spot_imgspot_img

Składarko-sklejarki Koenig & Bauer Duran zdobywają polski rynek

Pod koniec 2018 r. oferta Koenig & Bauer, skierowana do segmentu opakowań, wzbogaciła się o składarko-sklejarki firmy Duran Machinery. Nowo utworzona spółka Koenig & Bauer Duran (wchodząca od tego czasu w skład Koenig & Bauer Group) umożliwiła zwiększenie globalnej obecności tego tureckiego producenta oraz sprzedaży jego maszyn na wielu rynkach.

- Reklama -

Dotyczy to także Polski, gdzie kontraktowane są kolejne rozwiązania, zarówno do dużych, korporacyjnych klientów, jak też do mniejszych przedsiębiorstw rodzinnych. Plany firmy – jak prognozuje Eren Sentürk, Senior Sales Manager Koenig & Bauer Duran – zakładają dalszy rozwój i sprzedaż następnych maszyn jeszcze w tym roku.

Duran: od usług poligraficznych do produkcji składarko-sklejarek

Historia firmy sięga 1989 roku, kiedy to powstała pierwsza składarko-sklejarka, opracowana na potrzeby drukarni offsetowej Duran Ofset (obecnie – po połączeniu z Doğan Packaging – działającej pod nazwą Duran Doğan Packaging). Należała ona do rodziny Duran, która – jak podkreśla Eren Sentürk – ma bardo duże zasługi dla rozwoju całej branży poligraficznej w Turcji. Zakład ten, który założył w 1953 roku Ali Duran, od początku specjalizował się w produkcji opakowań.

Eren Sentürk, Senior Sales Manager Koenig & Bauer Duran

„Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, z uwagi na konieczność produkowania specjalnej konstrukcji opakowań pudełkowych, niezbędna stała się tu odpowiednia, wysoko zautomatyzowana składarko-sklejarka – mówi Eren Sentürk. –

Urządzenie zaprojektował Ali Duran przy udziale techników Duran Ofset, dzięki czemu drukarnia stała się bardziej elastyczna i mogła zaoferować swoim klientom opakowania różnego typu.Własna składarko-sklejarka okazała się na tyle atrakcyjna, że zaprzyjaźniony z Duran Ofset inny zakład poligraficzny zamówił kolejny, identyczny egzemplarz. Pojawiły się następne zlecenia, więc właściciele drukarni zdecydowali o powołaniu do życia osobnego biznesu pod nazwą Duran Machinery”.

W efekcie powstała firma, która przez kolejnych 30 lat dostarczyła ponad 850 maszyn do drukarń opakowaniowych z 71 krajów. Około 50% z nich pracuje w drukarniach europejskich (w tym 200 w tureckich), zaś 150 – w USA.

Rok  2018: Duran Machinery dołącza do „rodziny” Koenig & Bauer

Stabilny rozwój i rosnąca pozycja Duran Machinery na światowym rynku składarko-sklejarek spowodowały zainteresowanie strategiczną współpracą z tureckim producentem ze strony Koenig & Bauer.

„Nasza firma od wielu lat koncentruje swoje działania na rynku opakowań kartonowych – mówi Grzegorz Szymczykowski, dyrektor ds. sprzedaży i serwisu w Koenig & Bauer (CEE). – Maszyny drukujące w technice offsetowej produkujemy we własnym zakresie, natomiast sprzęt komplementarny pojawił się w naszym portfolio za sprawą strategicznych przejęć innych dostawców.

Umowa z Duran Machinery, na mocy której Koenig & Bauer objęło w firmie 80% udziałów, pozwoliła rozszerzyć naszą ofertę o najwyższej klasy składarko-sklejarki, budowane indywidualnie, w różnych klasach formatowych, dopasowane do potrzeb i oczekiwań klientów”.

W ostatnim kwartale 2018 roku podpisana została umowa, na podstawie której powołana została do życia spółka Koenig & Bauer Duran.

„Ze strony Koenig & Bauer cel był jasny: uzupełnienie portfolio rozwiązań dla branży opakowaniowej o składarko-sklejarki – kontynuuje Eren Sentürk. – Dla nas ten mariaż oznaczał możliwość zwiększenia sprzedaży i obecności w skali lokalnej, zwłaszcza na rynkach, gdzie do tej pory byliśmy z różnych względów nieobecni. Była to sytuacja obustronnie korzystna.”

Omega Magnus

Bogata oferta dla segmentu opakowań

Obecnie portfolio Koenig & Bauer Duran obejmuje cztery modele składarko-sklejarek, skierowane – co podkreśla Eren Sentürk – do różnych grup odbiorców:

„Nasze maszyny budujemy na indywidualne zamówienie i dostosowujemy do specyficznych potrzeb kontrahenta, z uwzględnieniem rodzaju realizowanej przez niego produkcji, w tym rozmiarów i formatów pudełek. Tzw. kastomizacja jest zatem jednym z podstawowych wyznaczników naszych działań, obok najwyższych standardów jakościowych i automatyzacji procesów.

