spot_imgspot_img

Czas na unowocześnienie

Zapewniając sobie wysokie standardy technologiczne, firma Grafotisak w Grude (Bośnia i Hercegowina), jeden z największych producentów książek w Europie, wymienia dwie starsze maszyny Ventura MC 200 na dwie nowe maszyny do szycia książek Muller Martini tego samego typu. Razem ponownie tworzą one system Connect.

“Naszą filozofią jest zawsze inwestowanie w najnowszą technologię, aby zminimalizować koszty napraw i konserwacji” – mówi Marko Vranješ. “Dwie maszyny Ventura MC 200 z 2013 i 2014 roku nadal pracowały niezawodnie. Ale dzięki nowym maszynom do szycia nićmi zwiększamy niezawodność produkcji i skracamy czasy przezbrajania” – podkreśla zastępca dyrektora generalnego i syn założyciela firmy Stipana Vranješa.

Odnosząca sukcesy firma rodzinna, istniejąca od 1983 roku, produkuje w Grude, zatrudniając około 350 pracowników, ponad 25 milionów książek rocznie, z czego 92 procent trafia na eksport. 80 procent wszystkich arkuszy drukowanych przez Grafotisak jest szytych nićmi. To prawda, że nakłady w ostatnich latach spadły z 5000 do 4000 egzemplarzy na tytuł. Jednak liczba zleceń w formatach pomiędzy B5 a A4 wzrasta, ponieważ coraz więcej książek jest szytych nićmi.

Marko Vranješ widzi dwa główne powody takiego stanu rzeczy: “Po pierwsze, jest to kwestia jakości – a po drugie ceny, która gwałtownie spadła w przypadku produktów szytych nićmi”.

Na podstawie doskonałych doświadczeń z Venturą i długoletniej współpracy z Muller Martini, dla Marko Vranješa było jasne, “że ponownie wybierzemy ten sam typ maszyny do szycia książek.” Dwie nowe Ventury MC 200 zostaną ponownie połączone ze sobą w maju przyszłego roku, tworząc system Connect z 24 stanowiskami. Grafotisak posiada w sumie cztery systemy VenturaConnect. Zastosowanie systemów VenturaConnect opłaca się, szczególnie jeśli chodzi o przeciwdziałanie presji cenowej w szyciu nićmi.

Oprócz tego innowacyjne przedsiębiorstwo, które oprócz książek produkuje również teczki, cienkie kartony i – jako specjalność firmy – produkty zabezpieczające oraz posiada cztery sklepy z artykułami biurowymi z około 15.000 artykułów w Grude, Sarajewie, Tuzli i Banja Luce, stawia na liczne inne systemy Muller Martini do obróbki końcowej. Są to dwie linie do oprawy miękkiej Alegro i Bolero, dwie linie do oprawy twardej Diamant MC z maszyną klejącą Collibri i zszywarką grzbietową Primera E140.

Do Grupy Grafotisak, zatrudniającej w sumie 650 osób, należy również Fokus Ltd. zajmująca się produkcją materiałów szkolnych i biurowych w Chorwacji i Serbii oraz Grupa GPS w Austrii, specjalizująca się w produkcji podręczników szkolnych. Prawdą jest, że pandemia wpływa również na wyniki biznesowe Grafotisaka. “Ale walczymy i idzie nam całkiem nieźle”, mówi Marko Vranješ. “Jesteśmy dobrze pozycjonowani na rynku, mamy lojalnych klientów i jesteśmy pewni, że książka zachowa swoją wartość po kryzysie pandemii”.

Źródło: Muller Martini

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak