Producent wysoko przetworzonych etykiet, Etilab Sp. z o.o. specjalizuje się w technologii druku cyfrowego realizowanej na Xeikon 3300. Firma niedawno skorzystała z opcji podwojenia prędkości druku swojego Xeikon 3030, ponieważ wolumeny szybko rosły, a w zakładzie produkcyjnym w Żorach potrzebna była większa wydajność. Przy okazji zainstalowano również nową zaawansowaną linię wykończeniową DC350, dzięki czemu Etilab ma większe możliwości produkcji wysoce zdobionych etykiet cyfrowych.
Założona w 2003 roku firma Etilab przez lata znacznie zainwestowała w rozwój organizacyjny, produkcyjny i technologiczny, oferując najlepsze w swojej klasie etykiety samoprzylepne szerokiej gamie klientów, od mniejszych lokalnych firm po globalne korporacje z branży budowlanej, FMCG i kosmetycznej w Polsce i Niemczech. Firma łączy w sobie osobiste podejście i gotowość do podejmowania nowych wyzwań technologicznych z wysokim stopniem elastyczności. Duży nacisk kładziony jest również na poszerzenie oferty produktowej o innowacyjne rozwiązania, które odpowiadają aktualnym trendom i potrzebom rynku.
„Będąc małą firmą, możemy dynamicznie reagować na potrzeby i życzenia naszych klientów” – powiedziała Sylwia Dudek, Prezes Zarządu. „Inwestujemy w świetne rozwiązania poprawiające jakość i wydajność, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa pracy. Pierwsza drukarka Xeikon, którą kupiliśmy cztery lata temu, pomogła nam wejść na rynek z zaawansowanymi technologicznie etykietami, drukowanymi na folii metalizowanej. Dodatkowy cyfrowy biały kolor pozwolił nam osiągnąć ciekawe efekty tonalne, takie jak złoto lub częściowo połyskujące elementy graficzne.”
Xeikon 3300 oferuje rozdzielczość 1200 dpi przy użyciu elektrofotografii suchego tonera do drukowania w pięciu kolorach – zazwyczaj CMYK + biały – jednak kolory są wymienne, więc istnieje możliwość drukowania kolorów pomarańczowego, zielonego lub specjalnego. Urządzenie może drukować na standardowych surowcach bez podkładu, a dzięki pełnemu obrotowi obrazu nie ma ograniczeń co do długości powtórzeń, co daje klientom Etilab większą elastyczność i swobodę przy tworzeniu projektów i odstępów między etykietami.
Firmy, które dopiero zaczynają swoją przygodę z drukiem etykiet i zakupiły nawet podstawowy model, mają możliwość zwiększenia prędkości lub szerokości druku na późniejszym etapie. Etilab w pełni wykorzystał tę opcję, aby podwoić prędkość drukowania swojego pierwszego Xeikona.
W przypadku zastosowań spożywczych ważne jest, aby pamiętać, że suche tonery Xeikon spełniają największą liczbę norm, w tym rozporządzenie UE 1935/2004, szwajcarskie rozporządzenie i wytyczne Nestlé, i mają aprobatę FDA w USA. Są również przyjazne dla środowiska ze względu na brak zapachów, LZO i emisji rozpuszczalników.
Michał Kuczkowski, Sales Manager w Xeikon, skomentował: „Etilab dostarcza swoim klientom produkty, które często są małe i zawierają małe elementy tekstowe, które mogą być trudne do wydrukowania. Druk suchym tonerem za pomocą Xeikon 3300 jest idealny do tego celu, a także pozwala na wykorzystanie surowców strukturalnych, takich jak te, które są popularne w segmencie win i napojów spirytusowych.”
W ramach ekspansji Etilab zainwestował w pakiet oprogramowania Xeikon Colour Services Pro 2.0, aby zapewnić przewidywalność i powtarzalność kolorów. To oparte na chmurze rozwiązanie zapewnia automatyczną kontrolę kolorów w locie za pomocą wbudowanego spektrofotometru i generowanie raportów po wydrukowaniu, aby zmaksymalizować przewidywalność, powtarzalność i rentowność. Oprogramowanie XCS Pro umożliwia Etilab zagwarantowanie dokładnych kolorów marki, oszczędność odpadów podczas produkcji i wyeliminowanie ryzyka odrzucenia zadań z powodu zmian kolorów.
Wraz z Xeikon 3030, Etilab kupił również linię wykończeniową MiniDCoat, ale wraz ze wzrostem liczby zamówień klientów przez pewien czas, firma postanowiła ulepszyć możliwości o nową, bardzo rozbudowaną linię wykańczającą DC350.
„Nasze możliwości techniczne znacznie wzrosły; a teraz możemy zaoferować najnowocześniejsze etykiety wykorzystujące nowe i interesujące podłoża, takie jak folia srebrna, przezroczysta folia i strukturalne materiały winiarskie. Dzięki drukarce Xeikon i jej zaawansowanemu oprogramowaniu możemy również wykonywać spersonalizowany druk – każda etykieta może być wyjątkowa, a wszystko odbywa się w jednym przebiegu przez drukarkę – powiedziała Sylwia Dudek. „Naszym najnowszym osiągnięciem na linii DC350, która została dostarczona przez Xeikon, jest zastosowanie lakieru wypukłego, który pozwala nam dodać trójkąty ostrzegawcze i Braille’a w linii, jako jednoprzebiegowy proces produkcyjny, co w przeszłości odbywało się, jako osobny proces za pomocą specjalnego aplikatora.
Było to bardzo nieefektywne i kosztowne, co utrudniało reagowanie na presję czasu ze strony klientów. Chcemy rozszerzyć nasz asortyment, ponieważ nie wykorzystujemy jeszcze wszystkich możliwości oferowanych przez zmodernizowane urządzenie Xeikon i nową linię wykończeniową. Przemysł winiarski jest naszym pierwszym przystankiem. Jeśli chodzi o zakłady produkcyjne, zmodernizujemy, usprawnimy i ulepszymy istniejące rozwiązania, aby zwiększyć wydajność produkcji i umożliwić jeszcze lepsze warunki pracy. „
Źródło: Xeikon