Podam przykład jednego z naszych brytyjskich klientów z segmentu opakowań spożywczych: po wdrożeniu ultraszybkiej składarko-sklejarki z naszej oferty przyspieszył on swoje procesy w zakresie postpress 10-krotnie. Wysoko zautomatyzowane, eliminujące prace ręczną urządzenia to zatem najlepsza droga do zwiększenia wydajności i zoptymalizowania kosztów związanych z produkcją opakowań kartonowych, zwłaszcza na dużą skalę”.

Jak dodaje Eren Sentürk, wobec coraz większego znaczenia handlu online rośnie zapotrzebowanie na opakowania kartonowe czy sztywne koperty wysyłkowe:

„Z myślą m.in. o tych produktach mamy do zaproponowania dwie serie maszyn: wszechstronne Omega AllPro (dostępne w 9 rozmiarach) oraz Omega Intro (w 4 rozmiarach); te drugie skierowane są do firm dysponujących nieco skromniejszym budżetem. W obu przypadkach możliwa jest też obróbka podłoży bazujących na tekturze falistej.

Co więcej, obserwujemy wzmożone zainteresowanie składarko-sklejarkami dedykowanymi temu surowcowi. W związku z tym powstała skierowana do niego seria specjalistycznych maszyn Magnus, dostępnych w dwóch klasach formatowych. Z myślą o drukarniach oczekujących najwyższej automatyzacji i realizujących bardzo duże nakłady oferujemy model Alius”.

Grzegorz Szymczykowski

Koenig & Bauer Duran w Polsce: znaczący wzrost sprzedaży

Grzegorz Szymczykowski dodaje, że wśród maszyn zakontraktowanych w ostatnim czasie przez polskie drukarnie przeważają modele dedykowane przetwarzaniu tektury falistej: „Polska jest rynkiem, na który trafiają najbardziej zautomatyzowane, kastomizowane rozwiązania Koenig & Bauer Duran. Świadczy to z jednej strony o ogromnym potencjale naszych drukarń, z drugiej – o ich zaawansowaniu technologicznym”.

Eren Sentürk uzupełnia: „Nasza współpraca z Koenig & Bauer (CEE) rozwija się w sposób modelowy. Nawet w niełatwym okresie ostatnich kilkunastu miesięcy zakontraktowane maszyny są dostarczane na czas i wdrażane u klientów z Polski. Chciałbym w tym miejscu podkreślić profesjonalizm i zaangażowanie osób pracujących w Koenig & Bauer (CEE), które w sposób bezpośredni przełożyły się na wzrost sprzedaży w obsługiwanym przez ten oddział regionie. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnym działaniom uda nam się zwiększyć udziały rynkowe Koenig & Bauer Duran nie tylko w Polsce, ale też w Czechach i na Słowacji”.

Plany na najbliższe miesiące

Eren Sentürk przyznaje, że po pełnym zawirowań roku 2020, w ostatnich miesiącach sytuacja wróciła do normy, dzięki czemu Koenig & Bauer Duran może realizować zakładane plany rozwojowe:

„Pandemia spowodowała, że musieliśmy nieco zrewidować nasze prognozy na ubiegły rok, ale warto dodać, że cała sytuacja z nią związana nie dotknęła nas zbyt mocno. Dużym optymizmem napawają zwłaszcza pierwsze miesiące br.– do końca 2021 r. mamy wypełnione w 100% moce przerobowe jeżeli chodzi o budowanie nowych, zakontraktowanych maszyn. Wśród nich są także urządzenia zamówione przez klientów z Polski”.

Jak dodaje, już niebawem składarko-sklejarki Koenig & Bauer Duran będą wyposażane w znany z maszyn drukujących Rapida system LogoTronic. To skalowalne rozwiązanie wspiera użytkownika w obszarze planowania, wstępnych ustawień maszyn, śledzenia i raportowania produkcji.

Omega Allpro 110

„W przypadku niektórych z dotychczas zainstalowanych składarko-sklejarek system ten będzie dostępny jako upgrade, zaś przy zakupie nowego urządzenia można będzie go zamówić jako część wyposażenia software’owego. To część naszych działań, zbieżnych z założeniami Przemysłu 4.0. Są wśród nich także nowe funkcjonalności i opcje, jakie niebawem pojawią się w poszczególnych modelach Koenig & Bauer Duran. Wkrótce też nasze urządzenia przejdą zmiany jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny – ich design będzie zbliżony do tego, jaki już jest widoczny w przypadku maszyn drukujących Rapida”.

Grzegorz Szymczykowski podsumowuje: „Cieszymy się, że dzięki wspólnym wysiłkom świadomość marki Koenig & Bauer Duran w naszym kraju wzrasta. Kontrakty na ich dostawę, zrealizowane m.in. z polskimi oddziałami międzynarodowych koncernów poligraficznych specjalizujących się w opakowaniach, potwierdzają wysoką jakość, automatyzację i zaawansowanie technologiczne tych urządzeń. Mamy nadzieję, że zarówno w roku bieżącym, jak i w kolejnych latach, sprzedaż składarko-sklejarek tej marki będzie w sposób stabilny wzrastać w naszym kraju, a ich zalety doceni coraz szersze grono naszych klientów”.

Źródło: Koenig & Bauer

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak