spot_imgspot_img

Rapida 106 X umożliwia wysokojakościową produkcję

W dawnych czasach krążyła pogłoska, że drukarze w warsztatach Druckerei zu Altenburg (DZA) używali srebrnej czcionki do druku. Świadczy to o świadomości jakości przedsiębiorstwa, którego korzenie sięgają 1594 roku i które do dziś działa w pomieszczeniach wybudowanych w 1870 roku.

Metalowa czcionka – czy to srebrna, czy ołowiana – należy już oczywiście do przeszłości. Pozostały natomiast standardy jakości. Są one znakiem rozpoznawczym firmy, który stara się ona udoskonalać przy każdej okazji.

A tak znakomita reputacja szybko się rozprzestrzenia. Muzea sztuki, pracownie architektoniczne, fotografowie, wydawnictwa i agencje powierzają DZA swoją pracę, szczególnie jeśli chodzi o druk katalogów. Wiele z tych zleceń jest wyjątkowo wymagających, jeśli chodzi o jakość, wygląd i liczbę stron. Nie dziwi więc fakt, że obok niemieckich klientów, także wiele firm w Szwajcarii, a także kilka w Wielkiej Brytanii i USA zwraca się do DZA z prośbą o druk. Co więcej, większość z nich przyjeżdża do Altenburga, ponad 1000-letniej dawnej rezydencji książęcej w Turyngii, aby osobiście śledzić rozpoczęcie produkcji.

Kontrola jakości aż do ostatniego szczegółu | Mają oni okazję zobaczyć w akcji najnowocześniejszą technikę drukowania. Od kilku tygodni przedsiębiorstwo drukuje na nowej maszynie Rapida 106 X. Dzięki ośmiu zespołom drukującym, do produkcji 4 na 4 oraz dodatkowo z możliwością uszlachetniania w linii, ta średnioformatowa maszyna (maks. format arkusza 740 × 1 060 mm) jest najbardziej rozbudowaną instalacją offsetową firmy.

Jest ona z pewnością wyjątkowa, także dlatego, że obiecuje specjalistom z DZA znaczne usprawnienia w zakresie pomiaru i kontroli jakości. QualiTronic ColorControl zapewnia stałą jakość druku. System wykorzystuje również InstrumentFlight do kontroli balansu szarości oraz QualiTronic PDFCheck do porównania każdego wydrukowanego produktu z pre-press PDF.

Od lewej: Oliver Fuchs, Koenig & Bauer Germany, Peer-Philipp Keller, dyrektor zarządzający DZA i Olaf Feistel, kierownik działu druku DZA na nowej Rapida 106 X

Specjalne czujniki rozpoznają nawet kolorowe i czarne podłoża zarówno na wejściu, jak i podczas obracania arkuszy w środku maszyny. Zadania wymagające takich podłoży są rzadkie. Niemniej jednak, są one zamawiane kilka razy w roku, a maszyna musi być przygotowana do ich obsługi.

Automatyzacja dla szybkiej zmiany zleceń | Ze względu na koncentrację na krótkich i średnich nakładach, specjaliści DZA podczas konfiguracji nowej maszyny położyli szczególny nacisk na rozwiązania automatyzacyjne oszczędzające czas przygotowania. Zaczyna się to od jednoczesnej wymiany płyt (DriveTronic SPC) i dotyczy również systemów mycia (CleanTronic Synchro). Równoległe procesy są tutaj standardem. W końcu “przy ultrakrótkich nakładach, wynoszących zaledwie 250 do 500 egzemplarzy, drukarze mają nie lada zadanie, aby dotrzymać kroku”, mówi dyrektor zarządzający Peer-Philipp Keller. Z tego samego powodu Rapida106 X rzadko pracuje na pełnych obrotach.

W połączeniu z rozbudowanymi opcjami wykańczania w linii, możliwość produkcji 4/4 w jednym przejściu przez maszynę jest dla DZA dużym krokiem naprzód. “Udało nam się znacznie zoptymalizować nasze procesy produkcyjne” – mówi Keller. “I to jednocześnie z poprawą jakości, nowymi możliwościami uszlachetniania produktów i dodatkowymi opcjami strategicznymi”. W razie potrzeby, Rapida 106X może również wykorzystać osiem kolorów do drukowania i lakierowania w druku jednostronnym. Podobnie możliwe jest wielokrotne lakierowanie za pomocą zespołów lakierujących i farbowych. Oprócz powłok ochronnych DZA może więc zaoferować szeroki wachlarz dekoracyjnych efektów wykończeniowych: połysk na całej powierzchni lub punktowy, jedwabisty mat, mat – wszystko, czego życzy sobie klient.

“Każdy produkt jest wyjątkowy”| Wiele prac jest drukowanych z wykorzystaniem sitodruku FM. Optymalizacja w procesie przygotowania do druku oraz zastosowanie farb o wysokiej pigmentacji umożliwiają druk z rozszerzoną paletą kolorów. Tam, gdzie jest to konieczne, stosuje się również kolory spotowe, aby uzyskać specyficzne odcienie i efekty kolorystyczne.

Wszechstronność jest jednym z najważniejszych wyróżników firmy poligraficznej. “Każdy produkt jest wyjątkowy!” – tak brzmi zdecydowane przekonanie Peer-Philippa Kellera i jego 75 pracowników. I tak też traktowane jest każde zlecenie druku. Eksperymentowanie i testowanie, aby zrealizować nowe, kreatywne pomysły projektantów produktów, to codzienność działu produkcji w Altenburgu. Dotyczy to nie tylko usług drukarskich, ale również uszlachetniania produktów i introligatorstwa.

Szereg nagród – ostatnio podczas Druck & Medien Awards 2021 – świadczy o niezwykłych produktach poligraficznych tworzonych przez DZA. Na przykład książka o artystce Meret Oppenheim otrzymała upragniony “Złoty List”, najwyższą nagrodę przyznawaną corocznie przez Stiftung Buchkunst. A ta nagroda z kolei zamyka krąg powrotny do przysłowiowej srebrnej czcionki, która podobno była kiedyś używana w warsztatach firmy.

Źródło: Koenig & Bauer

 

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING