spot_imgspot_img

Prezentacja pakietu SunColorBox firmy Sun Chemical podczas Kongresu Etykiet Samoprzylepnych 2023

Sun Chemical po raz kolejny był współorganizatorem Kongresu Etykiety Samoprzylepne. Tegoroczna edycja wydarzenia, które odbywa się już od lat i organizowane jest w ramach „Akademii Wiedzy” miała miejsce w dniach 1–2 czerwca w Kołobrzegu w hotelu Aquarius Spa.

Felice Sciscioli, Colour Project Leader w Sun Chemical, wygłosił podczas niego referat poświęcony cyfrowemu colour managementowi, ze szczególnym uwzględnieniem oferowanego przez tę firmę pakietu SunColorBox. Jako współorganizator kongresu, Sun Chemical miał też własne stoisko w ramach wystawy technologicznej, stanowiącej integralną część tego wydarzenia.

„Kongres skierowany jest w dużej mierze do drukarń działających w segmencie druku wąskowstęgowego, przede wszystkim etykietowego – mówi Tomasz Dobrowolski, Business Director Packaging Inks w polskim oddziale firmy Sun Chemical. – Ponieważ odbywa się od wielu lat, na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez dla branży poligraficznej. Dlatego od lat angażujemy się aktywnie w jego organizację, stając się równocześnie partnerem tego wydarzenia i wykorzystując je do przekazania uczestnikom wiedzy, jaką posiadamy. Cieszy nas coraz wyższa z roku na rok frekwencja, a także zainteresowanie naszymi rozwiązaniami, które ujawnia się nie tylko podczas części oficjalnych spotkania, ale również w mniej formalnych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, za spotkania z nami, ciekawe rozmowy podczas nich i szereg inspiracji, z którymi wróciliśmy do naszej codziennej pracy. Mamy nadzieję, że prezentowane przez nas szerzej na kongresie narzędzie, jakim jest SunColorBox, zainteresuje wiele firm”.

W ramach kongresu organizatorzy zaproponowali jego uczestnikom wiele interesujących i inspirujących wystąpień oraz zwiedzanie wystawy technologicznej.

„Drugi dzień kongresu był również okazją do wspólnego uczczenia jubileuszu 30-lecia istnienia magazynu „Świat Druku” i wydawnictwa Polski Drukarz, którym przy tej okazji dziękujemy za wiele lat wzajemnej współpracy i gratulujemy sukcesu” – dodaje Tomasz Dobrowolski.

Jedno ze wspomnianych wystąpień wygłosił Felice Sciscioli, Colour Project Leader w firmie Sun Chemical. Opowiedział o cyfrowym colour managemencie z SunColorBox. To rozwiązanie, którego koncepcja w firmie Sun Chemical powstała – jak podkreślał prelegent – już w latach 90. ubiegłego wieku, a intensywnie jest rozwijana od 2012 roku, wprowadzić może zupełnie nową jakość pracy do przygotowalni czy drukarni. Wdrażając różne moduły, składające się na SunColorBox, można – jak mówił prelegent – uzyskać m.in. redukcję w obszarach: czasu narządzania maszyny (od 25 do 30%), dopasowania kolorów na maszynie (od 5 do 20%), uzyskania pierwszej odbitki (od 10 do 40%), korekty kolorów na maszynie (nawet o 70%), wykorzystania resztek farbowych (od 20 do 70%), ilości makulatury startowej (od 30 do 40%) oraz liczby stosowanych kolorów (od 30 do 80%).

Felice Sciscioli dodał, że użytkownicy tego narzędzia, których są już setki na całym świecie, odnotowują również wzrost liczby prac niewymagających korekcji koloru (od 10 do 50%). Jego zastosowanie w codziennej pracy umożliwia ponadto przygotowanie cyfrowo (zamiast na maszynie) standardów Light/Dark, standaryzację procesu, a także kontrolę stabilności barw w przypadku prac powtarzalnych.

Felice Sciscioli podkreślał, że poszczególne etapy wdrożenia SunColorBox poprzedza dokładna analiza zamawianych farb wykorzystywanych przez drukarnię, a także określenie stałych parametrów i warunków dla poszczególnych zakładów. Na tym etapie wykonuje się pomiar wzorów barwnych w celu stworzenia palety kolorów dla danego klienta. Kolejny etap implementacji to racjonalizacja palety barwnej – usunięcie duplikatów, a także jej harmonizacja z systemem PantoneLive – elektronicznym wzornikiem barw, zawierającym 36 bibliotek kolorystycznych, zdefiniowanych pod daną technikę drukowania czy podłoże.


Czytaj także:

Bezpośredni kontakt powłoki z żywnością to jeden z najbardziej gorących tematów w przepisach, jakie nadchodzą już w 2024 roku. A my raczej powinniśmy kojarzyć ten temat z hasła – migracja. Wszystkim wydaje się, że produkcja nie musi być taka restrykcyjna, ale jak się okazało, migracja i co za tym idzie pojęcie powłoki do bezpośredniego kontaktu z żywnością staje się wręcz jednym z głównych wyzwań dla producentów opakowań…


Jedną z największych zalet SunColorBox, o czym – jak mówił prelegent – przekonują się jego użytkownicy w codziennej pracy, jest zapewnienie szybkiego i powtarzalnego sposobu wytwarzania próbek barwnych z cyfrowej palety kolorów danego klienta, a także dokładne przedstawienie barw w cyfrowej formie (za pomocą cyfrowych książek wzorców i standardów kolorów, które przygotowywane są z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, drukowane cyfrowo w bardzo wąskiej tolerancji, zawierających precyzyjną informację o kolorze dla klienta, symulację podłoża drukowego i odwzorowanie wartości tonalnych).

SunColorBox pozwala również na cyfrowe przekazywanie informacji o barwie pomiędzy wieloma lokalizacjami (np. między dostawcą farb i drukarnią), a także możliwość połączenia wielu oddziałów drukarni z centralną bazą danych. Jest to – jak podkreślał Felice Sciscioli – istotne narzędzie dla klientów korporacyjnych, którzy zlecają prace różnym drukarniom.

Wdrożenie SunColorBox uwzględnia różne moduły. Są wśród nich m.in. SunDigitalProof – przyspieszający akceptację prac przez klientów; SunDigitalGuide – zestaw cyfrowych wzorników, który eliminuje odchylenia, jakie mogą pojawić się – jak zaznaczył prelegent – nawet przy wzornikach Pantone, a także w przypadku druku danego koloru na różnych podłożach; SunMatch – platforma, w której można podłączyć się do różnych programów, optymalizujących przygotowanie pracy do produkcji. Omówił także SunColorQC – oprogramowanie do kontroli jakości, a także MyColorCloud – dodatkowe narzędzie bazujące na technologii „chmury”, które ma ułatwić komunikację z danym klientem. Może on tam przesłać np. swoje kolory, także te spoza wzornika Pantone.

„Cieszymy się, że mamy w swojej ofercie tak cenne narzędzie, jakim jest SunColorBox – mówi Tomasz Dobrowolski. – Stworzenie tego produktu było możliwe dzięki bogatej wiedzy, jaką posiada Sun Chemical, a także zwrotnym informacjom ze strony klientów, aktywnie korzystających z różnych modułów tego pakietu. Laboratoria, w których tworzymy te innowacyjne narzędzia oraz nasi specjaliści na całym świecie (również w Polsce) dostosowują je do zmieniającego się rynku oraz oczekiwań klientów. Od lat zajmujemy się recepturowaniem farb i tworzeniem rozwiązań w zakresie zarządzania barwą, a także świadczymy usługi serwisowe i doradcze dla naszych klientów. Bardzo cenimy sobie bezpośrednie kontakty, a Kongres Etykiety Samoprzylepne jest szczególną okazją do takowych. Wszystkich, którzy chcieliby uzyskać więcej informacji na temat SunColorBox oraz innych naszych produktów zapraszamy do kontaktu z polskim oddziałem firmy Sun Chemical. Chętnie odpowiemy na pytania, dotyczące konkretnych zagadnień w zakresie procesu optymalizacji produkcji poligraficznej”.

Źródło: Sun Chemical, zdjęcie Polski Drukarz


Prenumeruj Świat Poligrafii Professional | 360 PLN/rok (brutto)
ulica, nr. posesji, nr. lokalu, kod pocztowy, miasto
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak

×