spot_imgspot_img

Koenig & Bauer oficjalnym członkiem inicjatywy HolyGrail 2.0

Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa jest dla Koenig & Bauer kluczową kwestią na przyszłość. Jako kolejny element układanki firma została w czerwcu 2021 roku dołączyła, jako członek projektu Holy Grail 2.0. Jego celem jest przyspieszenie rozwoju efektywnego systemu zarządzania cyrkularnego.

Pod auspicjami europejskiego stowarzyszenia marek AIM (Association des Industries de Marque), ponad 120 firm i organizacji z całego łańcucha produkcji opakowań łączy swoją wiedzę, aby osiągnąć ambitny cel: sprawdzić, czy technologia cyfrowa może przyczynić się do lepszego sortowania i wyższej jakości recyklingu opakowań w UE, aby rozwinąć prawdziwie wydajną gospodarkę recyklingową.

Opakowania są materiałami nadającymi się do recyklingu, które powinny pozostać w obiegu. Celem tego pionierskiego projektu jest znakowanie opakowań za pomocą cyfrowych znaków wodnych, co uprości maszynowe sortowanie odpadów do recyklingu i umożliwi odzyskiwanie wysokiej jakości materiału. W przypadku tworzyw sztucznych jest to wręcz konieczność, ponieważ Unia Europejska określiła, że do 2030 roku na rynek będą mogły być wprowadzane wyłącznie opakowania z tworzyw sztucznych, które można ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi.

Cyfrowe znaki wodne w UE

Z poprzednich badań wynika, że cyfrowe znaki wodne okazały się najbardziej obiecującą technologią i uzyskały poparcie większości zainteresowanych stron. Cyfrowe znaki wodne to nierzucające się w oczy kody wielkości znaczka pocztowego, drukowane na powierzchni opakowania. Mogą one zawierać szeroki zakres danych identyfikacyjnych, takich jak informacje o producentach, jednostkach magazynowych (SKU), przetworzonych tworzywach sztucznych oraz składzie produktów wielowarstwowych, żywnościowych i nieżywnościowych.

Nowa technologia przeszła bezbłędnie próbę na testowej linii sortowniczej. Obecnie branża produktów markowych jest zaangażowana w realizację kolejnego etapu w ramach inicjatywy łańcucha wartości o nazwie “Holy Grail 2.0”. Obejmuje ona uruchomienie przemysłowego obiektu próbnego w celu sprawdzenia możliwości zastosowania technologii znakowania wodnego do celów dokładnego sortowania odpadów opakowaniowych i wyższej jakości recyklingu, a także przeprowadzenie scenariusza oceny biznesowej na dużą skalę.

Oprócz funkcji “cyfrowego paszportu recyklingowego”, cyfrowe znaki wodne mają również zastosowanie w innych obszarach, takich jak lojalność klientów, widoczność łańcucha dostaw i handel detaliczny.

Dzięki swojej spółce-córce Coding, Koenig & Bauer posiada w swoim portfolio wieloletnie doświadczenie w zakresie rozwiązań kodowania. Jako oficjalny członek zrównoważonej inicjatywy, grupa pracuje teraz nad wspólnym rozwiązaniem dla inteligentnego recyklingu opakowań.

Źródło: Koenig & Bauer

 

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING