spot_imgspot_img

Konica Minolta zidentyfikowała pięć kluczowych trendów, które szczególnie wpłyną i zdefiniują cyfrowe miejsce pracy w 2023 roku

Można śmiało powiedzieć, że rok 2022 był rokiem ciągłej ewolucji cyfrowego miejsca pracy. Po bezprecedensowym wzroście jego wykorzystania w poprzednich dwóch latach, gdy w związku z pandemią spory odsetek pracowników zaczął wykonywać pracę zdalnie, nowoczesne, wolne od ograniczeń geograficznych biuro wirtualne napędza trend pracy hybrydowej w wielu branżach.

- Reklama -

Aspekty takie jak kryzys klimatyczny, wzrost kosztów utrzymania działalności czy wreszcie trwająca wojna w Ukrainie, będą przyczyniać się do dalszego kształtowania cyfrowego miejsca pracy. Firmy dążąc do podniesienia efektywności i konkurencyjności, a jednocześnie odpowiadając na potrzeby i oczekiwania pracowników, będą w jeszcze większym stopniu polegać na nowoczesnych technologiach.

Konica Minolta zidentyfikowała pięć kluczowych trendów, które szczególnie wpłyną i zdefiniują cyfrowe miejsce pracy w 2023 roku. Niektóre z tych trendów zostały również wyróżnione w zeszłym roku, ale ich długoterminowy charakter sprawia, że będą odgrywać istotną rolę w ciągu najbliższych kilku lat.

Trend 1: Bardziej restrykcyjne regulacje dotyczące ochrony środowiska: CSRD nadchodzi.

Konferencja COP 27, która odbyła się w Egipcie w listopadzie 2022 roku, pokazała, jak trudne są uzgodnienia w zakresie bardziej ambitnych celów klimatycznych – zwłaszcza kraje europejskie miały większe oczekiwania. W 2019 roku po raz pierwszy zaprezentowano Europejski Zielony Ład – kraje Unii Europejskiej postawiły sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, aby wypełnić zobowiązania uzgodnione podczas COP 21 w Paryżu w 2015 roku. Aby wykonać kolejny, ważny krok na obranej drodze, UE zatwierdziła w listopadzie br. dyrektywę w sprawie sprawozdawczości na temat zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD).

Nakłada ona na firmy obowiązek corocznego raportowania na temat zarządzania, wpływu społecznego i środowiskowego oraz ryzyka związanego z ich działalnością. Przedsiębiorstwa muszą przygotować się do CSRD, ponieważ od 2024 r. będzie ona stopniowo stosowana do różnych kategorii firm i zastąpi poprzednią dyrektywę dotyczącą raportowania niefinansowego. Znacznie rozszerzy się także liczba spółek w Europie, które obejmie obowiązek raportowania – zamiast obecnych 11 700, raportować zgodnie z CSRD będzie musiało około 50 000 firm[1].  

Wraz z rosnącą presją na zrównoważony rozwój firm, wynikającą z konkretnych przepisów prawnych oraz oczekiwań związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, sposób prowadzenia działalności przez wszystkie organizacje będzie podlegał ściślejszej kontroli. Dla Konica Minolta dalszy rozwój we wszystkich aspektach ESG należy w tym roku do celów strategicznych.

Trend 2: Rosnące znaczenie narzędzi do komunikacji i współpracy w czasach pracy hybrydowej

Przejście na model pracy hybrydowej uświadomiło wielu firmom, że starsze platformy komunikacyjne (szczególnie takie, jak poczta elektroniczna) nie są już odpowiednie wobec większych potrzeb w zakresie współpracy online. Microsoft Teams, kluczowy dla pracy zdalnej i współpracy podczas pandemii, udowodnił, że jest czymś więcej niż tylko konkurentem Zooma do rozmów wideo. Teams służy jako centrum pracy zespołowej, ułatwiając zarządzanie projektami, zadaniami oraz udostępnianiem treści i pisaniem – wszystko w jednym miejscu. Rosnące znaczenie wyraża się również w statystykach. Dla przykładu:

– od lutego 2020 roku tygodniowy czas spotkań przeciętnego użytkownika Teamsa zwiększył się o 252%

– liczba wysłanych wiadomości wzrosła o 32%, porównując marzec 2020 i luty 2022[2].

Jako Microsoft Global Managed Partner, akredytowany zespół ekspertów Konica Minolta jest w stanie pomóc każdego typu i wielkości organizacji w wykorzystaniu pełnych korzyści płynących z komunikacji i współpracy za pomocą narzędzi Microsoft, w tym Microsoft 365 z usługą Teams, która pomaga firmom lepiej zorganizować pracę i współdziałać zespołowo. Korzystając z Microsoft Teams i szerszego pakietu Microsoft 365, organizacje mogą zmodernizować i zdigitalizować procesy biznesowe, tak aby bezproblemowo pasowały do hybrydowego środowiska pracy i były dostępne w dowolnym miejscu, na dowolnym urządzeniu, zapewniając pełną zwinność operacji biznesowych.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak

×