Rotolito powstało ponad 40 lat temu w Cernusco sul Naviglio niedaleko Mediolanu, dzięki przedsiębiorczości Paolo Bandecchi, obecnemu prezesowi i dyrektorowi generalnemu. Z małej firmy zatrudniającej ośmiu pracowników i posiadającej tylko jedną maszynę drukarską do produkcji słynnego włoskiego komiksu Diabolik, stała się jedną z największych drukarni i introligatorni w Europie z najlepszymi technologiami drukowania i wykańczania.
Na przestrzeni lat liczne przejęcia pozwoliły Rotolito rozszerzyć swoją działalność, zdywersyfikować produkcję i sprostać zmieniającym się wymaganiom klientów zagranicznych. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest zakup Nava Press w 2014 roku: historycznej firmy z siedzibą w Mediolanie, posiadającej własne doświadczenie i zaplecze do świadczenia usług drukarskich dla branży luksusowej, modowej i projektowej oraz profesjonalnego doradztwa.
Kolejnymi kamieniem milowym jest przejęcie Canale w Rumunii w czerwcu 2020 r., a ostatnio fuzja Inprint – Litorama ogłoszona na początku 2021 r. Firma ta specjalizuje się w druku komercyjnym i wydawniczym z flotą maszyn rotacyjnych i arkuszowych, w tym jedną dla bardzo dużych formatów.
Rotolito produkuje obecnie w swoich dziesięciu zakładach produkcyjnych szeroką gamę produktów: magazyny modowe i sportowe, katalogi, ulotki do dystrybucji na dużą skalę oraz książki dla wszystkich sektorów wydawniczych, zarówno kolorowe, jak i czarno-białe.
„Uważamy, że kiedy wydawca powierza książkę Rotolito, to tak jakby dawał nam swoje dzieło. Dlatego zapewniamy naszym klientom nasze najbardziej zaawansowane umiejętności i technologie drukowania”, mówi Emanuele Bandecchi. „Naszymi atutami są wewnętrzne wydziały introligatorskie, dzięki którym jesteśmy całkowicie niezależni w produkcji i jesteśmy w stanie dotrzymać terminów dostaw. Posiadamy linie wykańczające przeznaczone do druku cyfrowego oraz linie do produkcji książek szytych nićmi lub perfekcyjnie oprawionych, zarówno w twardej, jak i miękkiej oprawie.”
„Każdego roku produkujemy miliony książek, dlatego bardzo ważne jest dla nas utrzymanie konkurencyjności na rynku oraz oferowanie dużym i małym wydawnictwom możliwie najlepszej obsługi. W tej celu musieliśmy przerobić jedną z naszych linii zbierająco-szyjących na bardziej nowoczesną i bardziej wydajną.”
Linia zbierająco-szyjąca Multiplex z dwiema maszynami do szycia książek asterPRO/52 z technologią Full Cycle™ okazała się właściwym rozwiązaniem. Wysoce automatyczna linia jest również podłączona do paletyzatora Solema Mini-Pluton.
Nowe maszyny do szycia książek asterPRO/52, zintegrowane z linią zbierającą Multiplex, są wyposażone w technologię Full Cycle™. Dzięki nowemu opatentowanemu systemowi na każdą wyprodukowaną książkę zapisywany jest jeden cykl maszyny. Zwiększa to wydajność, umożliwiając szycie książek bez ściegu pustego. Podłączony Mini-Pluton firmy Solema, automatyzuje proces paletyzacji, zmniejszając koszty pracy. Całą linią zarządza teraz tylko dwóch operatorów.
Źródło: Aster Polska