spot_imgspot_img

Jeden projekt. 3 różne opakowania. Możliwości druku na surowcu metalizowanym

Wielokrotnie przeglądamy strony WWW drukarni i musimy przyznać, ze ciężko jest znaleźć informacje, które mogą klienta zainteresować nie tylko pod względem suchego opisu, ale także pod względem zawartości merytorycznej. Poniżej przedstawiamy Wam informację, która nas zainteresował. Może i Wam przypadnie do gustu.

Jeden projekt. 3 różne opakowania. Możliwości druku na surowcu metalizowanym

Projektant tworząc design powinien wziąć pod uwagę surowiec, z którego powstanie docelowe opakowanie. W naszej branży najczęściej stosowane grupy surowców to GC1, GC2, SBS, GD2, GT2 i GT4. Każda z wyżej wymienionych grup surowców może zostać poddana procesowi laminacji folią srebrną lub złotą, która nada opakowaniu niepowtarzalne wrażenia wizualne. Tak przygotowany surowiec pozwala na uzyskanie oryginalnych efektów, których nie jesteśmy w stanie osiągnąć poprzez zadruk żadnej z wyżej wymienionych grup.

Druk na podłożach metalizowanych jest uszlachetnieniem wyjątkowym w swojej prostocie a gotowe pudełko przyciągnie uwagę konsumentów. Warto zaznaczyć, że laminat nie stanowi bariery przed zastosowaniem dodatkowych uszlachetnień druku w postaci lakierów UV, efektu drip-off czy tłoczenia. Dobór właściwego materiału jest bardzo istotny dla efektu końcowego. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości uszlachetnień z wykorzystaniem jednego projektu, którego cechą wspólną jest użycie surowca metalizowanego, jako podłoża.

Efekt hot-stampingu | Tłoczenie folią na gorąco jest znaną od wielu lat metodą uszlachetniania druku, a możliwości w doborze odpowiedniej folii do hot-stampingu są spore. Jednak w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podłoża metalizowanego. Ograniczymy w ten sposób wykorzystanie  parku maszynowego w drukarni, a co za tym idzie, zredukujemy czas realizacji zlecania, ograniczając jednocześnie koszty produkcji opakowania.

Laminacja następuje przed drukiem, zatem efekt motywów metalicznych uzyskujemy od razu po otrzymaniu zadrukowanych arkuszy. Tym samym uzyskamy wtedy efekt zbliżony do tłoczenia folią na gorąco. Jest to zupełnie inne rozwiązanie, jednak przy projektowaniu warto pamiętać o takiej możliwości. Poniżej prezentujemy przykład takiego projektu opakowania, w którym na surowcu metalizowanym niemalże po całości została nałożona biel kryjąca, jako podkład, a następnie wszystkie kolory triadowe (CMYK).

Wybiórczo pozostawiono elementy niepokrytego surowca, który imituje właśnie hot-stamping. Dodatkowo w projekcie zastosowano tłoczenie w miejscach, gdzie surowiec pozostał metaliczny. Design uzupełniony został o wykończenie lakierem matowym UV i efektem drip-off. To rozwiązanie idealnie podkreśla kontrast między uszlachetnieniami i czyni opakowanie bardziej atrakcyjnym.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak