spot_imgspot_img

O roku 2020 nieco inaczej

Rok 2020 bez wątpienia był dla nas wszystkich trudnym rokiem. Jednak patrząc wstecz na te ostatnie dwanaście miesięcy, z radością widzimy wszystkie interesujące innowacje poczynione w branży drukarskiej!

Rok 2020 mógł być rokiem zdominowanym przez globalną pandemię, ale był to również rok pełen rewolucji w druku i przełomowych innowacji. Aby upewnić się, że te postępy się nie zgubią – i miejmy nadzieję, że da ci bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość – zebraliśmy dla Ciebie najciekawsze i najbardziej ekscytujące artykuły, które były prezentowane przez targi drupa!

Kształtować przyszłość

W 2020 roku druk 3D był wszędzie! Projekt był cennym atutem nowego buta do biegania Adidasa, a dla HorizON połączył przełomową technologię druku z tradycyjnym włoskim wyrobem szkła. Druk 3D zmienił świat, tworząc pierwszą w historii społeczność drukowanych w 3D domów dla ubogich rodzin w Meksyku. Rozpoczęto rewolucję kulinarną pierwszym wegańskim stekiem wydrukowanym w 3D.

Druk 3D dotarł nawet w kosmos: kiedy NASA wróci na Księżyc w 2024 roku, nowa baza księżycowa może zostać zbudowana przy użyciu moczu astronautów i pyłu księżycowego. Naukowcy z norweskiego Østfold University College odkryli, że materiały te są w stanie wytrzymać ogromne ciężary, zachowując jednocześnie swoją strukturę, gdy są używane do tworzenia próbek w drukarce 3D.

Przetrwają nawet powtarzające się cykle zamrażania i rozmrażania bez pękania. Ale to nie wszystko, druk 3D może nawet podbić Marsa. Pierwszym krokiem w kierunku drukowania 3D w kosmosie było zainstalowanie drukarki 3D na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2016 r., a w wywiadzie dla Observer , prezes Made in Space Andrew Rush mówi, że drukowanie 3D może sprawić, że nawet Elon Musk marzy o lądowaniu miliona ludzi na Czerwonej Planecie do 2050 roku, marzenie stanie się rzeczywistością?

Eksperci widzą, że drukowanie 3D będzie w najbliższej przyszłości wykorzystywane w prawie każdym procesie rozwoju produktu. Wchodzi już w nową fazę, fazę masowej produkcji. Następna rewolucja przemysłowa wydaje się być bardzo bliska, a druk 3D dość dosłownie kształtuje przyszłość.

Czujniki odnajdujące drogę do różnych obszarów

Jeśli chodzi o przyszłe technologie i drukowanie funkcjonalne, „czujniki” wydają się być najpopularniejszym słowem w 2020 roku. Zespół naukowców pod kierownictwem Francesco Greco opracował „elektrody do tatuażu” na bazie atramentu, rewolucjonizując pomiar sygnału mózgowego.

Inżynierowie opracowali nawet nowy, wolny od ciepła proces spiekania, który umożliwia drukowanie nadających się do noszenia czujników bezpośrednio na ludzkiej skórze. Ale nie tylko znaleźliśmy nowe sposoby wykorzystania drukowalnych czujników dla ludzi, aby znaleźć nowe, wygodne sposoby monitorowania funkcji ludzkiego ciała, znaleźliśmy również sposób na zabezpieczenie łańcuchów dostaw za pomocą drukowalnych czujników : Chromatic Technologies, Inc. (CTI)stworzył nadający się do druku atrament termochromowy, aby zapewnić bezpieczeństwo produktów farmaceutycznych i szczepionek.

Utrzymanie stabilnego i bezpiecznego łańcucha dostaw produktów farmaceutycznych i medycznych zawsze było szczególnie trudnym zadaniem, nie tylko producenci i dostawcy muszą utrzymywać łańcuch chłodniczy, ale także muszą zapobiegać manipulacjom i zapewniać uwierzytelnianie produktów na każdym etapie. Te nowe czujniki do drukowania są w stanie wykryć zmiany temperatury takie, jak zamarzanie, rozmrażanie i stopniowe ocieplenie, a także manipulacje, a nawet uwierzytelnianie. Skutki COVID-19 i nadchodzące wyzwanie związane z produkcją i dystrybucją szczepionki na całym świecie przypomniały nam wszystkim, jak pilna potrzeba bezpiecznego łańcucha dostaw jest w rzeczywistości w naszym codziennym życiu.

Historia zrównoważonego rozwoju: dostosowywanie się do wymagań klientów

W produkcji opakowań zrównoważony rozwój okazał się głównym trendem 2020 roku. Oprócz zwykłego postępu w Przemyśle 4.0 i automatyzacji przepływu pracy, był to jeden z najczęściej dyskutowanych tematów w sektorze drukarskim i wykazał obiecujący postęp w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Opakowania do żywności były w ostatnich latach bardzo krytykowane, więc nie jest zaskoczeniem, że na początku roku zaobserwowaliśmy wzrost liczby innowacyjnych, zrównoważonych opakowań do żywności. Zrównoważony rozwój zyskał na znaczeniu, będąc głównym priorytetem zarówno konsumentów, jak i detalistów, co oznaczało ogromną zmianę na rynku. Chcąc uczynić opakowanie bardziej przyjaznym dla środowiska, papier stał się nowym, ale znanym trendem w dziedzinie opakowań!

Podsumowując, prawie każda firma próbowała odegrać swoją rolę, aby podążać za mantrą zielonej rewolucji „ograniczać, ponownie używać, poddawać recyklingowi”, koncentrując się na gospodarce o obiegu zamkniętym i wprowadzaniu materiałów opakowaniowych z powrotem do obiegu recyklingu.

Jednak stawienie czoła wyzwaniom stojącym przed branżą opakowań wymaga czegoś więcej niż tylko nowej, ładnej warstwy zieleni. Sektor e-commerce okazał się nie tylko szansą wzrostu dla przemysłu opakowaniowego, ale także wyzwaniem: wymagania klientów wymagają nie tylko ekologicznych alternatyw, ale także większej elastyczności, która wymaga ulepszonych systemów zarządzania, które ostatecznie opłacalne w każdej dziedzinie naszej branży.

Z niecierpliwością czekamy na to, co kreatywne umysły firm, instytucji badawczych, startupów, agencji i stowarzyszeń zaskoczą nas w 2021 roku!

Źródło: Drupa

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING