Sytuacja robi się naprawdę niepokojąca. Oto jeden z głównych graczy, a właściwie producentów papieru UPM, od początku stycznia został sparaliżowany strajkami pracowników. To spowodowało, że do prawie połowy marca papiernie UPM, które według szacunków dostarczają około 50% papieru w Europie, po prostu go nie produkują.
Ciężko przewidzieć konsekwencje tej sytuacji, ale jedno jest pewne i to raczej nie jest forma paniki, tylko spojrzenie bardziej pragmatyczne, może się przydarzyć, że idąc do sklepu nie zobaczymy na półkach niektórych produktów.
UPM odpowiada w dużej mierze za produkcję nie tylko papieru, ale także kartonu i papieru na etykiety. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której po prostu nie będziemy mogli już nie tylko zakupić produktów przemysłowych, ale także spożywczych, lekarstw itd. Wydaje się, że wiele rodzimych drukarni niejako nie zauważa tego problemu, ale całkiem serio, to jest to gigantyczny problem dla wszystkich, którzy zajmują się drukowaniem czegokolwiek, co pojawia się na papierze i kartonie (plus etykiety).
Nie da się bowiem tak szybko zaspokoić potrzeb rynku, kiedy znika z niego i to bez uzupełniania całkiem spora ilość wszelkiej maści papieru. Oczywiście, rosnące koszty produkcji (chociażby energia) są tutaj bardzo ważne, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że czas najwyższy… wybrać się do sklepu po rolkę papieru toaletowego.
Nie jest nikomu do śmiechu i popatrzcie, że w tę dość kryzysową sytuację włączył się między innymi Intergraf, a ostatnio także temat powędrował do Komisji Europejskiej. W całość zaangażowały się także BPIF Labels z Finat i innymi ośmioma krajowymi stowarzyszeniami etykiet, w tym odpowiednikami z Niemiec, Włoszech i Danii. Łącznie stowarzyszenia te reprezentują ponad 75% całkowitej wielkości rynku w Europie.
W chwili pisania tego tekstu, nie pojawiły się nowe informacje o jakimkolwiek postępie rozmów strajkujących z UPM.
Mirosław Pawliński
red. naczelny Świat Poligrafii Professional