pochodzących z rządowego programu „Skok klimatyczny”, a samo przedsięwzięcie zrealizowane przez obie firmy określił mianem pionierskiego i pozwalającego na „wygenerowanie wartości z tego, co dotychczas było postrzegane wyłącznie jako odpady produkcyjne”…

Źródło: Stora Enso

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING